Anemija, išsivysčiusi dėl geležies stokos, dažniau pasitaiko moterims negu vyrams. Įprastai jos atsiradimo priežastis būna netinkama ir nepakankama mityba, kai negaunama pakankamai geležies. Tai būklė – kuomet krenta hemoglobino – baltymo, atsakingo už deguonies pernešimą į audinius, lygis. Dėl to organizme sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių ir žmogus jaučiasi apsnūdęs, pavargęs, dažnai išblykšta, be to, jam pasidaro sunku kvėpuoti. Jei anemija negydoma, ji gali sukelti rimtų komplikacijų.
Kai žmogaus organizmas negamina pakankamai raudonųjų kraujo kūnelių, širdis turi sunkiau dirbti, kad į organus patektų pakankamai deguonies, todėl ji pavargsta, gali kilti rimtų sveikatos komplikacijų. Šią ligą galima išgydyti pakoregavus mitybą bei kurį laiką vartojant geležies papildus. O šie 5 pagrindiniai požymiai padės nustatyti, kad jums galimai trūksta geležies ir reikia eiti pas gydytoją išsitirti:
1. Ypatingas nuovargis ir išsekimas. Nuovargis yra vienas iš labiausiai paplitusių geležies trūkumo požymių, nes tai reiškia, kad kūnas turi sunkumų pernešdamas deguonį į ląsteles, dėl to sumažėja bendras energijos lygis. Žmonės, kuriems trūksta geležies, dažnai jaučiasi vangūs, silpni ir nesugeba susikaupti. Nors nuovargis gali būti ir kitų ligų arba gyvenimo būdo, ar įtemptos dienos požymis, jei jis neišnyksta tinkamai pailsėjus – apsvarstykite galimybę pasitikrinti geležies kiekį kraujyje.
2. Dažnos infekcijos. Geležis atlieka svarbų vaidmenį, siekiant išlaikyti sveiką imuninę sistemą, o dėl mažesnio jos kiekio organizmas tampa jautresnis ir imlesnis infekcijoms. Taip yra dėl to, nes tinkamai funkcionuojantys raudonieji kraujo kūneliai, kuomet netrūksta jokių medžiagų, padeda pernešti reikiamą deguonies kiekį į blužnį – o ji yra pagrindinė kūno vieta, kurioje atsikratoma infekcijų. Raudonieji kraujo kūneliai taip pat perneša deguonį į limfmazgius, kuriuose yra su infekcijomis kovojantys balti kraujo kūneliai. Kuomet negaunama užtektinai deguonies, organizmas negali pilnu pajėgumu kovoti su infekcijomis.
3. Blyški oda. Dėl pakankamo kiekio hemoglobino oda atrodo sveiko atspalvio, o dėl žemo jo lygio, oda tampa itin šviesi, išbalusi. Kai eritrocituose trūksta geležies, jie tampa mažesni ir blyškesni centre, todėl oda taip pat tampa blyškesnė. Visgi šį požymį pastebėti sunkiau, kai žmogus turi ir taip šviesią odą, bet tuomet kitas kriterijus tai leidžia padaryti – jei akių baltymai yra šviesesni, nei įprastai, tai gali būti geležies trūkumo požymis.
4. Patinęs liežuvis. Jūsų liežuvio pokyčiai, įskaitant skausmą ar patinimą, gali reikšti, kad pradėjo vystytis mažakraujystė. Dėl mažo hemoglobino kiekio kraujyje liežuvis gali išblykšti, o dėl mažesnio mioglobino kiekio – gali būti lygus ir patinęs, jį skaudėti. Įtrūkimai burnos šone taip pat būdingi žmonėms, turintiems geležies trūkumą.
5. Plaukų slinkimas. Geležies trūkumas, ypač kai jis išsivysto į anemiją, gali sukelti plaukų slinkimą. Kai plaukų folikulai negauna pakankamai deguonies, jie pereina į ramybės stadiją – nebeauga taip sparčiai, o tuomet iškrenta. Žmogui įprasta prarasti apie 100 plaukų sruogų per dieną. Tačiau jei pastebėjote, kad jums išslenka dideli kiekiai plaukų ir jie nebeatauga atgal, tai gali būti geležies trūkumo požymis.
Jei jaučiate šiuos simptomus ir manote, kad jums gali trūkti geležies, būtinai pasitarkite su gydytoju. Jis padės išsiaiškinti pagrindinę geležies trūkumo priežastį, rasti būdų, kaip į savo racioną įtraukti daugiau geležies turinčių maisto produktų, ir nustatys, ar reikia kurį laiką vartoti geležies papildus.
Tai įdomu:
· Kartais nutinka taip, kad dėl geležies stygiaus, žmogus užsimano valgyti tai, kas įprastai nėra valgoma (neretai molį ir žemes) – šis reiškinys vadinasi pica.
· Didelis skaičius mitybos faktorių gali neigiamai paveikti geležies pasisavinimą – polifenoliai, esantys arbatoje ir kavoje, fitatai, esantys duonoje su grūdais ir dribsniuose, oksalo rūgštis, špinatai ir burokėliai bei kalcis, o ypač jo papildai. Taigi šios medžiagos neturėtų būti vartojamos kartu su geležies turinčiais maisto produktais.
· Optimaliam organizmo geležies balansui išlaikyti svarbi ne tik mityba, bet ir tinkamos virškinimo sistemos funkcijos. Geležies absorbcijai didelę įtaką daro skrandžio rūgštis, kuri palengvina geležies išsiskyrimą iš įvairių druskų, esančių maiste.
· Geležies stygius gali atsirasti ne tik dėl netinkamos mitybos, bet ir dėl lėtinio vidaus organų kraujavimo (dažniausios priežastys – virškinimo trakto erozinės patologijos, stemplės varikozės, plaučių ligos), gausių menstruacijų.
· Kūdikiams šios ligos pagrindinė priežastis yra maitinimas ne motinos pienu ar įvairiais pakaitalais, nes juose nėra pakankamo kiekio geležies, skirtingai nuo motinos pieno.
· Geležies trūkumas padidina galimybę apsinuodyti švinu, blogina darbingumą, turi įtakos ankstyvai mirčiai.
Straipsnio autorė: Laima Brazauskaitė.
Komentarai