Tenka pripažinti, kad vaistininkui ar gydytojui ne visuomet pasisakome apie kitus jau vartojamus preparatus – vaistus, vitaminus, maisto papildus.
Pasak sveikatos priežiūros specialistų, perteklinis arba nesuderintų vaistinių preparatų vartojimas yra labai žalingas. Šeimos gydytojas Dainius Jakučionis sako, kad norint išvengti rimtų sveikatos problemų reikia stengtis vartoti tik tuos vaistus, kurie būtini ir tai daryti atsakingai.
D. Jakučionis pataria gydytojui pasisakyti apie visus vartojamus preparatus, ar tai būtų nereceptiniai vaistai, maisto papildai, vitaminai. „Vieni galbūt nori numesti svorio, kiti sportuoja ir todėl vartoja papildus. Gydytojui svarbu tai žinoti, nes visi medikamentai turi tam tikrą sąveiką su kitais vaistais, įtaką jų didesniam arba mažesniam veiksmingumui“, - perspėja šeimos gydytojas.
Vaistų nesuderinamumo pasekmės gali būti ir labai rimtos, tačiau dažniau pasitaiko lengvesnio pobūdžio reakcijos, kaip, pavyzdžiui, silpnesnis kitų vaistų veikimas dėl vartojamų antibiotikų. „Dažniausiai gydytojai suderina skiriamus vaistus ir didelių klaidų išvengiama. Visgi pasitaiko, kad kai kuriems pacientams pasireiškia labai reti šalutiniai poveikiai – tai priklauso nuo genetikos, jautrumo tam tikriems vaistams“, - sako gydytojas ir ragina daugiau kalbėtis specialistais. Gydytojo visuomet galima teirautis apie vaistų reikalingumą, kiekį, suderinamumą su jau vartojamais preparatais.
„Kartais gydytojas gali ir nepaklausti paciento apie vartojamus konkrečius vaistus ar papildus, todėl reikia patiems būti aktyviems. Šeimos gydytojui ypatingai sudėtinga: įvairiomis ligomis sergantys žmonės ateina pas jį su visa puokšte skirtingų specialistų paskirtų vaistų, o gydytojas turi juos suderinti taip, kad žmogus gautų didžiausią naudą su mažiausiu tablečių skaičiumi“, - sako D. Jakučionis.
Vidutiniškai per savo gyvenimą žmogus atsako į 45228 telefono skambučius
Kitas faktas
Komentarai (1)