Kas per vieni tie antioksidantai, su kuo valgomi (o jei tiksliau – kur galima jų rasti ir kiek jie kainuoja) – galvosūkis, neduodantis ramybės besirūpinantiems savo sveikata. Paslaptingų laisvųjų radikalų baimė verčia žmones dar ankstyvoje jaunystėje gelbėtis nuo nepageidaujamos ir grėsmingai artėjančios senatvės.
Išsaugoti jaunystę ir sveikatą nori kiekvienas, tačiau kaip tai padaryti? Kad tikslo siekti būtų lengviau, specialiai jums sudarėme jaunystės produktų septintuką.
Daugybė įvairiausių tyrimų patvirtina, kad šis gėrimas yra puiki vėžio bei antsvorio profilaktikos priemonė. Ir ne tik... Yra ir kitų žaliosios arbatos panaudojimo būdų.
Savaiminį maisto gedimą sukelia oksidacija, taigi antioksidantai yra skirti tam, kad kaip ir konservantai prailgintų maisto galiojimą. Be to, jie skirti ir skonio bei išvaizdos pagerinimui.
Niekam nėra paslaptis, kad daugelis žmonių rudens labai nemėgsta – omenyje turime ne tik mokinukus ir studentus, kuriuos taip sunku rytais išversti iš lovos, bet ir tuos, kuriems mokslo metai jau seniai liko praeityje. Ir nieko nuostabaus – juk manoma, kad šis metų laikas yra depresyvus; dienos trumpėja, o ir orai dažniausiai taip pat nebedžiugi...
Mūsų laikais pritrūkus vitamino E daugelis bėga į vaistinę nusipirkti sintetinių papildų, parduodamų kapsulėmis. Žinoma, jie tiki, kad tai jų organizmui bus naudinga. Tačiau ar taip yra iš tiesų? Išsiaiškinkime.
Ką mes žinome apie vitaminą E? Kodėl jis mūsų organizmui toks svarbus? Galima žinoti apytikslį atsakymą, tad išsiaiškinkime keletą dalykų: kas per vienas tas vitaminas E, kuo natūralus skiriasi nuo sintetinio, kokią įtaką jis daro žmogaus organizmui.
Šie produktai itin naudingi mūsų organizmui. Jeigu juos vartosite nedideliais kiekiais ir reguliariai, ženkliai pagerės savijauta, tapsite lieknesni ir ilgiau gyvensite.
40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių