Virtuvė – vieta, kurioje susidaro palankios sąlygos daugintis bakterijoms, todėl čia labai svarbi higiena. Ant įprastų paviršių bakterijos dauginasi nuolat, ir jau po dvidešimties minučių jų skaičius išauga dvigubai.
Subjurus orams daugelis ima skųstis šlubuojančia sveikata. Poliklinikose nusidriekia ilgiausios eilės, o savijauta vis prastėja... Nenorite laukti? Štai keletas natūralių antibiotikų.
Europoje ir pasaulyje aktualėja problema – didėja bakterijų atsparumas antibiotikams. Mirčių skaičiai, kuriuos lemia ši priežastis – pribloškiantys: pernai Europoje dėl to mirė 25 tūkst. žmonių, spėjama, kad nesiimant tinkamų priemonių problemai stabdyti 2050 m. šis skaičius pasieks 10 mln. visame pasaulyje ir tai taps dažnesne mirties priežasti...
Vargu ar atsirastų bent vienas žmogus, kuriam nebūtų žinomas disbakteriozės terminas... Ir vis dėlto – kas tai? Kaip ji diagnozuojama, gydoma ir iš viso – ar reikia ją gydyti? O gal galima jos išvengti?
Daugybė žmonių nuolat kenčia dėl blogo burnos kvapo, tačiau pripažįsta šią problemą labai nenoriai.
Vaikų sveikata – tėvų rankose, tačiau kartais į tai žiūrima per daug aplaidžiai. Esmė ta, kad ne visi suaugusieji prižiūri, kad atžalos laikytųsi asmens higienos, ir neverčia plauti rankų.
Masačiusetso universitete (JAV) sukurta nauja antibakterinė danga, beveik 1000 kartų efektyvesnė kovoje su infekcijomis, negu bet kurie kiti šiandien plačiai naudojami komerciniai pavyzdžiai.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti