Faringitas

LOR (ausų, nosies, gerklės)
Apibrėžimas
Ūminis faringitas (pharyngitis acuta) tai ryklės gleivinės uždegimas. Ryklės burninėje dalyje susikryžiuoja kvėpavimo ir virškinimo takai, todėl čia esančios gleivinės būklę lemia tiek oras, kuriuo kvėpuojame, tiek ir maistas ar gėrimai, kuriuos vartojame.
Priežastys
Ūmus faringitas – labai dažna viršutinių kvėpavimo takų liga. Kaip dažnai yra sakoma „paprastas peršalimas“, „paraudusi gerklė“, „skauda gerklę“. Iš tikrųjų gydytojas pažiūrėjęs su mentele mato paraudusią ryklės, o ne gerklės gleivinę. Ūminį faringitą provokuoja bendras organizmo atšalimas, ryklės peršaldymas šaltu oru, skysčiais. Taip pat nemažą reikšmę turi ryklės sudirginimas dulkėmis, dujomis ar cigarečių dūmais. Tai gali būti atskiras susirgimas arba bendro viršutinių kvėpavimo takų uždegimo dalis, kartu su tonzilitu, gripu, paragripu, ūmia virusine infekcija. Dažniausiai (75% vaikams, 90% suaugusiems) tai yra virusinės kilmės susirgimas, tačiau sukėlėjai gali būti ir bakterijos ar grybeliai. Bakterinį faringitą dažniausiai sukelia streptokokas (Streptococcus pyogenes).
Simptomai
Karščiavimas
Gerklės skausmas
Galvos skausmas
Apsunkintas kvėpavimas
Čiaudulys
Kosulys
Ryklės paraudimas
Ryklės uždegimas
Sloga
Užkimęs balsas
Eiga
Faringitas gali būti įvairaus sunkumo. Vaikai faringitu serga dažniau ir sunkiau nei suaugusieji. Paprastai vyrauja tokie simptomai kaip bendras negalavimas, gerklės skausmas, užkimimas, neaukšta temperatūra. Taip pat gali varginti galvos skausmas, skausmingas rijimas, sloga (dažniau virusinės kilmės faringito atveju), aukšta temperatūra (būdinga streptokokiniam faringitui). Virusinis faringitas paprastai praeina per kelias dienas.
Komplikacijos
Infekcijai gali nusileisti žemyn, iki gerklų, sukeldama laringitą (gerklų uždegimą), iki trachėjos sukeldama tracheitą (trachėjos uždegimą) ar kitas būkles. Streptokokinės kilmės faringitas gali komplikuotis sąnarių pažeidimu. Praėjus 2 savaitėms po ilgai trukusios infekcijos pasireiškia sąnarių skausmai būdingi reumatoidiniam artritui. Taip pat šios kilmės faringitas gali komplikuotis inkstų pažeidimu, taip vadinamu post-streptokokiniu glomerulonefritu.
Tyrimai
Ryklės apžiūros metu matoma paraudusi, paburkusi gleivinė. Ant užpakalinės ryklės sienos matosi padidėję limfoidiniai folikulai primenantys raudonus grūdelius. Apžiūros metu neįmanoma nustatyti ar tai virusinės ar bakterinės kilmės uždegimas, tačiau įtariant bakterinį, reikėtų paimti tepinėlį iš ryklės. Jei iš tepinėlio neauga jokia bakterija – įtariamas virusas. Tokiu atveju gerti antibiotikų nereikia.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti

Kitas faktas