Kuomet virškinimo sistema veikia sklandžiai – visas kūnas taip pat gerai funkcionuoja, nes žarnynas daro įtaką viskam: ir smegenims, bei imuninei sistemai. Sutrikus žarnyno veiklai, jis siunčia signalus: kaupiasi dujos, pučia vidurius arba jie užkietėja, viduriuojama, o kartais net pasireiškia suprastėjęs gebėjimas susikoncentruoti, nuovargis, odos problemos. Laimei, yra keletas būdų, kaip pasitikrinti savo kūną ir sužinoti, ar turite sveiką žarnyną, taip pat ekspertų siūlomos strategijos, kaip susitvarkyti virškinimo veiklą.
Požymiai, rodantys, kad jūsų virškinimas sutrikęs
Šie požymiai reiškia, kad virškinimo sistema neveikia sklandžiai:
- Dujų kaupimasis ir pilvo pūtimas. Dujos gaminamos kaip įprasta virškinimo ir fermentacijos žarnyne dalis, tačiau kai kurios žarnyno bakterijų padermės natūraliai gamina daugiau dujų nei kitos. Tam tikros bakterijos gali sukelti per didelę fermentaciją, sulaikyti dujas žarnyne ir sukelti pilvo išsipūtimą.
- Viduriavimas. Retkarčiais skystomis išmatomis pasitaiko tuštintis visiems, tačiau lėtinis ar ūmus viduriavimas gali būti bakterijų peraugimo arba infekcijos ženklas. Viduriavimas taip pat gali pabloginti žarnyno sveikatą, pašalindamas gerąsias žarnyno bakterijas.
- Vidurių užkietėjimas. Funkcinis vidurių užkietėjimas ir dirgliosios žarnos sindromas, pasireiškiantis kartu su vidurių užkietėjimu, yra susiję su žarnyno disbalansu. Mokslininkai nustatė, kad žmonių, kenčiančių nuo vidurių užkietėjimo, išmatų mėginiuose paprastai būna mažesnis tam tikrų rūšių bakterijų, įskaitant – bifidobakterijas. Dėl šios priežasties tiems, kam užkietėję viduriai, patariama vartoti probiotikus, kurie pagerintų virškinimą.
- Nuotaikų svyravimas. Žmogaus mikrobioma – organizme gyvenančių mikroorganizmų visuma, atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį, kuomet reaguojama į stresą. Jeigu virškinimo sistema sutrikusi, psichinė būklė taip pat sutrinka: kyla nepaaiškinamas nerimas, nuotaikų kaita.
- Suprastėjęs gebėjimas susikoncentruoti. Žarnynas gamina neuromediatorius (serotoniną), tiesiogiai susijusius su nuotaika, mintimis ir kitais kognityviniais gebėjimais, pavyzdžiui, susikaupimu. Tyrimai rodo, kad žarnyno disbiozė (normalios žarnyno mikrofloros sudėties bei savybių pakitimas) gali neigiamai paveikti mokymąsi ir atmintį bei paskatinti vykti lėtines uždegimines reakcijas smegenyse.
- Odos uždegimas ir spuogai. Žarnyno pusiausvyros sutrikimas gali sukelti odos disbalansą, dėl kurio atsiranda: spuogai, atopinis dermatitas (išsausėjusi ir niežtinti oda) ir psoriazė (žvynelinė).
- Nuolatinis stiprus noras suvalgyti kažką saldaus. Skirtingi mikrobų tipai mėgsta skirtingus maisto produktus. Pavyzdžiui, mielės išbujoja misdamos cukrumi, bifidobakterijos mėgsta maistines skaidulas, o bakteroidetės teikia pirmenybę riebalams. Jei jūsų žarnyne yra per daug mielių, tai gali sukelti stiprų potraukį cukrui, kurio besaikis vartojimas galiausiai pratęsia nesveiką žarnyno veiklą.
- Lėtinis nuovargis. Ryšys tarp nesveiko žarnyno ir lėtinio nuovargio yra itin stiprus: mokslininkai vieno tyrimo metu nustatė, kad 80-ai procentų žmonių, sergančių lėtiniu nuovargiu, būtų galima diagnozuoti šį sutrikimą tiesiog žiūrint į jų žarnyno bakterijas.
- Padidėjęs svoris arba nutukimas. Tam tikros bakterijų rūšys gali turėti įtakos svorio augimui, nes jos padeda suskaidyti maistą ir kūnui absorbuoti maistines medžiagas. Jeigu trūksta gerųjų bakterijų rūšių – galima priaugti svorio.
- Autoimuninės ligos. Žarnyno mikrobioma tiesiogiai veikia imuninę sistemą. Kai žarnynas sveikas, imuninė sistema normaliai funkcionuoja, tačiau, kai virškinimo sistema išsibalansuoja, tai gali sukelti imuninių sutrikimų, pavyzdžiui, autoimunines ligas.
Dėl ko sutrinka virškinimo sistema
Šie veiksniai gali sukelti virškinimo sistemos sutrikimus:
- Lėtinis stresas;
- Dažnas antibiotikų vartojimas;
- Vaistai;
- Kelionė;
- Maisto netoleravimas;
- Prastas miegas;
- Alkoholis.
Kaip gydyti nesklandžiai veikiantį virškinimą
Norėdami pagerinti virškinimą, galite:
- Pakeisti mitybą. Valgomas maistas turi tiesioginį poveikį bakterijų pusiausvyrai žarnyne. Skaiduliniai ir sudėtiniai angliavandeniai maitina gerąsias bakterijas, o cukrus ir perdirbtas maistas – mieles ir leidžia daugintis patogeninėms bakterijoms. Rinkitės natūraliai savyje turinčių daug prebiotikų produktus (jie padės išvalyti iš organizmo blogąsias bakterijas): šparagus, linų sėmenis, artišokus.
- Vartoti probiotikų papildus ir fermentuotą maistą. Probiotikai ir fermentuoti maisto produktai gali padėti sugrąžinti žarnyno mikrobiomai pusiausvyrą, tiesiogiai į žarnyną įnešdami daugiau gerųjų bakterijų.
- Nustatyti, koks maistas jums tiksliai sukelia žarnyno sutrikusį darbą. Gali būti, kad turite specifinį netoleravimą tam tikriems maisto produktams.
- Reguliariai sportuoti, judėti. Reguliarus fizinis krūvis taip pat yra svarbus žingsnis norint atkurti žarnyno pusiausvyrą. Atlikti tyrimai apie fizinio krūvio poveikį mikrobiomai parodė, kad atliekami aerobiniai pratimai gali paskatinti gamintis gerąsias bakterijas žarnyne.
- Valdyti patiriamo streso lygį. Lėtinis stresas sukelia uždegiminį atsaką, kuris prisideda prie žarnyno disbiozės.
Komentarai