Pirmieji dantukai pasirodo tarp ketvirto ir septinto kūdikio gyvenimo mėnesių. Kartais – anksčiau, o kartais ir vėliau. Šiaip ar taip, šį įvykį visam gyvenimui įsimena dauguma tėvelių ir vėliau jį pasakoja savo vaikams ar perduoda jiems skrupulingai pildytas atsiminimų knygas. Beje, genetika dantų dygimo laikui turi itin daug reikšmės, tad žinoti, kada išdygo pirmieji dantukai, netgi naudinga – panašiu metu galima laukti ir pirmųjų anūkų „perliukų“.
Pirmųjų dantukų prasikalimas dažnu atveju tampa rimtu išbandymu ir mažyliui, ir jo šeimai. Jei mažylis neramus, irzlus, besikandžiojantis, tuomet paaiškinimas gali būti visai paprastas – kalasi dantukai. Tokį paaiškinimą puikiai supras aplinkiniai, kurie tai yra bent kartą patyrę. Tik vieni puls dalinti patarimus, o kiti supratingai palinkės stiprybės bei patikins, kad dantukai vieną dieną tikrai išdygs ir gražiai pripildys visą burną. Jokiais būdais nereikėtų tikėti patarimais, teigiančiais, kad skausmą mažina dantenų ar buteliuko patepimas medumi – tai tiesus kelias į kariesą (dantų ėduonį) arba alergines reakcijas (juk medus rekomenduojamas maždaug nuo metų amžiaus). Taigi kaip būtų galima padėti kenčiančiam mažyliui?
Norint padėti mažyliui, pirmiausiai reikia žinoti, kad jį kamuoja būtent dantukų dygimas. Kai kurie simptomai visai nespecifiniai, bet žvelgiant į jų visumą, daugeliu atvejų galima nuspėti, kad vaiką vargina būtent dantenų diskomfortas. Jei mažylis irzlus, neramus, viską kandžioja ir atsisako valgyti, prasčiau miega, pirmiausia verta atidžiai, švariais pirštas apžiūrėti jo dantenas – galbūt jos paraudusios, pajautrėjusios, matomas baltas danties kamputis? Padidėjęs seilėtekis ne visuomet rodo artėjantį dantukų dygimą, tačiau jis irgi gali apie jį pranešti, ypač, kai per pirmuosius mažylio gyvenimo metus vidutiniškai išdygsta net apie 8 dantukus. Pirmųjų dantukų reikėtų ieškoti apačioje, centrinėje dalyje – tai apatinių centrinių kandžių vieta, kurioje dažniausiai pasirodo patys pirmieji „perliukai“.
Jei mažylis labai seilėjasi, nuvalykite seiles natūraliu audiniu ir pasitarkite su vaikelio gydytoju dėl to, ar reikėtų naudoti kokią nors kosmetiką, ypač jei aplink lūpas, ant smakriuko ir kaklo bei dekoltė srities atsirado kokių nors bėrimų. Atminkite ir tai, kad dantų priežiūra prasideda nuo jų dygimo – pakalbėkite apie tai su vaiko gydytoja arba odontologu.
Atkreipkite dėmesį, kaip mažylis reaguoja švelniai liečiant jautresnes dantenas. Ar jis suklūsta, nusiramina, jam tai malonu? Jei taip, gali padėti švelnus masažas vėsiu, švariu pirštu arba specialiu silikoniniu antpirščiu su šereliais. Puikų aplikatorių su šereliais turi ir Anaftin Baby gelis dygstant dantukams, kurio sudėtis itin natūrali ir saugi – joje nėra nei alkoholio, nei cukraus, nei anestetikų, todėl galima naudoti ir masažuoti dantenas taip dažnai, kaip tik to reikia. Ši medicinos priemonė greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą, o puikus bananų skonis mažyliams dažniausiai labai patinka.
Kitas puikus patarimas – atšaldytų kramtukų naudojimas. Šaldytuve palaikytas silikoninis kramtukas ar traputis (jei mažylis jau valgo įvairesnį maistą) padės sumažinti patiriamą diskomfortą ir malšins dantukų dygimo vietoje besiformuojantį uždegimą. Dantų dygimo metu mažyliams labai norisi viską graužti ir taip tarsi pasikasyti niežtinčias dantenas – patenkinkite šį poreikį. Taip lavės ir smulkioji motorika. Dėl vaistinių preparatų vartojimo kalantis dantukams tarkitės su gydytoju – jų prireikia kai kuriais sunkesniais atvejais.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai