Neretai nutinka taip, kad dietos ir sportas neduoda norimų rezultatų, mums vis tiek nesiseka numesti nepageidaujamų kilogramų. Kas dėl to kaltas ir ką daryti?
Mokslas žengia pirmyn. Atliekamų tyrimų rezultatai nuolat koreguoja dietologų rekomendacijas, tačiau net ir laikantis sveikos mitybos taisyklių svarbu turėti omenyje, kad smulkmenos, į kurias dažniausiai nekreipiame dėmesio, taip pat gali kliudyti lieknėti. Štai keli veiksniai, dėl kurių jums gali būti sunkiau kontroliuoti savo svorį.
Vaistiniai preparatai
Ne, tai ne papildai – mes kalbame apie rimtus receptinius vaistus. Kai kurie uždegimus slopinantys vaistai, beta-blokatoriai, antidepresantai ir vaistai nuo epilepsijos ar diabeto gali kliudyti lieknėti, nepriklausomai nuo jūsų pastangų (nesvarbu, kokie aktyvūs bebūtumėte ir kaip sveikai maitintumėtės). Jeigu jums būtina vartoti šiuos vaistus ir mesti svorį, aptarkite tai su savo gydytoju: jis gali pakoreguoti preparatų dozes ar pasiūlyti kitų preparato alternatyvų, nekliudysiančių jums sulieknėti.
Pieno produktai
Ne, šiuo atveju kalba ne apie riebalus ir kalorijas, o apie pieno išrūgų proteinus – baltymus, kurių gausu rūgštaus pieno produktuose. Jie visada rekomenduojami norintiems priaugti raumenų masės, jų pagrindu gaminami baltymų kokteiliai sportuojantiems, tačiau pastarųjų metų tyrimai rodo, kad maždaug 20% žmonių išrūgų baltymai ženkliai pakelia insulino lygį kraujyje ir kliudo lieknėti. Norite sužinoti, ar priklausote tiems 20%? Galite tai lengvai patikrinti: 4 savaitėms visiškai atsisakykite pieno produktų. Jeigu per tą laiką reguliariai sportuodami ir taisyklingai maitindamiesi numesite 2-4 kg, tai reiškia, kad esate itin jautrūs pieno produktams ir ateityje jų kiekius reikėtų mažinti.
Geležies trūkumas ir hipotireozė
Daugelis net nenutuokia apie ankstyvąją šių ligų stadiją: žmonės prislėgti, kad svoris po truputį auga, jie jaučiasi pavargę, jiems trūksta jėgų, pašlyja nuotaika. Tik prasidėjusią anemiją ir hipotireozę ne visada pastebi netgi gydytojai (jeigu tik neatliekami atitinkami tyrimai). Šios problemos ypač būdingos vyresnėms nei 35-40 metų amžiaus moterims.
Per daug angliavandenių
Tai – viena labiausiai paplitusių problemų. Galite būti tikri, kad suvartoję 15 g angliavandenių svorio nepriaugsite, o štai visa, kas bus viršaus – kaip pasiseks. Jeigu sportuojate ar dirbate fizinį darbą, jūs išeikvojate daug energijos, ir tie angliavandeniai bus panaudoti atkurti energijos balansą. Tačiau jeigu jūsų gyvenimo būdas nėra aktyvus, angliavandenių perteklius būtinai atsidės riebalų pavidalu.
Pažiūrėkite, kiek angliavandenių turi grikiai, ryžiai ar avižos – grūdinės kultūros, kurios paprastai laikomos „draugiškomis“ figūrai. Jūs pamatysite, kad be žalos figūrai galite suvartoti vos 50 g kruopų. Ką daryti? Košes, pilno grūdo duoną ir makaronus geriau valgykite pirmoje dienos pusėje – taip tikimybė, kad per dieną išeikvosite iš jų gautą energiją, bus didesnė. Per likusią dieną leidžiama vartoti daržoves ir ankštines kultūras – net ir didelė jų porcija neturės daugiau kaip 15 g angliavandenių. Vaisius ir uogas valgyti reikėtų nedideliais kiekiais, juos galima rinktis užkandžiams.
Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui
Kitas faktas
Komentarai (1)