Bėgimo apranga žiemą: ką rengtis, kad būtų šilta ir patogu?

Bėgimo apranga žiemą: ką rengtis, kad būtų šilta ir patogu?

Niekas nesistebi, kai iškritus pirmajam sniegui, slidininkai iš sandėliuko ištraukia slides, alpinistai kopia į kalnus, kuriuose termometro stulpelis gerokai nukrenta žemiau nulio, tačiau pamatę bėgiką įnirtingai „risnojantį“ sniegu nuklotu taku, visi stebisi. Ar nešalta? Ar patogu bėgti? Tokių ir panašių klausimų sulaukia ne vienas bėgikas, tačiau kiekvienas, kuris bėgioja ištisus metus, puikiai žino, kad nėra blogo oro, yra tik bloga apranga. Kokią aprangą rinktis bėgimui žiemą, pasakoja didžiausios elektroninės parduotuvės Lietuvoje Pigu.lt specialistai.

Pasak specialistų, didžiausia pradedančiųjų bėgikų klaida – „susikrauti“ ant savęs pusę spintos šiltų žieminių drabužių. Renkantis aprangą žiemos bėgimui, vertėtų atminti, kad oro temperatūra lauke yra skaičiuojama truputį kitaip. Paprastai bėgikui būna +7 laipsniais šilčiau nei einančiam žmogui, tai reiškia, kad bėgikas jaučia ne -14 laipsnių šalčio, o -7 laipsnius. Tad apsimuturiuoti šilčiausiais drabužiais tikrai nereikia. Svarbiausia, kad bėgiko žiemos apranga nepraleistų sniego ir vėjo, gerai garintų prakaitą ir būtų lengva, nevaržanti judesių. Taigi,  net ir garsiausių firmų sportiniai žieminiai drabužiai, skirti laisvalaikiui ir pasivaikščiojimams, kai spaudžia šaltukas, bėgikams netinka, kadangi prastai praleidžia prakaitą, todėl bėgikas greitai sukaista ir gali peršalti. Bėgimui nerekomenduojama rinktis ir kalnų slidinėjimui skirtus drabužius, nors jie puikiai garina prakaitą, nepraleidžia drėgmės ir yra šilti, tačiau tokia apranga yra pakankamai sunki, todėl bus sudėtinga bėgti.
 
Pats svarbiausias atributas bėgiko žieminėje aprangoje – striukė. Jai keliami gana aukšti kokybės reikalavimai: striukė privalo sulaikyti vėją, garinti prakaitą, tačiau kartu su juo neišgarinti pernelyg daug šilumos, nes bėgikas gali sušalti. Būtent nuo šių trijų kriterijų ir priklauso tai, kokiai oro temperatūrai striukė yra skirta. Dažniausiai ši informacija yra nurodoma ant pačios striukės arba prekės apraše, jei apranga yra perkama internetu.  

Po bėgimo striuke dedamas dar vienas aprangos sluoksnis, tai gali būti tradiciniai sportiniai marškinėliai ilgomis rankovėmis. Jei lauke labai šalta, geriau rinktis iš vilnos pagamintus marškinėlius.
 
Bėgant daugiausiai krūvio tenka kojoms, todėl jos išskiria daugiausiai šilumos. Būtent dėl to kojos rengiamos lengviausiai. Jei lauke nėra labai šalta, pakanka ir paprastų ilgų sportinių tamprių, o termometro stulpeliui nukritus, rekomenduojama naudoti pašiltintas tampres.  Tik tada, kai pučia smarkus vėjas arba oro temperatūra nukrenta žemiau -10 laipsnių šalčio, reikalingos specialios priešvėjinės kelnės ir apatinis sluoksnis – termo rūbai.

Bėgiojant žiemą nereiktų pamiršti ir kitų svarbių aprangos detalių – kepurės, pirštinių, kaklaskarės, kojinių ar net veido kaukės, jei labai šalta. Dažniausiai šios aprangos detalės yra gaminamos iš sintetinio pluošto, todėl nėra nei per šaltos, nei per šiltos. Be to, specialistai bėgikams rekomenduoja turėti porą aprangos komplektų – vieną šiltesnį ir vieną šaltesnį.

Komentarai

Ar žinote, kad...

40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių

Kitas faktas