Dantų implantacija: viską, ką reikia žinoti netekus danties

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Dantų implantacija: viską, ką reikia žinoti netekus danties

Dantų restauracija – tai tema, kuria vis dar kalbama nedaug, o pacientai, dėl įvairių priežasčių netekę dantų, neretai delsia imtis veiksmų. Tokioje situacijoje svarbu suprasti tai, kad dantų trūkumas – tai ne tik estetinės išvaizdos, bet ir viso organizmo išbalansavimas. Laida „Sveikata.lt“ ir „Kardiolitos Klinikos“ kviečia susipažinti jus su šiuolaikinėmis implantavimo procedūromis.

 

Netenkama jauname amžiuje

 

Įprasta manyti, jog dantų netenka tik garbaus amžiaus asmenys. Tačiau tai nėra tiesa ir priežasčių tam yra įvairių. Žinoma, pačios dažniausios yra traumos. Kartais net vaikystėje, žaidžiant judrius žaidimus, kaip pavyzdžiui, krepšinis ar gavus smūgį iš kamuolio, tą retai vadiname trauma. Tačiau vėliau tai gali tapti danties netekimo priežastimi, dėl pažeistos danties šaknies. Taip pat svarbi priežastis yra dantų nepriežiūra. Krūminiai dantys dygsta patys pirmieji – esant 5-6 metų amžiaus. Vaikai dažniausiai dar nėra pajėgūs taisyklingai išsivalyti dantis ir dėl atsiradusio karieso, tenka juos pašalinti dar vaikystėje. Taip pat nereikėtų pamiršti genetikos. Kartais būna, kad genetiškai nesiformuoja danties užuomazga. Tada belieka užlaikyti vietą, kurioje turėjo būti dantis, įvairiais aparatais ir sulaukus pilnametystės, atstatyti dantį implantu ar protezu. Sutrikęs organizmas

 

Kai netenkama priekinių dantų, paprastai žmonės kreipiasi greitai. Tačiau netekę galinių, dažnai numoja ranka ir gyvena be jų. Tokiu požiūriu ypač vadovaujasi vyresnieji. Tačiau yra svarbu žinoti, jog to pasekoje, griūna ne tik burnos, bet ir viso organizmo sistema. Jie atstoja ne tik estetinę, bet ir kramtymo funkciją. Be danties, pirmiausia, sutrinka kramtymas burnoje, kas vėliau gali tapti virškinamojo trakto sutrikimu. Tačiau ir kalbant apie estetiką, pravartu žinoti, jog ne tik priekiniai dantys atlieka estetinę funkciją. Jeigu netenkama šoninių dantų, gali išsikraipyti kiti dantys, sužemėti sąkandis, įdubti skruostai, nesilaikyti lūpos ir dėl to keistis žmogaus veidas. Taip pat, kai nėra dantų, kaulas toje vietoje aptirpsta greičiau nei įprastai ir vietos implantui ar protezui nebelieka.

 

Keli sprendimo būdai

 

Sprendimo būdų tokioje situacijoje yra keletas. Vienas iš jų – visiems nuo seniai gerai žinomi protezai, kuriuos reikia išiminėti. Taip pat atstatyti dantis galima dantų vainikėliais arba tilteliais. Tačiau pats naujausias ir gydytojų itin rekomenduojamas būdas yra danties atstatymas dirbtiniu vainikėliu ir implantu.

 

Protezavimas ir implantacija

 

Pažangiausias būdas atkurti deformuotą šypseną – tai implantacija ir protezavimas. Taikant šias technologijas, galima sustabdyti kaulo nykimo procesą bei atstatyti pirminę kramtymo funkciją. Ir nors šios procedūros sulaukia vis daugiau dėmesio ir pasitikėjimo iš įvairaus amžiaus pacientų, gydytojai – odontologai neretai sulaukia klausimo, kuo gi jos skiriasi.

 

Implantacija – tai chirurginė procedūra, kai į žandikaulio kaulą įsriegiamas iš titano pagamintas implantas, kuris pakeičia prarasto natūralaus danties šaknį.

 

Protezavimas – tai danties kietųjų audinių anatominės formos ir spalvos atkūrimas, kai dantis dėl įgimtos ar įgytos patologijos suyra ir jo neįmanoma atkurti plombinėmis medžiagomis. Protezavimas gali būti atliekamas dviem būdais: po implantacijos, protezą tvirtinant ant įsriegto implanto arba fiksuojant protezus prie likusių dantų. Protezai taip pat gali būti išimami.

 

Apie dantų protezavimą siūloma neatidėliotinai pagalvoti, jei netenkama nors ir vieno danties, esant didelėms plomboms, danties vainiko skilimams ar lūžiams.

 

Medžiagos, iš kurių gaminami protezai, skiriasi. Dažniausiai naudojama cirkonio ar bemetalė keramika. Šios medžiagos pasižymi geru šviesos laidumu, mažesnėmis apnašų ir bakterijų sankaupomis.

 

Gana dažnai pacientai kreipiasi į specialistą, norėdami restauruoti priekinius dantis, tačiau nevertėtų pamiršti ir krūminių, nes juos praradus, ypač jaunesnio amžiaus žmonėms, formuojasi netaisyklingas sąkandis, dėl kurio prastėja kramtymo funkcija, o vėliau gali sutrikti ir skrandžio veikla.

 

Svarbu pabrėžti ir tai, jog kokybiškai atkuriant danties funkciją ir sąkandžio aukštį, yra saugomi ir visiškai sveiki dantys – taip sumažėja padidinta jų apkrova, galimas nusidėvėjimas ar net lūžis.

 

Gijimo procesas ir amžius

 

Jei implantacija atliekama vyresnio amžiaus žmogui, tai nebūtinai reiškia, kad jam gijimo procesas bus sudėtingesnis. Jei vyresnis žmogus neturi gretutinių ligų, yra sveikas ir visi jo tyrimai geri, tai gijimas bus nesudėtingas. Svarbiausia yra tai, kad būtų nepažeistas žmogaus kaulas. Dažniausiai tai gali nutikti dėl klastingos osteoporozės – ligos, nuo kurios mažėja kaulų tankis. Taip pat gijimo procesas gali užsitęsti kai žmogus labai daug rūko.

 

Pacientų baimės

 

Netekus danties, žmonės neretai delsia kreiptis į specialistus pagalbos ir taip yra dėl tam tikrų priežasčių. Populiari nuomonė, kad implantas gali neprigyti. Iš tiesų medicinoje nieko negalima garantuoti, tačiau implantuoto danties neprigijimas statistiškai yra itin retas ir dažniausiai koreliuojantis su lėtinėmis ligomis arba netinkama priežiūra, kas irgi turi tam įtakos.

 

Dar viena dažna nuomonė yra ta, kad implantas gali sukelti alerginę reakciją, kadangi tai yra metalas. Specialistai teigia, kad nerimauti nėra dėl ko – implantai gaminami iš titano, kas jau nuo labai seniai naudojama ortopedų protezavimo ar kaulų lūžių metu ir yra pasiteisinęs bei ištirtas metodas.

 

Priežiūra – būtina

 

Atkuriant trūkstamus dantis, galima susidurti su komplikacijomis. Jei žmogus nori trūkstamą dantį atkurti tilteliais, tuomet reikalinga nušlifuoti šoninius dantis, kas neretai sukelia skausmą. Atsiradusį skausmą galima vadinti komplikacija, nes atsiranda papildoma būtinybė gydyti pažeistą dantį. Atkuriant dantis implantais šito galima išvengti, tačiau vis tiek yra tikimybė atsirasti įvairiems uždegimams – jie atsiranda dėl galimos nepriežiūros po atlikto protezavimo, arba jo metu.

 

Implantas gali būti amžinas, jei yra prižiūrimas ir namuose, ir gydytojo kabinete ir tai atliekama tinkamai bei reguliariai.

 

Raginame kreiptis

 

Dantų implantacijos procedūra neilga ir neskausminga. Apleidus iškritusį dantį, gali pasikeisti jūsų sąkandis ar kitų dantų vietos – tuomet jau būtina kreiptis į ortodontą. Jei iškritusį dantį galėjote susitvarkyti per vieną dieną, tai ortodontinis gydymas užtruks daug ilgiau. Todėl raginame nebijoti kreiptis į gydytojus specialistus kuo skubiau. Būkime sveiki ir šypsokimės!

 

Laida „Sveikata.lt“, kiekvieną sekmadienį, 9 val. ryte per TV3 – būkime sveiki ir laimingi!

Gairės: dantys

Komentarai

Ar žinote, kad...

Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.

Kitas faktas