Nors įprasta manyti, kad viso grūdo duona – tai sveikas pasirinkimas, mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako, kad taip būna ne visada. „Taip, valgyti viso grūdo duoną dažniausiai tikrai daug sveikiau. Tačiau norint organizmui atnešti didžiausią naudą, net ir visagrūdę duoną reikia mokėti pasirinkti tinkamai“, – sako V.Kurpienė ir dalijasi patar...
Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų yra ta, kad žmonės, norėdami numesti svorio, pirmiausia visiškai eliminuoja riebalus iš savo valgiaraščio.
Šiuolaikinis žmogus turi vis mažiau laiko gamintis maistą namuose, reguliariai ir subalansuotai maitintis, o tuo labiau įsiklausyti į savo organizmą, kokio maisto būtent šiuo metu jam reikia. To rezultatas – maistinių medžiagų badas, – perspėja mitybos specialistė Raminta Bogušienė.
Švenčių laikotarpis – tikras išbandymas virškinimo sistemai. Persivalgymas apkrauna organizmą – atsiranda pilnumo, sunkumo, mieguistumo jausmas. Skrandžio veiklos sutrikimai dažniausiai pasireiškia rėmens graužimu, pykinimu, spazminiais skausmais pilvo ir skrandžio srityje.
Norite turėti sveikas kraujagysles? Apsisaugoti nuo ankstyvos aterosklerozės, nutukimo, diabeto, hipertenzijos ir galybės kitų nemalonumų? Tuomet metas pasirūpinti savo mityba, nes tai pirmas žingsnis geros sveikatos link.
Mėgstate močiutės pyragą, tačiau jam reikia 4 puodelių nenugriebto pieno, pakelio sviesto ir kiaušinio – ingredientų, didinančių šio deserto kaloringumą ir riebumą... Kaip išspręsti problemą? Paprasta – šį bei tą pakeiskite.
Visi puikiai žinome, kad maistą visuomet reikia gerai sukramtyti, o valgyti reikėtų niekur neskubant. Tačiau ar dažnai šitaip elgiamės? Ar mokame mėgautis kiekvienu kąsniu, ar tiesiog pripuolame prie maisto tam, kad nebeurgztų skrandis?
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.