Vis dažniau vaistus nuo aukšto kraujospūdžio priversti vartoti žmonės, ką tik įžengę į ketvirtąją dešimtį. Dar daugiau yra tų, kurie net nenutuokia jau turį sveikatos problemų. Mes kasdien susiduriame su veiksniais, keliskart padidinančiais aukšto kraujo spaudimo atsiradimo galimybę. Štai tik „populiariausi“ iš jų.
Paveldėtas polinkis
Ūgis, plaukų ir akių spalva – toli gražu ne viskas, kas sieja vienos šeimos narius. Kraujospūdis taip pat perduodamas iš kartos į kartą. Jeigu kuris nors iš tėvų turi arba turėjo bėdų dėl kraujospūdžio, ją galėjote paveldėti ir jūs.
Tokia tikimybė nėra šimtaprocentinė, bet vis tiek gana didelė. Todėl turėtumėte reguliariai matuotis kraujo spaudimą – taip galėsite jį kontroliuoti ir, pagal galimybes, sumažinti riziką.
Amžius
Hipertenzija gali atsirasti jauname amžiuje – tai, deja, tiesa. Tačiau tiesa ir tai, jog vyresnis amžius gerokai padidina kraujagyslių ligų riziką. Mat su metais kraujagyslės netenka elastingumo, o tai negali nepaveikti kraujospūdžio.
Lytis
Tai labai įdomus veiksnys. Kaip rodo statistika, nuo 45-erių iki 64 metų hipertenzija dažniausiai „šienauja“ vyrus. O štai nuo 65-erių metų vyrų ir moterų šansai susilygina: su panašiomis bėdomis į gydytojus ima dažniau kreiptis tokio amžiaus moterys. Na, o dar vyresniame amžiuje tarp kenčiančiųjų dėl aukšto kraujospūdžio moterys tampa dauguma. Taip, be kita ko, yra dar dėl to, kad moterų ir vyrų širdis bei organizmas apskritai sensta skirtingai.
Fizinių krūvių stygius
Fiziniai krūviai labai naudingi kraujotakai ir visam organizmui. O štai tingus gyvenimo būdas, netaisyklinga mityba ir persivalgymas didina hipertenzijos tikimybę. Taip pat, kaip ir širdies, kraujagyslių problemų ir net insulto riziką. Nekalbant jau apie tai, kad fizinio aktyvumo trūkumas lemia antsvorį ir nutukimą.
Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.
Kitas faktas
Komentarai