Bičių pikis (propolis) – nuo seno naudojama natūrali medžiaga, ne tik padedanti stiprinti imuninę sistemą, bet ir gelbstinti užklupus įvairiausioms ligoms. Kuo naudingas šis bičių produktas?
Naudojamas tūkstančius metų
Bičių pikis yra natūralių, biologiškai aktyvių medžiagų, kurias nuo įvairių augalų surenka bitės, kompleksas. Jau seniausiais laikais žmonės atrado šio produkto gydomąją galią. Sveikatinimo tikslais pikis naudojamas apie 5 tūkst. metų. Jį sveikatai stiprinti, žaizdoms gydyti, skausmui, tinimui malšinti, burnos kvapui gaivinti naudojo asirai, senovės graikai ir kitos civilizacijos. Liaudies medicinoje šis bičių produktas daugiausiai naudotas išoriškai: votims, karpoms, nuospaudoms šalinti, uždegimams malšinti, dantenoms gydyti ir daugybe kitų tikslų. Senovės egiptiečiai pikį naudojo net mirusiųjų balzamavimui.
Išskirtinė gamtos medžiaga
Šiandieniais tyrimais patvirtinta, kad pikis yra galingas natūralus antibiotikas. Jo veikimo spektras labai platus, paveikiantis ne tik bakterijas, bet ir virusus, grybelius. Pikis turi antioksidacinių, biostimuliuojančių, ansetsezuojančių savybių. Jame gausu biologiškai veiklių junginių: polifenolių, aromatinių rūgščių, esterių, eterinių aliejų, mikroelementų, vitaminų, aminorūgščių ir kt. Šis kompleksas itin svarbus žmogaus organizmo fiziologiniams procesams ir gyvybinėms funkcijoms išsaugoti. Skirtingai nei sintetiniai antibiotikai, bičių pikis netrikdo natūralios žarnyno mikrofloros, o patogeninė flora neįgauna atsparumo. Jis visiškai saugus vartoti, net mažiems vaikams (saugiausia nuo 3 m. amžiaus). Dėl malonaus aromato jų yra mėgstamas. Pikis yra itin stipri natūrali medžiaga, todėl verčiau su ja neeksperimentuoti, išbandant liaudiškus receptus, o pirkti saugius, patentuotus, ekspertų kurtus preparatus, kurių galima rasti kiekvienoje vaistinėje. Yra ir kontraindikacijų: pikio negalima vartoti, jeigu pasireiškia alerginės reakcijos, atsargesni turėtų būti sergantieji bronchine astma, egzema, turintieji kraujo krešėjimo problemų.
Preparatas nuo įvairiausių ligų
Šiandien nestinga mokslinių tyrimų, įrodančių, kad bičių pikis ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir padeda įveikti įvairiausius susirgimus:
Pikis naudingas gydant ir akių ligas, reguliuojant kraujotaką, kraujo spaudimą, padeda sergant cukriniu diabetu, spartina atsigavimą po operacijų, gydo apsinuodijimą maistu ir apskritai gerina medžiagų apykaitą, inkstų, kepenų funkciją ir kt.
Algirdas Amšiejus, biomedicinos mokslų daktaras, sodininkas–bitininkas
Bitės pikį naudoja kaip statybinę medžiagą, klijus, vašką kietinančią medžiagą. Apie 70 % pikio bitės surenka nuo medžių pumpurų, prielapių, jaunų ūglių. Ant užpakalinių kojų jos pikį atneša į avilį ir tam tikru šokiu kitoms bitėms praneša apie savo nešulį. Tuomet bitės pikį nuo gentainės kojų nugraužia ir sudeda į tam tikras avilio vietas, kur jo reikia. Dar apie 30 % pikio sudaro balzaminis pikis, naudojamas korio akučių išbalzamavimui – tik į taip paruoštas akutes bičių motina deda kiaušinėlius, nes kitu atveju dėl nesterilios aplinkos bus didesnė įvairių ligų rizika. Šį pikį bitės išskiria iš žiedadulkių kutikulinių apvalkalėlių.
Pikis yra labai naudingas produktas, tačiau jo veikimas stiprus, todėl reikia naudoti ypač atsakingai. Jis naudojamas dezinfekcijai, slogos, gripo ir daugybės kitų ligų gydymui. Jau kalbama, kad jis netgi gali padėti įveikti Parkinsono, Alzhaimerio ligas, gelbsti turbekulioze sergantiems žmonėms. Nors gausu liaudiškų bičių pikio panaudojimo receptų, neturint pakankamai žinių, patarčiau neeksperimentuoti ir verčiau naudoti specialistų pagamintus produktus. Visgi galiu pasinaudoti vienu pikio panaudojimo būdu, kuris tikrai nepakenks nė vienam, tai yra jo inhaliacijos. Gryno pikio reikia uždėti ant šaukšto galiuko ir pakaitinti virš žvakės. Kai pradeda garuoti (jokiu būdu ne degti!), kvėpuoti šiais garais. Tai valo kvėpavimo takus, daro stebuklus sergant sloga, net sinusitu. Tai tinkama net vaikams, jiems patinka malonus pikio aromatas, pasklindantis visuose namuose. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad per dieną tokias inhaliacijas darant tris kartus, jau po dviejų dienų jaučiamas pagerėjimas net sergant sinusitu.
Įdomu:
Jūratė Šeškevičiūtė
Partnerių turinys
Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto
Kitas faktas
Komentarai