Viso pasaulio filosofai jau tūkstančius metų ieško sveiko ir laimingo gyvenimo recepto. Didelės ir stebuklingos paslapties nėra - svarbu sveikai maitintis, būti aktyviems, puoselėti darnius santykius ir į pasaulį žvelgti su šypsena. Dalinamės 10 paprastų patarimų, kurie tikai pagerins gyvenimo kokybę.
1. Sveika mityba
Medikai, dietologai ir sporto treneriai sutartinai tvirtina, kad subalansuota, pilnavertė mityba - mūsų sveikatos ir geros savijautos pagrindas.
Reikėtų valgyti mažiau, tačiau dažniau. Per dieną vertėtų suvartoti penkias porcijas kuo mažiau termiškai apdorotų daržovių ir vaisių, valgyti sudėtinius angliavandenius (košes, pilno grūdo duoną), baltymingą maistą (liesą mėsą, žuvį, ankštinius), racioną retkarčiais papildyti riešutais, džiovintais vaisiais, riboti cukraus bei druskos suvartojimą.
2. Fizinis aktyvumas
Fizinis aktyvumas ne tik padeda palaikyti dailias kūno formas, bet ir stiprina sveikatą - gerina širdies ir kraujotakos sistemos darbą, „sustyguoja“ virškinimo procesą, net aktyvina smegenų veiklą ir pataiso nuotaiką.
Kasdienis pasivaikščiojimas, rytinė mankšta, valandėlė sporto salėje ar baseine neabejotinai pagerins sveikatos būklę. Sportui laiko vis nerandantiems žmonėms vertėtų pamąstyti apie namų treniruoklių įsigijimą - galbūt tuomet mylimą serialą galėsite žiūrėti ne su traškučių pakeliu ant sofos, o bėgant ant bėgimo takelio? Žinoma, kokybiški treniruokliai yra brangūs, tačiau investicija į savo sveikatą bei puikią savijautą - geriausiai išleisti pinigai! Norėdami sužinoti daugiau apie galimybes gauti lėšų savo sveikatos stiprinimui, spauskite čia.
3. Daugiau vandens
Visų organų sistemų darbui būtinas vanduo, tad net ir menka dehidratacija neigiamai veikia savijautą - jaučiamės apsnūdę, suirzę, kamuoja galvos skausmas, troškulį imame painioti su alkiu.
Sveikas žmogus per dieną turėtų išgerti apie 2 litrus vandens. Intensyviai sportuojant, karštą dieną, susirgus vandens reikėtų išgerti dar daugiau. Pabrėžtina, kad geriausiai gerti tyrą, negazuotą vandenį, dalį jo galima pakeisti puodeliu žolelių arbatos. Kartais, žinoma, galima išgerti ir stiklinę sulčių ar žaliąjį kokteilį, tačiau šiuos gėrimus reikėtų vertinti kaip užkandį.
4. Ligų profilaktika
Lietuvos gyventojai vieni iš labiausiai vengiančių profilaktiškai tikrintis sveikatą visoje Europos Sąjungoje. Tai lemia didžiulį mirtingumą nuo ligų, kurios, nustačius laiku, gali būti pagydomos.
Kiekvienas privalomuoju sveikatos draudimu apdraustas žmogus turi teisę nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio. Kartą per vienerius ar dvejus metus (dažnis priklauso nuo tyrimo, paciento amžiaus, rizikos faktorių) reikėtų atlikti nemokamą širdies elektrokardiogramą, pamatuoti arterinį kraujospūdį, padaryti kraujo ir šlapimo tyrimus, nustatyti cholesterolio, gliukozės kiekį kraujyje, pamatuoti akispūdį, pasitikrinti regą ir klausą.
5. Sveikas miegas
Ramus nakties poilsis užtikrina sklandų viso organizmo darbą, garantuoja puikią nuotaiką ir darbingumą, padeda greičiau pasveikti susirgus. Miego trukmė yra individuali - vieniems pakanka 6 valandų miego, o kiti gerai jaučiasi tik išmiegoję 8-9 valandas, tad stebėkite savo organizmą.
Miegosime giliau ir ramiau, jeigu prieš miegą nurimsime, atsisakysime elektroninių prietaisų, pašalinio triukšmo. Gulti miegoti reikėtų nepersivalgius, tačiau naudinga išgerti raminančios ramunėlių ar jonažolių arbatos, kambaryje pagarinti eterinio levandų aliejaus. Miego patalpą reikėtų gerai išvėdinti, oro temperatūra joje turėtų būti šiek tiek žemesnė, nei įprasta.
6. Darbo ir poilsio režimas
Nuovargį bei dėl jo sumažėjusį darbingumą, suprastėjusią sveikatą, subjurusią nuotaiką dažnai lemia persidirbimas, poilsio stoka.
Kiekvienam žmogui svarbu išmokti planuoti savo laiką, atrasti laisvą valandėlę laimės teikiančiai veiklai, ramiam pasivaikščiojimui ar knygos paskaitymui ant sofos. Mokykitės planuoti laiką, neprisiimkite perdėm daug darbų ir mylėkite save.
7. Pozityvus mąstymas
Psichologai pastebi, kad žmonių laimei didžiausią įtaką turi požiūris - juk kiekvienas savo aplinkoje aptiksime sveikų, šeimą ir stabilią finansinę padėtį turinčių, tačiau nelaimingų žmonių, o štai gerokai mažiau likimo apdovanotųjų veidus puošia šypsena.
Svarbu išmokti atrasti laimę savo kasdienybėje, nepasiduoti gniaužiančiam stresui, ryžtingai keisti nemalonias emocijas keliančias situacijas. Dažnas pats atranda nusiraminimą religijoje, filosofijoje, motyvuojančiose kitų žmonių patarimuose, o kitiems galbūt vertėtų pasikalbėti su psichologu, padėsiančiu išbristi iš negatyvių minčių liūno.
8. Darnūs santykiai
Žmogus - sociali būtybė, kuri nuo pat pirmųjų dienų mezga šeimos ir draugystės ryšius. Bendravimas su kitais žmonėmis yra ne tik būdas būdas atsipalaiduoti ir pailsėti, bet ir emocinio saugumo, stabilumo, vidinės ramybės garantija.
Skirkite pakankamai dėmesio savo šeimai bei bičiuliams, drauge pusryčiaukite ir vakarieniaukite, puoselėkite bendras tradicijas, susirinkite pažaisti stalo žaidimų ar tiesiog atraskite pusvalandį arbatos puodeliui.
9. Jokių žalingų įpročių
Rūkymas, alkoholis, narkotikų vartojimas lemia gausybę siaubingų ligų, daro neigiamą įtaką santykiams su šeimos nariais ir draugais, gali tapti problemų darbe ar mokymosi įstaigose priežastimi.
Mūsų organizmas kenčia nuo aplinkos taršos, ne visuomet valgome tikrai kokybišką maistą, kenčiame nuo streso ir nuovargio, tad papildomas organizmo nuodijimas žalingais įpročiais turėtų būti griežtas tabu.
10. Atgal į gamtą
Net ir trumpas pasivaikščiojimas gamtoje nuramina mintis, padeda priimti teisingą sprendimą, suteikia jėgų ir pagerina nuotaiką.
Atlikti tyrimai rodo, kad buvimas gamtoje labai naudingas linkusiems į depresiją, nemigos kamuojamiems, stresą patiriantiems žmonėms. Gamtoje stebime daug įvairiu atstumu nuo mūsų esančių objektų, tad puikiai pailsi akys, aštrėja rega. Taip pat pastebima, kad daugiau laiko gamtoje leidžiantiems vaikams lengviau susikaupti, ramiai išbūti pamokoje, padidėja jų kūrybiškumas.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai