Kaip rūpintis asmens higiena senyvame amžiuje?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Kaip rūpintis asmens higiena senyvame amžiuje?

Asmens higiena būtina rūpintis visą gyvenimą: nuo kūdikystės iki senatvės. Įprastai pagrindiniai asmens higienos principai visą gyvenimą išlieka tie patys. Tačiau tam, kad kuo geriau atitiktų skirtingo amžiaus asmens anatomines bei fiziologines savybes ir prisidėtų gerinant sveikatą, kiekviename gyvenimo etape šie principai gali šiek tiek skirtis.

 

Pagrindiniai principai

 

Individualių asmenų asmens higienos supratimas dažnai skiriasi. Pavyzdžiui, vieni galvą plauna kas dieną, kiti – kas kelias, treti – dar rečiau, vieni viršutinius rūbus keičia kas dieną, kiti tuos pačius vilki savaitę ar kelias. Nors dėl kai kurių asmens higienos principų galima ginčytis, tačiau vieningai sutariama, kad svarbiausi iš jų yra prausimasis, dantų priežiūra bent kartą per dieną ir tinkama savirūpa.

 

Šių principų būtina stropiai laikytis ir sulaukus auksiniu vadinamo amžiaus. Vienas pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduria vyresnio amžiaus asmenys, tai – savirūpos stoka. Senjorams vis sunkiau atlikti įprastas kasdienes veiklas, todėl jiems reikalinga slauga ir jie tampa vis labiau priklausomi nuo šeimos narių ar kitų artimųjų, sveikatos priežiūros specialistų.

 

Itin jautrus asmens higienos klausimas senyvame amžiuje – prausimasis, ypač intymių kūno vietų. Nors kai kurie senjorai gėdijasi, jaučiasi nepatogiai būdami nuogi prieš kitą asmenį ir mano, kad tai juos žemina, siekiant išvengti bakterijų dauginimosi ir nemalonaus kvapo, rekomenduojama kasdien apiplauti intymias kūno vietas.

 

Svarbu pasirūpinti vyresnių žmonių oda, kuri dažnai būna išsausėjusi, jautresnė, todėl siūloma naudoti tam tinkamas priemones (prausiklius, kremus ir kt.), kasdien keisti apatinius drabužius. Taip pat reikia skirti pakankamai dėmesio plaukams – reguliariai plauti galvą, naudoti pagal plaukų būklę parinktą šampūną, kondicionierių, šukas. Rūpinantis rankų higiena patariama laikytis bendrai priimtų normų: plauti jas pasinaudojus tualetu, prieš valgį, palietus nešvarius paviršius ar kitaip susitepus. Be to, reikia reguliariai kirpti rankų ir kojų nagus, šalinti suragėjusį pėdų sluoksnį.

 

Ne mažiau svarbu pasirūpinti pagyvenusių žmonių burnos higiena: padėti išsivalyti dantis, tinkamai prižiūrėti protezus.

 

Saugokite savarankiškumą

 

Rūpintis vyresnių žmonių higiena – atsakingas, atitinkamų žinių ir įgūdžių reikalaujantis darbas. Pagrindinė taisyklė jį atliekant – kiek įmanoma labiau skatinti prižiūrimo asmens savarankiškumą ir leisti jam jaustis nepriklausomu.

 

Senjorams sunku susitaikyti, kad jie nebegali pasirūpinti savimi kaip anksčiau ir reikia kitų pagalbos atliekant tokius įprastus veiksmus kaip išsimaudyti, išsiplauti galvą ar nusikarpyti nagus. Artimieji ar sveikatos priežiūros specialistai turėtų suteikti tik tą pagalbą, kurios prižiūrimam asmeniui tikrai reikia, o ne stengtis už jį padaryti viską. Nors kai kuriuos higienos veiksmus vyresni žmonės pajėgs atlikti tik iš dalies arba sugaiš jiems kur kas daugiau laiko, svarbu, kad tai darytų patys ir neprarastų likusių įgūdžių. Vertinant senyvo amžiaus žmonių gebėjimus pasirūpinti asmenine higiena būtina atsižvelgti į jų sveikatos būklę, ligas (pavyzdžiui, demenciją, šlapimo nelaikymą ir kt.).

 

Ieškokite informacijos

 

Kai pirmą kartą tenka pasirūpinti vyresnio žmogaus asmenine higiena, šeimos nariams ir kitiems artimiesiems kyla daug klausimų, kaip tinkamai tai padaryti, kad prižiūrimas asmuo patirtų kuo mažiau fiziologinių, biologinių ar psichologinių senėjimo nepatogumų ir kuo geriau jaustųsi. Svarbu nebijoti pripažinti, kad tai nauja patirtis, ir kreiptis pagalbos į specialistus ar pasisemti žinių specialiuose mokymuose. Patyrę specialistai patars ir pamokys, kaip teisingai įrengti slaugymo aplinką, kaip teisingai perkelti, pasodinti, paversti slaugomąjį, kaip išprausti be vandens, kaip apsaugoti nuo pragulų susidarymo, kur kreiptis psichologinės pagalbos ar dėl slaugos priemonių kompensavimo ir kt.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas