Pamažu vėstantis oras ir artėjanti žiema signalizuoja apie šaltąjį ir sausąjį sezoną, todėl vis dažniau tenka atsukti šildytuvų temperatūrą namuose ir biuruose. Nors sakoma, kad šiluma kaulų nelaužo, mūsų odai ji gali smarkiai pakenkti – tai viena pagrindinių pirmųjų veido odos raukšlių atsiradimo priežasčių. Tad kaip padėti savo odai, prasidėjus šaltajam sezonui?
„Dažniausiai odos sausumas yra išprovokuojamas žalingų aplinkos veiksnių, tokių kaip ultravioletiniai spinduliai, stresas, poilsio stoka. Tačiau pastaruoju metu vis garsiau kalbama apie dar vieną priežastį – pernelyg sausą patalpų orą. Apskritai, vis daugiau laiko praleidžiame patalpose, todėl jų oro kokybė daro didžiulę įtaką mūsų odai. To pasekmė – per anksti pradėjusi senti ir itin sausa oda“, – teigia „Baltijos Amerikos“ klinikų dermatologė Inga Galinauskaitė.
Paprastai odos sausėjimas prasideda nežymiai ir nesukelia didelių problemų, tačiau laiku nepašalinus sausėjančios odos priežasties – su pasekmėmis gali tekti kovoti kur kas ilgiau, nei tikėjotės.
Kodėl pavojingiausias šaltasis sezonas?
Dažniausiai žmonės išsausėjusia oda pradeda skųstis pasikeitus sezonams ir temperatūroms. Net jeigu oda ir tinkamai prižiūrima, išoriniai veiksniai, tokie kaip prasidėjęs šildymo sezonas, gali sutrikdyti odos normalią būseną.
„Šaltuoju sezono metu oda patiria daug streso: staigus temperatūrų pasikeitimas, stiprus patalpų šildymas ir pernelyg mažas jų vėdinimas – labiausiai atsiliepia odos būklei. Kartais oda pradeda labai riebaluotis, tačiau tai dar nereiškia, kad oda tapo riebi. Atvirkščiai – tai gali būti dehidratavusios odos signalas“, – sako dermatologė.
Odos stangrumas ir jos švytėjimas priklauso nuo drėgmės kiekio joje. Vanduo – ne tik gyvybės, bet ir sveikos, jaunos odos paslaptis. Kai odos molekulės gerai „surišamos“ tarpusavyje, drėgmė odoje išsilaiko ilgesnį laiką. Tačiau žalingi aplinkos veiksniai, kaip sausas patalpų oras, dažnai sutrikdo raginiam odos sluoksniui surišti vandens molekules, todėl net gerai drėkinama oda pradeda sausėti.
Kaip padėti odai?
Anksti pradėjusi senti oda – nėra nuosprendis. Paprastai ankstyvąsias raukšleles, atsiradusias dėl išorinių aplinkos veiksnių, galima gana greitai panaikinti. Jauna oda yra linkusi atsistatyti, jeigu jai yra suteikiamos pakankamai geros sąlygos tai padaryti. Tad net labai išsausėjusiai ir pirmosiomis raukšlėmis paženklintai odai galima sugrąžinti drėgmę ir stangrumą.
Pirmiausia, ką reikėtų padaryti – išmatuoti drėgmės kiekį patalpose. Tai padaryti galite pasinaudoję drėgmės matuokliu. Normalus drėgmės kiekis patalpose turi būti tarp 40-60 proc. Jeigu jūsų patalpose drėgmės kiekis nukrinta, pamažu pradedate jausti simptomus – galvos
skausmą, akių perštėjimą bei odos sausėjimą. Jeigu drėgmės kiekis nukrinta žemiau nei 30 proc. – patalpas būtina drėkinti. Paprastai tai daroma su specialiais oro drėkintuvais.
„Sausose patalpose susidaro puikios sąlygos daugintis įvairiems mikroorganizmams, kurie gali paūminti alerginius susirgimus ir sukelti uždegimines ligas. Čia galima parašyti, kaip tai reaguoja su oda.
Specialistė priduria, kad be intensyvaus oro drėkinimo, taip pat reikia naudoti ir odos priežiūros priemones su lipidais, riebiosiomis rūgštimis. Veido odą būtina tepti drėgną, tam, kad priemonės dar geriau įsigertų į giluminius odos sluoksnius. Taip pat svarbu nepamiršti gerti pakankamai skysčių ir pastiprinti odos ląsteles bei jų drėgmę iš vidaus.
JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.
Kitas faktas
Komentarai