Alzheimerio ligos išvengti padėsiantys vaistai kol kas dar nėra sukurti, tačiau mokslininkai nepailstamai dirba mėgindami išsiaiškinti veiksnius, kurie turi įtakos ligos atsiradimui ir vystymuisi. Neseniai atlikto tyrimo: https://jnnp.bmj.com/content/91/11/1201 duomenys atskleidė, kad yra 8 pagrindiniai faktoriai, kurie gali padidinti susirgimo Alzheimerio liga tikimybę.
1. Išsilavinimas
Pasak specialistų, žemas išsilavinimo lygis yra siejamas su didesne rizika susirgti Alzheimeriu. Tyrimai atskleidžia, kad kuo ilgiau žmogus mokosi, tuo mažesnė tikimybė, kad jis susirgs demencija. Tyrimų metu buvo analizuojamos skirtingo išsilavinimo žmonių smegenys, o gauti rezultatai parodė, kad didesnį išsilavinimą turinčių žmonių smegenų masė paprastai būna fiziškai sunkesnės ir atsparesnės ligoms.
2. Kognityviniai užsiėmimai
Įrodyta, kad aktyvi smegenų veikla mažina Alzheimerio ligos tikimybę. Tokios veiklos, kaip kryžiažodžių sprendimas, dėlionių tvėrimas, žaidimas šachmatais ir panašiai, stimuliuoja smegenis ir stiprina neuronų jungtis, didina smegenų atsparumą ligoms.
3. Hipertenzija
Sveika širdimi pasigirti galintys žmonės rečiau kenčia nuo smegenų ligų, tokių kaip demencija. Pasak specialistų, padidėjęs kraujospūdis sumažina kraujo patekimą į smegenis ir trikdo jų veiklą bei kelia riziką ligų, tokių kaip Alzheimeris, vystymuisi.
4. Diabetas
Diabetu sergančių žmonių organizmas negeba tinkamai reguliuoti insulino kiekių organizme, o to pesekoje sutrinka smegenų neuronų jungčių susidarymas ir kenčia atmintis. Pasak ekspertų, toks smegenų veiklos trikdymas gerokai padidina Alzheimerio ligos tikimybę.
5. Kūno svoris
Mokslininkai atskleidžia, kad žmonės, kurie pagal savo ūgį sveria per mažai, daug dažniau yra linkę vyresniame amžiuje susirgti Alzheimeriu.
6. Galvos traumos
Dar 1928 metais gydytojai pastebėjo, kad pacientai praeityje patyrę galvos traumas, smegenų sukrėtimus ir panašiai, vyresniame amžiuje daug dažniau susiduria su demencija.
7. Depresija
Kenčiantieji nuo Alzheimerio labai dažnai susiduria ir su depresija. Kol kas nėra tiksliai aišku, ar depresija sukelia Alzheimerį ar atvirkščiai, tačiau nemažai tyrimų rodo, kad 10 metų prieš susergant Alzheimeriu žmogui patyrus pasikartojančius depresijos epizodus, rizika susirgti šia liga stipriai išauga.
8. Stresas
Ilgalaikis stresas kenkia visam organizmui – silpnėja imunitetas, žudomos gerosios bakterijos, kortizolis prastina atmintį. Specialistų teigimu, streso sukeliami hormonai išbalansuoja organizmą ir kenkia smegenims. Kenčiant nuo ilgalaikio nuolatinio streso, padidėja Alzheimerio tikimybė.
Komentarai