Su gydytoja Ieva Bogdanovičiūte–Homoudeh kalbamės apie dantų nusidėvėjimo priežastis ir gydymą.
Atkreipkite dėmesį, gal jūsų vaikas miega ar žiūri televizorių išsižiojęs, čiulpia pirštą? Neretai tėvai neįtaria, kad šie žalingi įpročiai kenkia veido bei žandikaulių vystymuisi. Šie įpročiai atsiranda jau nuo kūdikystės vaikui pradėjus žįsti krūtį, čiulpti čiulptuką ar pirštą. Vis labiau ieškant, kaip pašalinti žalingus įpročius, tobulėjant t...
Kraujuojančios dantenos – gana dažnas ir labai nemalonus reiškinys. Kodėl taip nutinka ir ką reikėtų daryti?
Tinkama mityba gali padėti išvengti jums daugelio burnos ertmės ligų ir problemų: dantenų uždegimo, dantų ėduoniui, nemalonaus burnos kvapo. Ką reikėtų valgyti ir ko – vengti, kad jūsų dantys būtų gražūs ir sveiki?
Bėdų dėl dantų ėduonies turi maždaug 90–95 % visos populiacijos. Dėl tokio „populiarumo“ apie šios ligos priežastis ir pasekmes sklando daugybė mitų, kurie, deja, su realybe kartais neturi nieko bendra.
Šiltuoju metų laiku mes daug keliaujame po Lietuvą, vykstame į svečias šalis. Smagu, kai taip lauktos atostogos praeina sklandžiai, tačiau kartais gerą nuotaiką gali aptemdyti dantų skausmas.
Kad ir koks nesudėtingas procesas atrodytų dantų valymas, čia klaidų, deja, neišvengiama... Ką reikėtų žinoti?
Geologai ir paleontologai per savo kasinėjimus randa kadaise mirusių žmonių kaukolių, kuriose ant dantų nėra nė ženklo ėduonies, o emalis beveik dukart storesnis ir tvirtesnis nei šiuolaikinių Homo sapiens atstovų. Kur paslaptis?
Kai kurie blogi įpročiai gali labai pakenkti jūsų dantims ir dantenoms. Deja, net ir žinodami tai, kartais sunkiai sugebame jų atsisakyti, juk įpročiai – tokie stiprūs ir gajūs. Ir vis dėl to, jei norite turėti sveikus ir gražius dantis, teks pasistengti.
Išdidžiai “protiniais” vadinami dantys dažniausiai sukelia vienas problemas. Retas kuris gali pasigirti tvirtais ir sveikais protiniais dantukais. Taigi, kodėl jie išauga, kam jie mums reikalingi ir ar nevertėtų jų ištraukti, kaip dažnai rekomenduoja gydytojai.
Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus