Amžinė geltonosios dėmės degeneracija – dažniausia aklumo priežastis pasaulyje

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Amžinė geltonosios dėmės degeneracija – dažniausia aklumo priežastis pasaulyje

Tai, kad rūkymas žalingas – žino visi. Tačiau dažniausiai jis yra siejamas su kvėpavimo sistemos sutrikimais. Ar žinojote, kad rūkymas gali lemti ir akių ligas? Amžinės geltonosios dėmės degeneracijos riziką šis žalingas įprotis padidina net du kartus. Laidos „Sveikata.lt“ komanda kviečia jus supažinti su aklumą sukeliančia liga ir jos prevencija.

 

Dažniausia aklumo priežastis

 

Dauguma žmonių bijo susirgti glaukoma arba katarakta, bet dažniausiai nieko nebūna girdėję apie vieną iš pagrindinių aklumą sukeliančių akių ligų – amžinę geltonosios dėmės degeneraciją. Geltonoji dėmė yra centrinė tinklainės dalis, kuri yra atsakinga už mūsų gerą matymą. Būtent su amžiumi tinklainėje pradeda vykti įvairūs pokyčiai ir tuomet prastėja matymas. Gaila, bet ši liga dažnėja ir pasaulio populiacijoje daugėja. Naujausių tyrimų duomenimis tai yra dažniausia aklumo priežastis pasaulyje išsivysčiusiose šalyse ir žmonėms, vyresniems nei 50 m.

 

Mėlynakiai labiau pažeidžiami?

 

Pagal statistiką, šia liga dažniau serga moterys nei vyrai. Tačiau yra dar vienas įdomus faktorius, dėl kurio gali padidėti geltonosios dėmės degeneracijos rizika. Tai – akių spalva. Kuo tamsesnė akies rainelė, kitaip tariant, kuo tamsesnė akies spalva, tuo daugiau tiek tinklainė, tiek pati rainelė turi pigmento melanino. Būtent jis apsaugo mūsų akį nuo toksiško šviesos poveikio bei vykstančių reakcijų. Taigi, kuo tamsesnė žmogaus akis, tuo ji atsparesnė išoriniam poveikiui.

 

Rūkymas – viena iš ligos priežasčių.

 

Kaip ir daugelyje ligų yra modifikuojami, t.y. nuo mūsų priklausantys faktoriai, ir nemodifikuojami, nuo mūsų nepriklausantys faktoriai. Nepriklausantys dažniausiai yra lytis bei amžius. Iš modifikuojamų, dažniausiai išskiriamas rūkymas. Žmonės, kurie per dieną surūko apie 20 cigarečių, yra linkę susirgti amžine geltonosios dėmės degeneracija 2,5 – 4,5 karto dažniau, negu nerūkantys. Kiti faktoriai yra nutukimas, diabetas, arterinė hipertenzija, alkoholio vartojimas, tačiau įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, nuomonės dažnai išsiskiria. Yra vienas išorinis faktorius, kuris bendru mokslininkų sutarimu yra labai paveikus – UV spinduliai. Yra įrodyta, kad ilgalaikis UV spindulių poveikis kenkia tinklainei ir ten greičiau progresuoja įvairūs pokyčiai.

 

Kada kreiptis?

 

Pagrindiniai simptomai, kurie atsiranda, tai yra centrinio matymo pablogėjimas. Žmogus ima matyti dėmę centre, o kraštuose lyg ir mato viską, kas patenka į regėjimo lauką. Tam tikrais atvejais gali pakisti įvairių daiktų forma bei dydis ar net spalva. Pvz.: sienos pasidaryti kreivos ar skaitant iškristi dalis raidžių ir bendras tekstas atrodyti, kaip mozaika.

 

Kaip nustatoma?

 

Kilus įtarimui, kad matymas blogėja dėl prasidėjusios geltonosios dėmės degeneracijos, reikėtų nedelsiant atlikti išsamius klinikinius tyrimus gydytojo oftalmologo kabinete. Šios ligos eiga lėta, tačiau dažnai pasireiškia negrįžtamu centrinio matymo sutrikimu. Anksti diagnozuotos amžinės geltonosios dėmės degeneracijos gydymas yra efektyvesnis, tačiau kol kas ši liga nėra visiškai išgydoma.

 

Ligai progresuojant žmogui darosi sunku vairuoti, atlikti sunkius darbus iš arti. Atvykus į gydytojo oftalmologo konsultaciją, pradžioje įvertinamas regos aštrumas. Centrinės tinklainės srities pakitimai gali būti vertinami atliekant Amslerio tinklelio tyrimą. Standartinis tinklelis – tai juodos linijos baltame fone. Pacientas turi pasakyti ar tinklelyje nėra vietų, kurios iškraipytos ar nematomos. Jei yra – tyrimo rezultatas teigiamas. Jei pacientas mato tiesias linijas – regėjimas nepakitęs. Šį tyrimą galima atlikti namuose, o pastebėjus pakitimus, kreiptis į specialistus.

 

Gydytojo kabinete su kompiuterinėmis technologijomis patikrinama refrakcija ir akinių pagalba iškoreguojamos refrakcijos ydos – trumparegystė arba toliaregystė. Vėliau atliekamas optinės koherentinės tomografijos tyrimas. Tai yra pagrindinis tyrimas, diagnozuojant amžinę geltonosios dėmės degeneraciją. Ši labai tiksli neinvazinė patikra leidžia įvertinti centrinės tinklainės dalies geltonosios dėmės pakitimus mikronų tikslumu. Įvertinęs tyrimo rezultatus, gydytojas pasidalina rekomendacijomis ir supažindina su gydymo eiga.

 

Dvi ligos formos

 

Jei žmogus suserga geltonosios dėmės degeneracija, visada serga abi akys. Tačiau gali būti skirtingas pakenkimo laipsnis ar netgi skirtinga forma. Formos yra dvi: sausoji ir šlapioji. Esant sausajai formai tinklainėje po truputį nyksta čia esantys receptoriai ir žmogus palengva mato vis prasčiau ir prasčiau. Esant šlapiajai formai, tarp tinklainės sluoksnių atsiranda skystis, dėl kurio žmogus mato prasčiau – lyg per vandenį. Tokiu būdu atsiranda ir vaizdo iškraipymas. Tiek vienai, tiek kitai formai progresuojant, matymas stipriai prastėja.

 

Gelbėja tinkama mityba

 

Kadangi šiuo metu pasaulyje patvirtintą ir standartizuotą gydymą turi tik šlapioji forma, yra labai svarbu, kad pacientas stengtųsi kiek įmanoma daugiau padėti pats sau. Todėl itin reikalinga yra tinkama, subalansuota mityba bei maisto papildai. Yra patvirtinta, kad tam tikros medžiagos, kurias naudojame, stabdo tinklainės receptorių nykimą ir ligos progresą. Pagrindinės tai – liuteinas, zeaksantinas, vitaminai A, C, E, cinkas, varis bei omega rūgštys. Jei žmogus valgo subalansuotą maistą, lapines daržoves, žuvį, vartoja maisto papildus ir pan., mažėja rizika šiai ligai progresuoti.

 

Ligos profilaktika

 

Pradinėse stadijose žmogus dažnai nejunta geltonosios dėmės degeneracijos simptomų. Tačiau gydytojas per apžiūrą gali matyti vykstančius pokyčius dar labai anksti. Nustačius ligą anksčiau, negu pajuntami simptomai, galima rekomenduoti, kaip žmogui elgtis toliau bei į ką reiktų atkreipti dėmesį ir kuomet skubiai kreiptis į gydytojus. Todėl profilaktika yra labai svarbu.

 

Kiekvieną sekmadienį, 9 val. ryte per TV3, laida „Sveikata.lt“ – naudingos informacijos šaltinis.

Komentarai