Didesnį ar mažesnį pavojų kelia bet koks apsinuodijimas (jis sutrikdo svarbiausių žmogaus organų ir sistemų funkcijas ir netgi gali tapti mirties priežastimi), todėl visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip užkirsti kelią nelaimei ir kaip suteikti pirmąją pagalbą apsinuodijus.
Apsinuodyti galima alkoholiu, narkotikais, dujomis, skysčiais, įvairiomis cheminėmis medžiagomis, pasenusiais maisto produktais, grybais ir uogomis, nuodingais augalais, vaistais. Daug apsinuodijimų įvyksta dėl pačių apsinuodijusių kaltės – neatsakingai vartojant alkoholį, medikamentus. Kita dalis apsinuodijimų užfiksuojama dėl neatsargumo (dažniausiai apsinuodija vaikai iki 7 metų amžiaus, paragavę nesaugiai laikomų medikamentų, apsaugos priemonių nuo kenkėjų, alkoholio). Nuodai į organizmą patenka per burną, kvėpavimo takus, per odą ir gleivines.
Kaip išvengti apsinuodijimų?
Apsinuodijimas įtariamas, jei:
Pirmoji pagalba apsinuodijus
Apsinuodijus per burną. Reikia praskiesti nuodą dideliu vandens kiekiu. Pienas nėra priešnuodis, o kartais gali būti netgi žalingas. Nenaudokite sodos, valgomosios druskos. Be konsultacijos su medikais neplaukite skrandžio. Nebandykite sukelti vėmimo, jei apsinuodyta plovimo priemonėmis, rūgštimis, šarmais arba šampūnais. Taip pat reikėtų vengti sukelti vėmimą tais atvejais, kai trinka sąmonė, nes pacientas gali užspringti, o skrandžio turinys pakenkti plaučiams.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai