Kraujas yra visiems gyvybiškai svarbus, tačiau ar kada nors susimąstėte, kodėl jis būtent toks. Ar pagalvojote, kodėl mes turime skirtingas kraujo grupes, kaip kraujas prigyja donorui, o kokiomis savybėmis jis dar pasižymi?
Susipažinkite su įdomiais faktais apie kraują:
- Ne visas kraujas yra raudonos spalvos. Voriniai omarai, aštuonkojai ir krabai turi mėlyną kraują, nes jo sudėtyje yra baltymų, vadinamų – hemocianinu, kurie ir nudažo skystį mėlynai.
- Kraujas daugiausiai yra sudarytas iš vandens. Kraujas susideda iš kelių skirtingų komponentų. Daugiausiai, apie 55 proc., kraują sudaro plazma, kuri yra vandens, cukraus, riebalų, baltymų ir druskų mišinys. Eritrocitai arba, dar kitaip raudonieji kraujo kūneliai, sudaro apie 40 proc. kraujo (kurie ir padaro jį raudonos spalvos), o baltieji kraujo kūneliai – kovojantys su infekcijomis, sudaro apie 1 proc., likęs komponentas yra trombocitai, kurie padeda kraujui krešėti.
- Yra 8 kraujo tipai arba grupės. Yra keturios pagrindinės kraujo grupės: A, B, O ir AB, kurios reiškia tam tikrus antikūnus, esančius raudonuose kraujo kūneliuose. Kiekviena grupė yra teigiama arba neigiama, todėl papildomai sudaro dar aštuonias kraujo grupes.
- Netinkamos kraujo grupės gavimas gali būti pavojingas gyvybei. Kai asmeniui atliekamas kraujo perpylimas, svarbu, kad kraujo grupė būtų parinkta tinkamai, nes tam tikros jų rūšys nėra suderinamos. Jei žmogus gauna netinkamą kraujo tipą, imuninė sistema gali užpulti naujas kraujo ląsteles ir iškilti pavojus gyvybei.
- Kraujo grupės yra labai svarbios kai kuriose kultūrose. Pavyzdžiui, Japonijoje tikima, kad žmogaus kraujo grupė daro įtaką jo asmenybei. Manoma, kad turintys A tipą yra labai organizuoti ir jautrūs. B kraujo tipo žmonės yra sąžiningi. O tipą turintys asmenys, būna optimistiški ir ekscentriški, tuo tarpu retos rūšies AB tipo kraujo savininkai laikomi dvejopais ir dviveidžiais, sudėtingo charakterio.
- Uodai teikia pirmenybę tam tikroms kraujo grupėms. Ar jus nuolat puola uodai? Tai gali reikšti, kad turite O tipo kraują, nes atlikti tyrimai rodo, kad įkyriems vabzdžiams paprastai O tipas yra patraukliausias, o po jo – A tipas.
- Vienu metu galite paaukoti 470ml kraujo. Jei turite teisę duoti kraujo, iš jūsų bus paimta 470 ml, tai yra maždaug 8 proc. suaugusiojo kraujo tūrio. Kūnas sugeba atnaujinti šį tūrį maždaug per 48 valandas, tačiau raudonųjų kraujo kūnelių papildymas užtrunka ilgiau, todėl vyrai gali aukoti kraują kas 12 savaičių, o moterys – kas 16 savaičių.
- Kai kurie žmonės bijo kraujo. Jaučiatės silpnai, vos pamatę bėgantį kraują iš piršto ar nosies? Galite sirgti hemofobija (arba hemotofobija). Manoma, kad ši baimė kyla dėl vaikystėje patirtų traumų, susijusių su krauju.
- Kraujyje ir skysto aukso. Kraujyje yra apie 0,2 miligramo aukso. Kodėl šis taurusis metalas yra žmogaus organizme? Manoma, kad jis atlieka svarbų vaidmenį atliekant sąnarių funkcijas ir perduodant nervinius impulsus visame kūne.
Komentarai (2)