Pernelyg ilgas buvimas saulėje kelia daugybę pavojų sveikatai, pradedant lengva dehidratacija ir baigiant išsekimu nuo karščio arba dar blogiau – šilumos smūgiu. Tačiau didžiausia grėsmė nusvilti saulėje. Tai gali nutikti nepaisant visų pastangų apsisaugoti dangstantis skrybėlėmis, akiniais nuo saulės ir apsauginiais kremais.
Mokslas jau seniai įrodė, kad nėra tokio dalyko, kaip „sveikas įdegis“. Užtat yra situacijų, kai įdegis gali prilygti ligai. Ir kalbama ne tik apie iki skausmo, ryškaus raudonio bei pūslelių nusvilintą odą, bet ir į gripo panašius simptomus. Visa tai kartu medikų bendruomenėje apibendrinama terminu „apsinuodijimas saule“.
Aišku, skuba patikslinti specialistai, ši diagnozė nėra oficiali. Ir su tikrais nuodais ji nieko bendra neturi. Tai veikiau laisvo naudojimo terminas, taikomas išties labai sunkiems nudegimo saulėje atvejams.
Kita vertus, ne taip svarbu, kaip negalavimą vadinti. Šiuo metų laiku daug aktualiau žinoti, kaip atpažinti apsinuodijimą saule, kaip jo išvengti, o jei nepavyko, kaip gydytis.
Kaip pasireiškia
Dalis simptomų tokie patys, kaip ir įprasto įdegio: nuo ultravioletinių spindulių paraudusi oda, pūslelės ir skausmas prisilietus. Labai smarkiai nudegus, galimas ir tinimas arba į gripo panašūs simptomai – galvos skausmas, karščiavimas, pykinimas.
Nudegimo pasekmes pradedama jausti paprastai jau po kelių valandų, bet štai apsinuodijimo saule požymiai gali nepasireikšti ir parą, ir dar ilgiau.
Kaip atskirti
Nuo paprasto nudegimo saulėje apsinuodijimas ja skiriasi tuo, jog į ultravioletinių spindulių nusvilintą odą net skaudu žiūrėti. Be to, ją iš tikrųjų labai skauda. Pagrindinis požymis yra raudonis, bet dažnai prie jo prisideda ir specifinės pūslelės arba bėrimas.
Komentarai