Atostogos ir dantų skausmai

Atostogos ir dantų skausmai

Šiltuoju metų laiku mes daug keliaujame po Lietuvą, vykstame į svečias šalis. Smagu, kai taip lauktos atostogos praeina sklandžiai, tačiau kartais gerą nuotaiką gali aptemdyti dantų skausmas.
 
Kaip turėtume pasirūpinti burnos sveikata? Reguliariai du kartus per metus profilaktiškai pasitikrinti dantis, prieš atostogas sugydyti tuos, kurie pažeisti ėduonies, pašalinti netinkamas gydyti ir protezuoti šaknis, atlikti profesionalią burnos ertmės higieną.
 
Prieš kelionę – pas odontologą
 
Jei reguliariai nesilankome pas odontologą, dažnai net nežinome, kiek turime ėduonies pažeistų dantų, nenujaučiame, kad yra skylučių, galinčių sukelti nemalonių pojūčių. Kartais iš pažiūros nedidelis danties audinio pažeidimas yra išties yra gilus, t. y. būna pažeisti ir suminkštėję gilesni dentino sluoksniai.
 
Geriant šaltesnį skystį, kramtant kietesnį maistą tokį dantį gali pradėti skaudėti – jis pradeda reaguoti į temperatūros dirgiklius ir gaunamą krūvį. Suminkštėjus gilesniems dentino sluoksniams, artėjama prie danties pulpos, t. y. nervo. Tada net ir lengvas krimstelėjimas gali išprovokuoti nervo dirginimą, ir atsiranda nuolatinis, vakare ir naktį sustiprėjantis, per visą žandikaulį plintantis skausmas.
 
Jis gali plisti į smilkinį, ausį. Kartais žmogui sunku nusakyti, kurį dantį skauda. Trumpam gali padėti vaistai nuo skausmo, tačiau be gydytojo odontologo pagalbos vargu ar išsiversite.
 
Negydant kariozinių ertmių ilgainiui ant dantų šaknų viršūnių susidaro uždegimo židinių. Kurį laiką jie gali nekelti rūpesčių, tačiau išvykus atostogauti, maudantis vėsiame vandenyje, esant šiltam orui, dėl temperatūros skirtumų uždegimas gali paūmėti.
 
Tada atsiranda maudžiamas skausmas, pereinantis į stiprų. Dantis būna tarsi pakeltas, skausmingas sukąsti, dažnai išsilygina pereinamoji raukšlė, t. y. patinsta. Gali pakilti temperatūra.
 
Į odontologą būtina kreiptis nedelsiant, nes, plintant uždegimui, gali išsivystyti osteomielitas (žandikaulio kaulo uždegimas), formuotis abscesai. Tai rimtos būklės, reikalaujančios skubios pagalbos.
 
Esant dideliam ėduonies pažeidimui, danties vainiko sienelės paprastai būna išplonėjusios, todėl dažnai atlūžta. Tuomet judantis lūžgalis trukdo kramtyti, traumuoja gleivinę.
 
Atlikti profesionalią burnos higieną prieš vykstant atostogauti būtina. Tai reikalinga procedūra gerai burnos sveikatai, tuo labiau kad, atlikus higieną, labai pagerėja estetinis dantų vaizdas.
 
Neatidėkite paskutinei dienai
 
Nešalinkite netinkamų gydyti ir protezuoti dantų ir dantų šaknų likus kelioms dienoms iki atostogų. Šias procedūras patariama atlikti nors likus savaitei iki išvykstant.
 
Dantį išrovus, kartais išsivysto alveolitai (uždegimo reakcijos), todėl skauda ištraukto danties vietą, žaizda negali gerai gyti, dantenos būna skausmingos, išburkusios. Odontologo pagalba šiuo atveju taip pat būtina.
 
Blogas burnos kvapas
 
Ne itin maloniai atostogoms nuteikia ir nuolatos varginantis blogas burnos kvapas. Norint išvengti šio nemalonaus pojūčio būtina tinkamai maitintis.
 
Kelionėje stenkitės vengti riebus maisto. Valgykite daug daržovių ir vaisių – šie produktai natūraliai išvalo tarpdančius, šalina dantų apnašas.
 
Valgyti reikėtų keletą kartų per dieną, bet nedidelėmis porcijomis, retai kramtant neišsiskiria seilių, burna džiūsta ir atsiranda blogas kvapas.
 
Būtina saikingai mėgautis karameliniais saldainiais – juos sučiulpus, burnoje dar ilgokai lieka atitinkamas cukraus kiekis. Cukrus virsta rūgštimis, o jos gali sukelti ėduonį.
 
Alkoholiniai gėrimai, cigarečių dūmai erzina burnos gleivinę ir nemalonaus kvapo nepavyksta išvengti.
 
Kelioninio krepšio turinys
 
Kelionė jau ne už kalnų, o jūs sukate galvą, ką dar įsimesti į lagaminą? Nederėtų pamiršti įsidėti tinkamos dantų pastos. Jei keliaujate su vaikučiu, nepamirškite, kad suaugusiųjų dantų pasta jam netinka, todėl mažasis privalo turėti jo dantukams tinkamą vaikišką dantų pastą.
 
Būtinas atostogų atributas – dantų šepetėlis. Apžiūrėkite jį. Jei dantų šepetėlio šereliai išsikraipę, prieš atostogas įsigykite naują. Keliaujant dantų šepetėlis laikomas specialiame dėkle, tačiau atvykę nepamirškite jo išimti ir įdėti į stiklinę, galvute į viršų.
 
Laikomas uždarame futliare drėgnas šepetėlis neišdžiūsta. Drėgnoje terpėje puikios sąlygos mikroorganizmams kauptis.
 
Rekomenduojama nepamiršti burnos skalavimo skysčio, tarpdančių siūlo. Nepatartina skalauti burnos ertmės šalia esančio telkinio vandeniu, nes jame gali būti mikroorganizmų, sukeliančių įvairias ligas.
 
Įsidėkite vaistų nuo skausmo. Jie pravers, kol pasieksite gydytojo kabinetą.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių

Kitas faktas