Statistikos duomenimis, 20 proc. gimdyvių Lietuvoje atliekamas cezario pjūvis. Pacientėms dažnai iškyla klausimas ar galima savanoriškai pasirinkti cezario pjūvio operaciją, tačiau gydytojai įspėja, kad Lietuvoje tokios galimybės nėra, operacija atliekama tik tais atvejais, kai mažylio arba motinos sveikatai gresia pavojus. Vis dėlto gydytojams pranešus, kad bus reikalinga operacija, daugelis būsimų motinų sunerimsta, joms iškyla daugybė klausimų apie procedūros eigą, rizikas ir pooperacinį laikotarpį. Ką svarbu žinoti ruošiantis cezario pjūviui ir ko tikėtis pooperacinio laikotarpio metu?
1. Infekcijos
Nors šiais laikais cezario pjūvio operacija yra saugi, komplikacijų tikimybė yra didesnė nei pagimdžius natūraliais takais. Gydytojai teigia, kad jeigu po operacijos pjūvio žaizda ištinsta, parausta, o gimdyvei pakyla temperatūra, būtina kreiptis į gydytojus, kadangi šie ženklai gali reikšti infekcijos pradžią. Taip pat moterys turinčios padidėjusį kraujo spaudimą, trombozę ar kitas su kraujagyslėmis susijusias ligas, privalo itin akylai sekti žaizdos būklę ir savo savijautą, kadangi rizikos veiksniai padidina infekcijų ir komplikacijų tikimybę.
2. Tinimas ir vidurių užkietėjimas
Specialistų teigimu, daugumai gimdyvių po cezario pjūvio operacijos ištinsta rankos, kojos, netgi veidas, be to užkietėja viduriai. Manoma, kad to galima išvengti arba bent jau sumažinti nemalonius simptomus, vaikštant ir vartojant kuo daugiau skysčių. Specialistai rekomenduoja iš lovos pasistengti pakilti kuo greičiau ir skatinti save judėti.
3. Gali prireikti laisvinamųjų
Jeigu stiprus vidurių užkietėjimas vargino viso nėštumo metu, nereikėtų tikėtis, kad po gimdymo žarnyno veikla staiga susinormalizuos. Pasak specialistų, kartais nutinka taip, kad nei skysčių vartojimas, nei judėjimas negelbsti ir tenka į pagalbą pasitelkti laisvinamuosius vaistus. Derėtų nepamiršti, kad vaistų rinktis savarankiškai nepatariama, žindymo metu gydytojas turėtų išrinkti saugiausius ir specialiai tai situacijai tinkamiausius laisvinamuosius vaistus.
4. Kūdikio laikymo pozicija
Gali būti, kad po cezario pjūvio laikyti mažylį ant rankų bus sunku. Šiuo atveju gydytojai rekomenduoja pasitelkti vaizduotę ir išbandyti daugybę skirtingų kūdikio laikymo pozicijų. Pasak specialistų, moterims po cezario pjūvio maitinančioms kūdikį itin pasiteisina poza „po pažastimi“. Norėdami išbandyti šį kūdikio laikymo būdą, iš šono pasidėkite tvirtesnę pagalvę ir ant jos, po savo pažastimi guldykite vaikelį. Tada sulenkta ranka apglėbkite kūdikį, jo sprandą ir galvytę švelniai prilaikykite plaštaka. Laisva ranka paduokite kūdikiui krūtį. Ši žindymo padėtis nevargina motinos rankų ir pilvo raumenų, todėl yra plačiai naudojama moterų gimdžiusių cezario pjūvio pagalba.
5. Po operacijos nesitikėkite ramybės
Po operacijos ar gimdymo natūraliais takais moterys būna nepaprastai išvargusios ir nori pailsėti. Daugumoje gimdymo namų tokios prabangos tikėtis nevertėtų. Pasak specialistų, po gimdymo atliekami įvairūs tyrimais tiek motinai, tiek kūdikiui, gimdyvę lanko žindymo ekspertai, gydytojai ir slaugės, todėl ramiam miegui ir poilsiui laiko pritrūksta.
6. Pogimdyvinė depresija
Pogimdyminė depresija gali pasireikšti gimdžiusioms natūraliai bei gimdžiusioms cezario pjūvio pagalba. Liūdesio, pykčio ar nevilties jausmai gali kilti dėl hormonų disbalanso ir didelio nuovargio. Gydytojai pataria pajutus pirmuosius depresijos pojūčius kuo skubiau ieškoti paramos artimųjų tarpe. Jeigu prasta emocinė savijauta neapleidžia dvi savaites ar ilgiau, būtina kreiptis į gydytojus.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai