Šaltuoju sezonu daugeliui norisi mažiau judėti, dažniau būti namuose ir valgyti sotų, labai kaloringą, bet ne itin sveiką maistą. Netinkamai maitinantis, atėjus pavasariui, organizmui gali trūkti itin svarbių maistinių medžiagų, o dėl to kyla pavojus sveikatai: gali nusilpti imuninė sistema, išsivystyti anemija, širdies ligos, osteoporozė. Taigi, kad ir kaip norėtųsi saldžių ar sūrių, riebių kepinių, dažniau juos pakeiskite sveikatai naudingais produktais, kuriuose yra reikiamų medžiagų.
Maistinės medžiagos, kurių gali trūkti šaltuoju sezonu ir jam pasibaigus, bei kuriuose maisto produktuose jas rasti:
1. Vitaminas D. Danijos mokslininkai atliko tyrimą ir stebėjo žmonių gyvenimo būdą ir mitybą 40 metų. Šalyse, kur saulė leidžiasi maždaug 15:30 val. žiemą, jie nustatė, kad žmonės penktadalį vitamino D gauna iš maisto, keturis penktadalius – iš tiesioginių saulės spindulių. Mokslininkai nustatė, kad žmonėms, kurių vitamino D kiekis buvo nuolat žemas, mirtingumas buvo 30 proc. didesnis, taip pat 40 proc. didesnė tikimybė, kad išsivystys navikinės ataugos, nei tiems, kam netrūko šio vitamino. Vitamino D trūkumas taip pat gali sukelti depresiją, autoimunines ligas, I tipo diabetą, vėžį, širdies ligas, astmą, alergijas ir net šizofreniją.
Maisto produktai, kuriuose yra vitamino D: riebi žuvis, pavyzdžiui, skumbrė, lašiša ir silkė, taip pat kiaušiniai, raudona mėsa, jogurtas ir kai kurie pieno gėrimai. Be to, kasdien vartokite vitamino D papildus, nes didelė tikimybė, kad tamsiuoju metų laikotarpiu jo negaunate pakankamai.
2. Vitaminas C. Šis vitaminas gali padėti apsisaugoti nuo vėžio ir širdies ligų, jis taip pat padeda palaikyti nuolatinį augimo procesą kūno audiniuose, kauluose, gaminti kolageną, stiprina imuninę sistemą.
Maisto produktai, kuriuose yra vitamino C: citrusiniai vaisiai, kiviai, spanguolės, kopūstai, pupelės, burokėliai, pastarnokai ir saldžiosios bulvės.
3. Cinkas. Valgykite daug cinko turinčius maisto produktus, kad sustiprintumėte imuninę sistemą, palaikytumėte normalią DNR sintezę, reprodukciją ir vaisingumą, gerą virškinimą, sveikus plaukus, odą ir nagus.
Maisto produktai, kuriuose yra cinko: raudona mėsa (pvz., kiauliena, jautiena ir aviena), riešutai, grūdai, jūros gėrybės.
4. Antioksidantai. Kita maistinė medžiaga, kurios mums reikia ištisus metus, o ypatingai trūksta šaltuoju sezonu ir jam pasibaigus – antioksidantai. Jie apsaugo kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų daromos žalos, kurią sukelia teršalai ir toksinai. Antioksidantai taip pat padeda apsaugoti imuninę sistemą.
Maisto produktai, kuriuose gausu antioksidantų: žalioji arbata, obuoliai, burokėliai, juodasis šokoladas, svogūnai, saldžiosios bulvės ir granatai.
5. Vitaminas E. Šis vitaminas apsaugo ląstelių membranas nuo pažeidimų ir, manoma, kad apsaugo nuo vėžio ir širdies ligų. Vitaminas E taip pat padeda išplėsti kraujagysles ir neleidžia kraujui per daug krešėti, be to, padeda susidaryti naujiems raudoniesiems kraujo kūneliams.
Maisto produktai, kuriuose yra vitamino E: kopūstai, augaliniai aliejai, riešutai, tamsūs lapiniai žalumynai, visų rūšių moliūgai.
6. Kalis. Kalis palaiko tinkamą širdies veiklą ir padeda sumažinti kraujospūdį. Tai taip pat yra elektrolitas, kuris padeda ląstelėms išlaikyti skysčių pusiausvyrą. Be to, šis mikroelementas padeda sumažinti raumenų spazmus, palaiko kraujyje rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, apsaugo nuo inkstų akmenų susidarymo ir padeda išvengti kojų mėšlungio.
Maisto produktai, kuriuose yra kalio: bananai, citrusiniai vaisiai, moliūgai, raudona mėsa, bulvės, burokėliai, ropės, pastarnokai, lapiniai kopūstai ir pankoliai.
Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus
Kitas faktas
Komentarai