Alerginė sloga (šienligė)

LOR (ausų, nosies, gerklės)
Apibrėžimas
Alerginė sloga (arba alerginis rinitas) – tai „tekanti nosis ir apsunkintas kvėpavimas pro nosį dėl alergenų poveikio į nosies gleivinę.
Priežastys
Alerginės slogos pagrindinė priežastis yra į žmogaus organizmą patekę alergenai (baltyminės kilmės medžiagos) ar haptenai (nebaltyminės kilmės medžiagos, organizme virstančios alergenais). Pakartotinai su jais susidūręs organizmas prieš juos pradeda gaminti antikūnus (imunoglobulinus), kurie yra prilipę prie putliųjų ląstelių (audinių bazofilų) apvalkalo. Susidūrus alergenui su antikūnu, įvyksta reakcija, kurios metu ląstelių apvalkalas trūksta ir į audinius išsilieja aktyviosios medžiagos: citokininas, histaminas ir kitos. Dėl šių medžiagų poveikio atsiranda nosies gleivinės tinimas, skiriasi sekretas. Alerginė sloga skiriama į nuolatinę, kurią dažniausiai sukelia pelėsiai, grybeliai, namų dulkės (t.y. namų alergenai) ir sezoninę, kurią sukelia žiedadulkės (pavasarį – medžių, gėlių, rudenį – piktžolių), t.y. lauko alergenai.
Simptomai
Čiaudulys
Nosies gleivinės patinimas
Apsunkintas kvėpavimas
Akių sausumas
Vokų patinimas
Uoslės sutrikimas
Galvos skausmas
Išskyros iš nosies
Eiga
Alerginei slogai būdinga priepuolinė simptomų triada: apsunkintas kvėpavimas pro nosį, nuolatinis vandeningų išskyrų tekėjimas iš nosies, priepuolinis čiaudulys. Gali susilpnėti uoslė. Priepuoliui praėjus, kvėpavimas vėl tampa normalus. Tačiau jei priepuolio metu sulašinsime adrenalino lašų, dažniausiai būklė vėl pablogės. Sergantis alergine sloga žmogus nurodo, kad jis turėjo kitokių alerginių reakcijų epizodų, arba alerginėmis ligomis serga jo artimieji. Paprastai alerginė sloga pasireiškia priepuoliais.
Komplikacijos
Alerginė sloga gali komplikuotis seroziniu viduriniu otitu (serootitu), sinusitu ir, kas liūdniausia, bronchine astma. Anot amerikiečių profesoriaus, kaip kregždutė pranašauja pavasarį, taip alerginė sloga – bronchinę astmą. Kalbama, kad alerginė sloga ir bronchinė astma dažnas derinys, todėl gali būti traktuojami kaip viena liga su savo skirtingais simptomais.
Tyrimai
Apžiūrint matoma paburkusi nosies gleivinė, nosies landos užpildytos vandeningu sekretu. Gali būti matomi polipai. Kraujo tyrime nustatomas padidėjęs eozinofilų skaičius (eozinofilija). Eozinofilų gali būti randama ir nosies sekrete.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas