Nėra paslaptis tai, jog atsiradusios dantų problemos gali smarkiai apsunkinti kasdienybę. Tačiau net ir suprasdami, jog tai be specialistų pagalbos neišsispręs, žmonės neretai delsia imtis veiksmų. Dažna priežastis – nežinojimas kur kreiptis ir kokio specialisto pagalba yra reikalinga. Laidos „Sveikata.lt“ komanda parengė jums interviu su Kauno „Kardiolitos klinikų“ Odontologijos klinikos gydytoja odontologė ortopedė Ingrida Znamenskienė apie tai, kaip elgtis prasidėjus dantų problemoms.
Prasidėjus danties skausmui, yra įprasta liaudiškai sakyti, jog dantyje atsirado skylutė. Tačiau ar iš tiesų visais atvejais dantų skausmo priežastis yra ta pati? Su kokiomis problemomis dar galime susidurti?
Labai teisingai pastebėta, kad dantų skausmo priežastys gali būti įvairios. Pacientui dažnu atveju labai sunku įvertinti ir atskirti, ar tai yra danties skausmas, ar tai yra dantį juosiančių audinių skausmas. Norint tai įvertinti visada rekomenduojame kreiptis pas specialistą, kuris yra kompetentingas ir gali nustatyti skausmo priežastį. O skausmo priežasčių iš tiesų būna įvairių. Labai paprasta ir aišku, kai pacientas atvyksta su jaučiamu danties defektu, pvz., iškritus plomba, nuskilęs ar nulūžęs dantis, skausmingos dantenos, tačiau gali pasitaikyti ir tokių priežasčių, kurios ne iš karto yra aiškios ir nustatomos.
Dantų skausmo priežastis gali būti dvejopa, viena, kai susiję su dantim, kita, kai susiję su kaulu ir dantenomis, t. y. periodontu. Dantų skausmo priežastys greitai ir kokybiškai gydomos gydytojų odontologų terapeutų, jei tai yra nedideli defektai, vieno ar dviejų vizitų metu atliekamos procedūros – dantys plombuojami atstatant esamą defektą, sukuriama anatominė danties forma ir spalva. Jei įvyko trauma, įvertinus visus simptomus pritaikomas reikalingas gydymas, dantų įtvėrimas, formos atstatymas, protezavimas.
Sutrikimų, su kuriais galime susidurti atrodo labai daug. Ką daryti atsiradus problemoms su dantimis, iš kur žinoti į kokį specialistą kreiptis?
Iš tiesų sprendimo būdų yra daug ir įvairių. Pvz.: gydytojai terapeutai konsultacijų metu atlieka įvairias rentgeno nuotraukas, apžiūrą ir taip supažindina pacientą su esama jo burnos būkle. Labai dažnu atveju, kai pacientas kreipiasi dėl vienos ar kitos problemos, atlikę rentgenologinį tyrimą mes pamatome labai daug problemų, esančių kaule, kurių pacientas pats negali įvertinti ir kurioms reikalingas laikas, kad išryškėtų simptomatika. Būna ir tokių atvejų, kuomet danties skausmą sunku įvertinti ir konsultacijai bei gydymui pasitelkiamas visas specialistų būrys. Tai gydytojai endodontai, jei problema susijusi su dantų šaknų kanalų gydymu ar pergydymu, periodontologai jei tai susiję su dantį juosiančio periodonto audinių problema ir aišku veido ir žandikaulių chirurgai, tada, kai problemą galima išspręsti tik danties pašalinimu.
Gydytoja, pradžioje šiek tiek užsiminėme apie kariesą. Papasakokite, koks gydymas yra taikomas šiai ligai ir kas gali nutikti ignoruojant atsiradusį skausmą?
Nežinau kodėl, bet būna pacientų, jaučiančių didelę baimę odontologams, todėl jie atidėlioja vizitus, persirašo ir kenčia tol, kol gali. Norėčiau paminėti, kad gydymas šiandien yra tikrai neskausmingas, o lankymasis pas kompetentingą ir patinkantį odontologą gali išgydyti visas baimes. Mūsų pareiga supažindinti su situacija, ją paaiškinti ir spręsti kartu su pacientu, motyvuojant ir suteikiant pilną komfortą. Tačiau neretai pacientai atvyksta, kai problema jau būna įsisenėjusi, dėl ko dantis būna praradęs gyvybingumą ar netgi yra susiformavęs šaknies pūlinys. Tuomet gydymas užtrunka, galimi net keli vizitai, kurių metu yra pašalinama danties pulpa ar jau negyvybingi audiniai ir kanalai užpildomi plombine medžiaga. Tačiau tai dar nėra gydymo pabaiga, nes reikia atstatyti danties vainiko anatomiją, kuri gali būti formuojama plombos ar laboratorijoje gaminamo užkloto ar vainikėlio pagalba. Ir tada tikrai išauga apsilankymų skaičius. Noriu paminėti, kad jei pacientas lankosi profilaktiškai, tai laiku pastebimi defektai sugydomi neskausmingai ir greitai. Tada laimingas būna ne tik pacientas, bet ir gydytojas.
Ar tiesa, jog kartais apie atsiradusį uždegimą arbą ligą, galime nieko nežinoti ir nejusti simptomų?
Dažnu atveju pacientai atvyksta dėl atsiradusių problemų jau gydytuose dantyse, kanaluose. Seniau dantų kanalai buvo plombuojami to laiko medžiagomis, kurios po tam tikro laiko ištirpsta, netenka sandarumo. Dabar dirbantys gydytojai endodontai mikroskopo pagalba pašalina plombinės medžiagos, nekrozinių audinių likučius ir atlieka kanalų plombavimą kokybiškomis medžiagomis, taip prailgindami nuosavo danties egzistavimą. Dažnu atveju šios problemos aptinkamos atlikus rentgeno nuotraukas profilaktinių patikrinimų metu ir tokiu būdu pacientas apsaugomas nuo galimo dantų skausmo.
Dar viena labai gąsdinanti liga – parodontozė. Ar atsiradęs dantenų kraujavimas gali išduoti apie šios ligos pradžią? Ką tuomet reikėtų daryti?
Labai opi problema šiai dienai yra burnos higiena, visi pacientai, tikiu, kad valo dantis, bet įvertinę šios dienos situaciją mes matome, kad dantų valymas yra nepakankamas, pacientai nekreipia dėmesio į kraujuojančias dantenas ir daugeliu atveju pas mus atvyksta jau su atsiradusiu dantenų uždegimu. Blogiausias šios situacijos scenarijus yra kaulo tirpimas, didelių tarpdančių atsiradimas, o vėliau ir dantų netekimas. Todėl atvykę į kliniką pacientai pirminės konsultacijos metu gauna išsamią konsultaciją ir gydymo planą bei yra nukreipiami reikalingų specialistų konsultacijai. Kad galėtume kokybiškai atlikti tolimesnes procedūras, pacientas nukreipiamas burnos higienistui. Atvykus pas burnos higienistą yra įvertinama paciento minkštųjų ir kietųjų audinių būklė, atliekama profesionali burnos higiena ir paaiškinama individuali burnos higiena, pritaikomos burnos priežiūros priemonės. Esant sudėtingai būklei reikalingas ne vienas vizitas. Laiku ir reguliariai atliekant burnos higieną mes sustabdome kaulo tirpimo procesus, o pažeidimui esant giliam pacientas nukreipiamas tolesniam periodontologiniam gydymui. Atlikus nejautrą skalerio ar instrumentų pagalba pašalinami susikaupę akmenys, granuliacijos giliai po dantenom, tada sumažėja dantenų kraujavimas, kaulo tirpimas. Atlikus reikalingas procedūras pacientui periodiškai palaikomas reikalingas gydymas bei stebima būklė.
Kokiai amžiaus grupei reikėtų susirūpinti dėl šios ligos – tik vyresniems ar ir jaunesnio amžiaus žmonėms?
Pacientų, sergančių periodonto ligomis, amžius įvairus. Labai dažnai tai būna paveldėjimas, kuris seka su netaisyklinga asmenine burnos ertmės higiena ar įgūdžių, informacijos stoka. Pacientai teigia, kad, kai pastebi dantenų kraujavimą, nustoja tą vietą valyti, kas skatina dar didesnį apnašo kaupimąsi ir kaulo tirpimą. Todėl noriu pabrėžti profesionalios higienos svarbą, laiku ją atlikus išvengiame eilės problemų.
Tikrai dažnas atvejis, kai žmogus laiku nesikreipia į specialistus dėl prasidėjusios parodontozės ir sulaukia skaudžių pasekmių – netenka dantų. Kaip galima padėti tokiam pacientui?
Neslėpsiu, būna atvejų, kai kreipiasi pacientai, kurių dantų bei kaulo būklė yra nepalanki, jie juda, mažai stovi kaule ir nesuteikia kramtymo efektyvumo. Tada darbą jau turi atlikti komanda – odontologai, chirurgai ir protezuotojai. Chirurgai pašalina protezavimui netinkamus dantis, o protezuotojai atstato kramtymo bei estetikos efektyvumą pritaikydami ir pagamindami protezus.
Kaip vyksta dantų implantavimas? Ar tai saugi procedūra?
Labai džiugu, kad galime pasiūlyti ir implantavimo galimybę. Implantas – tai varžtas, kuris įsriegiamas į esamo defekto kaulą ir taip atstatomas danties netekimas. Jei situacija labai sunki, galime pasiūlyti procedūrą vadinamą „all on – 4“ (visi ant keturių) ar „all on – 6“ (visi ant šešių), kurios metu pašalinę visus žandikaulio nekokybiškus dantis, kramtymo funkciją atstatome implantų ir fiksuotų protezų pagalba. Toks gydymas trunka 3 – 4 dienas, jis gali būti atliekamas intraveninėje nejautroje ir pacientai gali džiaugtis laikinais, estetiškais ir funkcionaliais protezais jau po 100 valandų. Vėliau jie pakeičiami nuolatiniais protezais.
Ar žmonės yra linkę iš karto kreiptis į specialistus, kai netenka dantų?
Jei pacientas netenka vieno danties, gali būti, kad delsia kreiptis pas odontologą, tačiau tai yra didelė klaida. Žmogaus organizmas yra vientisa sistema ir net vieno danties netekimas gali turėti negrįžtamų pasekmių. Defektas skatina kitų dantų pasislinkimą, išilgėjimą iš kaulo, kramtymo neefektyvumą, per didelę vienos pusės dantų apkrovą kramtymo metu. Tačiau didžiausia problema – kaulo tirpimas, dėl ko sunkus tikslingas estetiškas defekto atstatymas implantų ir protezų pagalba.
O kaip atrodo danties implantas, ar žmogui nereikėtų jaudintis, kad jis smarkiai išsiskirs iš likusių dantų?
Medicina, tuo tarpu ir odontologija, yra labai pažengę mokslai. Jei tik yra galimybė, dėl kaulo, minkštųjų audinių bei defekto vietos, visada rekomenduojame gydymą atlikti implantų pagalba. Tada mes galime pilnai užtikrinti, kad implantuotas dantis niekuo nesiskirs nuo greta esančių savų dantų, puikiai atliks kramtymo funkciją ir estetinius aspektus. O esant nepalankiai situacijai, odontologai chirurgai pasiūlys eilę papildomų chirurginių gydymų, kad situacija taptu palanki.
Kadangi prabilome apie grožį, pakalbėkime apie dantų balinimą. Ką turėtume žinoti apie šią procedūra? Dažnai girdime, jog balinimas yra kenksmingas, tad kaip yra iš tiesų – tai mitas ar tiesa?
Dantys yra sielos veidrodis. Todėl labai graži balta šypsena yra labai svarbu. Jei asmeninė burnos higiena yra nepriekaištinga, mažai naudojama maisto ar gėrimų, kurie yra su dažančiomis medžiagomis, nerūkoma, tai saikingas dantų balinimas rekomenduojamas. Bet norėčiau pabrėžti, kad būtina pasitarti su gydytojais odontologais. Įvertinę situaciją jie tikrai papasakos apie balinimo efektyvumą, saugumą ir procedūros dažnumą.
Laida „Sveikata.lt“ kiekviena šeštadienį. 9 val. 30 min., per TV3!
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai