Visa tiesa apie cukrų ir jo pavojinguosius (taip pat ir naudinguosius) pakaitalus.
Toks jau tas mūsų pasaulis: paprastai viskas, kas teikia mums malonumą, yra draudžiama ir kenksminga. Štai, pavyzdžiui, saldumynai: jie skanūs, be to, pakelia nuotaiką – tačiau tik tol, kol juos valgome.
Trečiadienio vakarą menininkė ir televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaitė bei virtuvės šefas Reinaldas Janonis surengė kulinarijos pamoką, kurioje svečius supažindino su stevijos augalu. Šis, dar vadinamas medaus žole, augalas pasižymi tuo, kad yra net 200 kartų saldesnis už įprastą cukrų ir neturi kalorijų, todėl yra puikus pasirinkimas sauga...
Pastarosiomis dienomis greito maisto restoranų tinklas „McDonald’s“ paskelbė, kad pradeda prekiauti nauju naudingu gėrimu vaikams „Fruitizz“, tačiau tyrimai parodė, kad sveikatos jis neprideda: ekspertai vienoje jo paskaičiavo net 12 šaukštelių cukraus.
Mokslininkai išsiaiškino, kad cukrus sustiprina antibiotikų, kovojančių su infekcijomis, poveikį. Jie pastebėjo, kad gliukozė ir fruktozė (cukraus sudedamosios dalys) lėtinių ir recidyvuojančių infekcijų atveju padeda gydyti pacientus.
Kaip visiems puikiai žinoma, dailiosios lyties atstovės yra didelės saldumynų mėgėjos. Dirbtiniai saldikliai sukurti tarytum tam, kad šiuo malonumu būtų galima mėgautis amžinai. Vis dėlto neseniai atlikti bandymai su graužikais parodė, kad už tai tenka brangiai mokėti – saldiklių vartojimas didina vėžinių darinių vystymosi riziką
Nyderlanduose mokslininkai iš Leideno universiteto įrodė, kad tarp kraujyje cirkuliuojančio cukraus kiekio ir to, kaip išoriškai atrodo žmogus (kitaip tariant, kokio amžiaus jį mano esant aplinkiniai), yra tiesioginis ryšys.
Visam kojos nagui užaugti reikia 12-18 mėnesių.