Nuo vaikystės iki pat senatvės vyrų sveikata yra silpnesnė nei moterų, rodo tyrimai. Dažniausiomis mirties priežastimis tampančios ligos taip pat dažniau pasiglemžia vyrų gyvybes.
Pasak sveikatos priežiūros specialistų, trumpesnė vyrų gyvenimo trukmė ir didesnis jautrumas tam tikriems susirgimams labai priklauso ne tik nuo biologinių priežasčių, bet ir nuo pačių vyrų požiūrio į savo sveikatą.
Vyrų sveikata labiau rūpi moterims
Dauguma vyrų klaidingai mano, kad jų sėkmė profesiniame, asmeniniame ar socialiniame gyvenime atspindi gerą sveikatą. Dėl šios priežasties vyrai linkę savo savijautą nustumti į paskutinę vietą ir susirūpina tik tuomet, kai ji tampa nebepakenčiama.
„Gintarinės vaistinės“ Vilniuje vedėjas Laimis Dambrauskas sako, kad dažniausiai vyrų sveikata pasirūpina moterys. „Paprastai jos perka įvairius preparatus savo vyrams ir teiraujasi, kaip stiprinti jų sveikatą. Tiek į vaistininką, tiek į gydytoją patys vyrai kreipiasi rečiau. Kiek kitaip yra su sportuojančiais vyrais, ypač tuo užsiimančiais profesionaliai. Tokie vyrai labiau gilinasi į teisingos mitybos paslaptis, organizmo poreikius, nes siekia tam tikro rezultato. Visgi, paprastai vyrai ne itin rūpinasi savo sveikata ir mano, kad viskas susitvarkys savaime“, - sako vaistininkas.
Anot specialisto, žiemą, kaip ir visiems, vyrams taip pat reikėtų pastiprinti savo imuninę ir nervų sistemą. Taip pat, tamsiuoju metų laiku būtina pasirūpinti pakankamu vitamino D kiekiu, kuris labai svarbus nervų ir imuninei sistemoms, turi didelę įtaką mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo, magnio) apykaitos reguliavimui, stiprina raumenis ir neleidžia suminkštėti kaulams, kas ypatingai aktualu vyresnio amžiaus vyrams arba sunkų fizinį darbą dirbantiems žmonėms.
„Darbingo amžiaus vyrai savo sveikata turėtų rūpintis atsižvelgdami į veiklos specifiką. Pavyzdžiui, dirbdami protinį darbą, žmonės dažnai patiria stresą, psichologinę įtampą, todėl jiems reikėtų rinktis protinę veiklą gerinančius, nervų sistemą stiprinančius preparatus, B grupės vitaminus. Dirbantiems sunkų fizinį darbą pagrindinė pagalba organizmui yra įvairūs mineralai – natris, kalis, magnis, kurie prarandami prakaituojant“,- sako L. Dambrauskas, kuris rekomenduoja rinktis preparatus, turinčius didesnes šių mineralų dozes ir visuomet vaistinėje pasitikrinti vaistų suderinamumą.
Silpniausia vyrų vieta – požiūris
Vaistininkas mano, kad didžiausia vyrų problema yra dėmesio trūkumas sau. Vyrai linkę ignoruoti įvairius simptomus ar organizmo siunčiamus signalus, o gydytis dažnai pradeda tik tuomet, kai liga ar sutrikimas jau būna gerokai pažengę. „Net ir pajutus, atrodo, nereikšmingus simptomus, kviečiu kreiptis į vaistininką – mes galime įvertinti simptomų svarbą ir bent jau duoti nemokamą patarimą: galbūt visiškai nereikia jaudintis, galbūt verta susirūpinti ir kreiptis į gydytoją, o gal problemos sprendimą galima rasti iškart?“, - sako L. Dambrauskas.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dažniausiai vyrų sveikatai grasina širdies, plaučių, prostatos ligos, taip pat depresija ir diabetas. Širdies ligų profilaktikai būtina periodiškai pasitikrinti cholesterolio kiekį kraujyje bei kraujo spaudimą, kurį stebėti ypač aktualu vyrams iki 45 metų. Prostatą vaistininkas L. Dambrauskas vyresniems vyrams rekomenduoja tikrintis bent kartą per metus, vartoti preparatus, gerinančius prostatos, šlapimo sistemos veiklą. Taip pat, bet kokio amžiaus vyrams patartina propaguoti kuo sveikesnį gyvenimo būdą – sportuoti, sveikai maitintis, išsimiegoti, saikingai vartoti alkoholį, atsisakyti tabako ir pasaugoti nervų sistemą.
„Labai jau nervinasi tie vyrai ir yra linkę viską laikyti savyje“, - sako rūpestingas vaistininkas.
Komentarai