5 drabužių medžiagos, kurios žalingos sveikatai

5 drabužių medžiagos, kurios žalingos sveikatai
@ Shutterstock

Šilti megztiniai ar lengvos suknelės, mėgstamiausios sportinės kelnės ar formuojantys apatiniai drabužiai – tiek daug kasdien dėvimų drabužių yra pagaminti iš sintetinių medžiagų. Nors jie atrodo gerai ir yra patogūs, tačiau taip pat gali būti pavojingi odai – paskatinti atsirasti odos bėrimus, niežėjimą, ir sukelti nemalonią savijautą – blogą kūno kvapą, pykinimą.

 

Iš šių medžiagų pagaminti drabužiai, laikomi vieni žalingiausių sveikatai:

 

  1. Poliesteris. Tai – ypatingas sintetinis audinys pagamintas iš polimerų pluošto (kuris yra cheminis sintetinis pluoštas, gaminamas iš naftos). Poliesteris yra vienas iš populiariausių ir dažniausiai naudojamų sintetinių audinių. Nors jis gali būti gaminamas su natūralių komponentų, tokių kaip – medvilnė, mišiniu, kad būtų išvengta raukšlių ir plyšimų, jo poveikis sveikatai vis tiek gali būti žalingas. Dėvint poliesterį, odai tampa sunku kvėpuoti. Be to, kylanti kūno temperatūra (dėl nekvėpuojančios medžiagos) padeda iš šio audinio išsiskirti cheminėms medžiagoms, kurias vėliau absorbuoja jūsų oda. Tai gali sukelti įvairių problemų ir dirginimą, pvz.: bėrimus, niežėjimą, paraudimą, egzemą ir dermatitą. Taigi, geriau vengti poliesterio drabužiuose ir pataluose.

     

  2. Viskozė. Viskozė yra pluoštas, pagamintas iš celiuliozės, kuri chemiškai paverčiama iš medienos masės. Šios medžiagos gamyba yra ne tik pavojinga, bet ir jos nešiojimas gali pakenkti sveikatai. Viskozės audinys išskiria toksiškas medžiagas, kurios gali sukelti pykinimą, ir vėmimą galvos, krūtinės ir raumenų skausmus bei nemigą. Be viso to, jo gamyba labai teršia aplinką.

     

  3. Nailonas. Kojinės, apatinis trikotažas, pėdkelnės, ir dar daug kitų įvairių kasdienių drabužių yra pagaminti iš nailono. Jis yra patvarus ir jį nėra labai brangu pagaminti, todėl yra populiarus. Visgi nailonas nėra laikomas pačiu geriausiu pasirinkimu dėvėti ant plikos odos. Iš nailono pagaminti drabužiai neabsorbuoja odos prakaito, kuris gali sukelti blogus kvapus ir odos infekcijas. Gaminant audinį, jis būna balinamas arba dažomas įvairiomis cheminėmis medžiagomis, todėl nailonas taip pat gali sukelti įvairių odos, ir ne tik, dirginimų.

     

  4. Akrilas. Akrilo audiniai gaminami iš akrilnitrilo, kuris yra kancerogenas ir mutagenas. Ši medžiaga gali sukelti įvairių problemų: galvos skausmą, pykinimą, galvos svaigimą, kvėpavimo pasunkėjimą, galūnių silpnumą. Dėvėdami akrilinius audinius, rizikuojate absorbuoti dalį akrilnitrilo į odą.

     

  5. Spandeksas / Likra / Elastanas. Šios rūšies audiniai yra ypač tamprūs ir su jais pasiūta daugybė aptemptų drabužių, pvz.: sportinės liemenėlės, antblauzdžiai, marškinėliai, apatiniai drabužiai, pėdkelnės, bikiniai ir kt. Kaip ir kiti sintetiniai audiniai, jie yra pagaminti iš kenksmingų cheminių medžiagų, tokių kaip – poliuretanas, kuris taip pat laikomas kancerogenu. Ilgalaikis sąlytis su šiais audiniais gali sukelti odos dirginimą, dermatitą.

     

    Medžiagos, kurias saugu dėvėti:

     

  • Medvilnė: ji yra kvėpuojanti, sugeria skysčius iš odos, apsaugo nuo karščio vasarą ir šalčio žiemą, yra hipoalergiška ir patvari.

     

  • Merino vilna: tai natūrali, temperatūrą ir drėgmę reguliuojanti medžiaga, kuri, laikui bėgant, nepraranda formos ir nesusileidžia. Ji yra minkšta, lengva ir taip pat suteikia natūralią UV apsaugą. Alpakos vilna taip pat gali būti gera alternatyva merino vilnai.

     

  • Kašmyras: tai labai brangi ir vertinga medžiaga. Kad būtų sukurtas lygus šilkinis kašmyro pojūtis, nenaudojamos jokios sunkiosios cheminės medžiagos. Ši medžiaga maloniai liečiasi prie odos, jos nedirgindama.

     

  • Kanapės: ši tekstilė žmonėms tarnauja jau tūkstančius metų. Ji yra gerai žinoma dėl savo stiprumo ir ilgaamžiškumo. Tai geriausia natūrali medžiaga, kuri išlaiko formą ir nesitempia. Be to, kuo daugiau ją dėvėsite, tuo ji bus minkštesnė.

     

  • Šilkas: šis minkštas audinys ne tik turi prabangią tekstūrą, bet ir turi daugybę naudos sveikatai. Jis gali sulėtinti senėjimą, padėti sergant egzema ir astma, turėti priešgrybelinį poveikį, padeda išvengti alergijos ir pagerina miegą. Kai karšta, šilkas gali vėsinti kūną, o kuomet šalta – šildyti.

     

  • Bambukas: tai yra įdomi nauja alternatyva tradiciniams natūraliems audiniams. Tekstilė iš bambuko yra tokia pat minkšta ir šilkinė, kaip ir kiti natūralūs audiniai, tačiau taip pat hipoalergiška, labai kvėpuojanti ir termoreguliuojanti. Ji gali geriau sugerti odos drėgmę nei medvilnė ir apsaugo labiau nuo UV spindulių nei merino vilna. Be to, ji yra biologiškai skaidoma (tai procesas, kuriam vykstant medžiaga suyra ir ją mikroorganizmai suskaido į gamtoje aptinkamus elementus, pvz., CO2, vandenį ir biomasę).

     

  • Linas: tai labai patogi ir patvari medžiaga. Taip pat lengva rūpintis ir tinka kiekvienam sezonui. Kaip ir kai kurie kiti natūralūs tekstilės gaminiai, jie turi hipoalerginių savybių, jausis ypač patogiai ir leis jūsų odai kvėpuoti.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų

Kitas faktas