Dieta daugeliui dailiosios lyties atstovių virsta itin sunkiu išbandymu: negalima šio, negalima ano, reikia valgyti tik tą ar aną... Tik ar tikrai laikantis dietų būtina atsisakyti saldžių malonumų? Juk figūrai kenkia ne tiek patys saldumynai, kiek nesaikingas jų vartojimas. Kuo galima pasimėgauti be didelės sąžinės graužaties?
Visiškai atsisakyti saldumynų tikrai nėra jokio reikalo – juk gliukozė mūsų organizmui yra gyvybiškai svarbi, tai – maistas smegenims. Kita vertus, dažnai mėgaujantis saldumynais, augantys kilogramai – neišvengiamas dalykas, todėl pilnėti linkusiems žmonėms racione galima palikti tik tuos skanėstus, kurie bus iš tikrųjų naudingi. Dalinamės sąrašiuku!
Švieži vaisiai ir uogos. Vaisių ir uogų paprastai galima valgyti tiek, kiek širdis geidžia (nebent laikotės kokios nors monodietos). Šiuose natūraliuose produktuose gausu fruktozės, kuri patenkins saldumo poreikį.
Džiovinti vaisiai. Juos galima valgyti laikantis bet kokios dietos – bus tik į naudą, tikrai nepakenks. Kai vaisiai džiovinami, iš jų išgaruoja vanduo, tačiau visi naudingi komponentai išlieka. Magnis ir kalcis, geležis ir natris – visa tai gausite kartu su šiais produktais. Palepinkite save figomis, razinomis ar džiovintais abrikosais. Tik nepamirškite saiko – lyginant su šviežiais vaisiais, tas pats džiovintų vaisių kiekis (gramais) turės daug daugiau kalorijų.
Riešutai. Šiek tiek saldumo turi ir anakardžių, ir kai kurie kiti riešutai. Jie labai maistingi ir skanūs. Bet, kaip ir su džiovintais vaisiais, nereikia persistengti – valgykite saikingai, jeigu nenorite priaugti svorio. Riešutai turi labai daug kalorijų.
Valgomieji ledai. Ledai iš natūralios grietinėlės yra vieni iš labiausiai subalansuotų maisto produktų, aktyvinančių medžiagų apykaitą. Jie lengvai virškinami ir puikiai patenkina saldumynų poreikį. Leduose esama triptofano, kuris ramina nervų sistemą, mažina stresą ir gerina nuotaiką. Vidutinėje ledų porcijoje yra 150–250 kcal, riebalų – 6–10 %.
Medus. Dėmesio vertas produktas, ne be reikalo vadinamas „didžiuoju gydytoju“. Medumi galime pakeisti cukrų. Be to, organizmas gaus vitaminus ir mineralines medžiagas, kurių cukruje nei su žiburiu nerasi. Iškeiskite puodelį arbatos su cukrumi į arbatą su medumi!
Sąlyginai naudingais galima laikyti ir šiuos saldumynus – zefyrus, pastiles ir marmeladą.
Zefyrai ir pastilės yra gaminami iš vaisinės tyrės, cukraus, baltymų ir agaro. Agaras, gaminamas iš jūrinių raudonųjų dumblių, teigiamai veikia organizmą – normalizuoja virškinimą, gerina kepenų veiklą, naudingas skydliaukei dėl jame esančio jodo. Be to, agare yra kalcio, geležies, vario, vitaminų E, K, B5 ir cinko. 100 gramų zefyrų turi tik 300 kalorijų. Jeigu kasdien suvalgysite vieną kitą tokį skanėstą, organizmui žalos nepadarysite – tik gausite fosforo ir geležies. Neverta pamiršti ir to, kad zefyruose daug baltymų, o tai – statybinė raumenų audinių medžiaga.
Marmeladas. Šis pasakiškas skanėstas turi daug pektino, medžiagos ypač teigiamai veikiančios virškinimo trakto darbą ir prisidedančios prie toksinių medžiagų šalinimo iš organizmo. Dar vienas pektino privalumas – jis mažina cholesterino lygį, skatina medžiagų apykaitos procesus, gerina kraujotaką, valo iš organizmo kenksmingas medžiagas. Tačiau dėl to, kad marmelade gausu paprasto cukraus, jį vartoti reikėtų taip pat saikingai.
Natūralus jogurtas. Taip pat gali būti priskiriamas prie „gerųjų“ desertų (jeigu nėra termiškai apdorotas). Tokio produkto mikroflora teigiamai veikia virškinimo darbą ir suteikia organizmui jėgų. Šį jogurtą atskirti nuo kitų tokios rūšies gaminių labai paprasta – jo trumpas galiojimo laikas. Natūralų jogurtą galite pagardinti uogomis ar medumi.
Juodasis šokoladas. Kai kurių rūšių šokolade beveik nėra cukraus (kakava gali sudaryti net 99 % gaminio sudėties). Prie neįprasto skonio tenka priprasti, tačiau tai padaryti verta: juodajame šokolade gausu organizmui naudingų antioksidantų. Be to, toks šokoladas stiprina kraujagysles ir apsaugo nuo depresijos. Daug juodojo šokolado nesuvalgysite net ir norėdami, todėl ir kalorijų galite nesibaiminti.
Gana didelė desertų grupė – įvairiausi kepiniai. Jei negalite gyventi be bandelių, sausainių, pyragų, tuomet geriau rinkitės gaminius iš prėskos ir neriebios tešlos, kurios pagrindas – miltai, vanduo ir augalinis aliejus. Mažai kaloringas, lengvai virškinamas kepinys yra biskvitas, kuriam paruošti reikia tik miltų, cukraus ir kiaušinių. Su sluoksniuotos tešlos gaminiais reikėtų būti atsargesniais – juose tikrai nemažai sviesto, dažnai jie būna pagardinti įvairiais riebiais kreminiais įdarais. Todėl tokie kepiniai apsunkina organizmą ir yra kaloringi bei riebūs. Trapios tešlos kepiniai yra patys „sunkiausi“, juose gausu kaloringų ingredientų. Šios tešlos gaminiai pavojingi figūrai ir visai nenaudingi sveikatai. Taip pat nepatartina piktnaudžiauti parduotuviniais sausainiais ir vafliais, nes visuose ilgai galiojančiuose konditerijos gaminiuose yra daug cukraus, riebalų ir transriebalų.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai