Tekstas: Medicininių tyrimų laboratorijos SYNLAB specialistė Rūta Bozaitė.
Kiekvieną dieną tūkstančiai lietuvių eina duoti kraujo profilaktiškai, gydymo ar skubios medicininės pagalbos tikslais. Jei kraujas duodamas planiškai, svarbu žinoti, kaip procedūrai pasiruošti. Medicinos tyrimų laboratorijos „SYNLAB“ specialistė Rūta Bozaitė pataria, kaip pasiruošti kraujo tyrimams.
Kada geriausia duoti kraują?
Kraują patariama duoti ryte iki 12 val., geriausia, nuo 8 iki 10 val.ryto. Svarbu duoti kraują ne anksčiau, kaip 1 valandą po pabudimo, kad visiškai atsibustų ir organizmas.
Ar galima valgyti prieš duodant kraują?
Prieš procedūrą rekomenduojama būti nevalgius 8-12 valandų. Dieną prieš duodant kraują galima valgyti ir gerti įprastai. Tačiau patartina vakarą prieš kraujo tyrimus vengti ypač riebių, saldžių ir aštrių maisto produktų ir alkoholio, nes jie gali turėti įtakos kraujo mėginio kokybei ryte.
Rytą, kai bus duodamas kraujas, negalima gerti kavos ir arbatos. Galima išgerti nepaskaninto gryno vandens be burbuliukų. Jis neturi įtakos tyrimų rezultatams. Be to, kraujo davimo procedūros metu negalima kramtyti kramtomosios gumos.
Ar galima vartoti vaistus ir atlikti instrumentinius tyrimus prieš duodant kraują?
Kraujo davimo dieną rekomenduojama kiek įmanoma, vengti vartoti vaistų ir maisto papildų. Jeigu tam tikrų vaistų nevartoti negalite, apie vartojimą perspėkite kraują imantį asmenį. Dėl vaistų gali būti neįmanoma atlikti tyrimo arba jie gali įtaką tyrimo rezultatams.
Kraujo tyrimų nerekomenduojama atlikti po rengenologinio, echoskopinio, veloergometrinio (elektrokardiogramos registravimas fizinio krūvio), magnetinio rezonanso, tomografinio, echoskopinio ir kitų instrumentinių tyrimų.
Ar galima treniruotis prieš duodant kraują?
Prieš duodant kraujo patartina nesportuoti, vengti didelio fizinio krūvio, pvz., bėgti, nešti sunkių daiktų. Nustatant skeleto raumenų būklę atspindinčius rodiklius (pvz., kreatinkinazę) iš vakaro neturėti intensyvių jėgos ir kardio treniruočių.
Tyrimo rezultatus gali paveikti ir lengvas fizinis krūvis, pvz., spartus ėjimas. Norint sumažinti fizinio krūvio įtaką ir stabilizuoti kraujo apytaką, prieš duodant kraują reikia ramiai pasėdėti mažiausiai 15 minučių. Vadinasi, norint duoti kraujo, reikia susiplanuoti užtektinai laiko.
Ar kraujo tyrimams svarbus ciklas, lytinis gyvenimas?
Lytiniams hormonams yra būdingas cikliškumas. Moterys estradiolio (E2), folikulus stimuliuojančio hormono (FSH), liuteinizuojančio hormono (LH) tyrimus turi atlikti menstruacinio ciklo pradžioje – 3-5 dieną. Progesterono (PGN) tyrimą rekomenduojama atlikti ciklo pabaigoje – 19-23 dieną. O vyrams prieš PSA tyrimą būtina vengti fizinio krūvio, važiavimo dviračiu, jodinėjimo, dvi dienas iki tyrimo– aktyvių lytinių santykių.
Ar galiu ryte išsivalyti dantis/rūkyti?
Prieš duodant kraujo rūkyti nerekomenduojama, tai gali daryti įtaką tyrimo rezultatams. Darant kraujo tyrimus dantis valytis leidžiama. Jeigu atliekami mikrobiologiniai tyrimai ir ėminiai imami iš burnos ir gerklės, ryte dantų valytis negalima.
Ką turėčiau žinoti davęs kraujo?
Po procedūros slaugytoja dūrio vietoje uždeda sausą tvarstį ir pleistrą. Be to, dūrio vietą reikia palaikyti užspaudus maždaug 3-5 minutes, nesulenkus rankos. Praėjus minėtam laikui galima ranką sulenkti per alkūnę stačiu kampu ir, pageidautina, laikyti ją pakėlus 45 laipsnių kampu į viršų. Porą valandų negalima ta ranka kelti sunkių daiktų ir sportuoti. Tai padeda sumažinti hematomos arba kraujosruvos susidarymo tikimybę po procedūros.
Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..
Kitas faktas
Komentarai