Atmintinė: kokio pasiruošimo reikia planuojant nėštumą

Atmintinė: kokio pasiruošimo reikia planuojant nėštumą
@Shutterstock

Planavimas susilaukti kūdikio – vienas svarbiausių ir džiaugsmingiausių sprendimų šeimoje, todėl nenuostabu, jog būsimi tėveliai šiam žingsniui siekia pasiruoši kaip įmanoma atsakingiau. Natūralu, jog planuojant nėštumą, atsiranda daugybė klausimų, todėl dalinamės pagrindiniais patarimais, kurie padės lengviau planuoti šeimos pagausėjimą ir mėgautis šiuo išskirtiniu laikotarpiu. 

 

Žalingi įpročiai. Prieš planuojant nėštumą vienas svarbiausių žingsnių – atsisakyti rūkymo, alkoholio bei kitų žalingų įpročių, kurie gali pakenkti tiek moters, tiek vyro vaisingumui. Kitu atveju, jei planuojate pastoti, tačiau atsisakyti žalingų įpročių nepavyksta, rekomenduojama pagalbos kreiptis į šeimos gydytoją, kuris jus nukreips pas reikiamus specialistus, padėsiančius įveikti priklausomybes. 

 

Sveika mityba. Nuo sveiko nėštumo neatsiejama sveika ir pilnavertė mityba, praturtinta daržovėmis, vaisiais, grūdiniais produktais ir kitu organizmui vertingu maistu. Laikantis sveikos mitybos principų reikėtų vengti produktų, kuriuose slepiasi didelis kiekis cukraus, druskos, konservantų, dažiklių ir kitų sveikatai žalingų medžiagų. Svarbu neužmiršti kasdien išgerti pakankamą kiekį vandens (apie 2 litrus), kuris gyvybiškai svarbus organizmo funkcijų palaikymui, toksinų išvalymui, virškinimo gerinimui ir kitiems svarbiems organizmo procesams. 

 

Kūno svoris. Planuojant nėštumą reikėtų sureguliuoti kūno svorį iki normalaus kūno masės indekso (KMI), kadangi antsvoris bei nutukimas gali daryti įtaką moters vaisingumui, o nėštumo metu per didelis svoris gali sukelti ir kitus negalavimus, kaip padidėjęs kraujospūdis, išaugusi diabeto rizika ir kiti sveikatos sutrikimus. 

 

KMI galite apskaičiuoti padalinus savo svorį kilogramais iš ūgio metrais kvadratu. Normalaus svorio KMI yra nuo 18,5 iki 24,99. Jei KMI didesnis nei 25, tai rodo antsvorį, jei KMI didesnis nei 30 – žmogus yra nutukęs. Jei gauti KMI skaičiai rodo, kad jums reikalinga numesti arba priaugti svorio, pirmiausia patariama kreiptis į gydytojus, kurie rekomenduos, kokios priemonės tam tinkamiausios. 

 

Gydytojų apžiūros. Prieš pastojant pravartu apsilankyti pas šeimos gydytoją ir atlikti sveikatos apžiūrą, aptarti savo ir partnerio sveikatos istorijas, turimas ligas, kurios gali daryti įtaką nėštumui. Gydytojas būsimus tėvelius taip pat informuos apie kitus rekomenduojamus sveikatos tyrimus bei skiepus, o konsultacija pas odontologą leis įsitikinti, ar prieš pastojant atliktos visos reikalingos dantų priežiūros procedūros. 

 

Organizmo aprūpinimas reikalingomis medžiagomis. Nėštumo laikotarpis yra vienas iš daugiausiai maistinių medžiagų reikalaujančių periodų moters gyvenime, todėl tiek planuojant nėštumą, tiek nėštumo metu itin svarbu pasirūpinti, kad organizmas nepatirtų vitaminų ir kitų reikalingų medžiagų stygiaus. 

 

Itin svarbi šiuo periodu yra folio rūgštis, atsakinga už sėkmingą kūdikio vystymąsi. Taip pat nėštumo metu 2-3 kartus organizme išauga geležies poreikis, todėl šios medžiagos atsargomis patartina pasirūpinti dar prieš pastojant. 

 

Vis dėlto, moters organizme užsimezgus naujai gyvybei, reikalingų medžiagų kiekį vien su maistu gauti sudėtinga, todėl esant poreikiui rekomenduojama vartoti multivitaminų kompleksus, skirtus nėščiosioms. Multivitaminų kompleksus reikėtų rinktis atidžiai, negriebti pirmų pasitaikiusių ir atkreipti dėmesį, ar su produktu atlikti klinikiniai tyrimai, patvirtintas jo veiksmingumas ir ar multivitaminų kompleksas subalansuotas taip, kad išties atitiktų padidėjusį medžiagų poreikį nėščiosioms. 

 

Maisto produktai, kurių reikėtų vengti. Laikotarpiu, kada bandoma pastoti, pravartu iš anksto pasidomėti ir tuo, kokių maisto produktų reikėtų vengti pastojus. Šiuo periodu patariama iš savo mitybos raciono išbraukti minkštuosius sūrius (su balta žievele: Brie, Camembert, subrandinto ožkos sūrio) ir mėlynuosius sūrius (Gorgonzolos, Rokforo), kadangi šie yra mažiau rūgštūs nei kietieji sūriai ir juose yra daugiau drėgmės, kuri sukuria idealią aplinką kenksmingų listeriozės bakterijų plitimui. Taip pat reikėtų vengti ir kitų produktų, kuriuose yra tikimybė aptikti listeriozės bakterijų, pavyzdžiui, šaldytų produktų, kurie buvo atšildyti. Visgi, jei labai norisi pasmaguriauti nerekomenduojamu maistu, jį reikėtų gerai išvirti, kad sumažėtų bakterijų kiekis. 

 

Laikantis rekomendacijų planuojant nėštumą, ruošimasis tėvystei taps užtikrintai maloniu gyvenimo periodu, kurio metu pamiršite nerimą ir galėsite mėgautis gera tiek fizine, tiek psichologine sveikata, kuri taip svarbi tėveliams ir būsimai jų atžalai.

Komentarai

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas