Dirgliosios žarnos sindromas: 7 mitai, kuriuos turi žinoti kiekvienas

Dirgliosios žarnos sindromas: 7 mitai, kuriuos turi žinoti kiekvienas

Nuo dirgliosios žarnos sindromo visame pasaulyje kenčia apie 11 procentų žmonių. Pasak specialistų, šis sutrikimas apipintas daugybe klaidingų įsitikinimų, todėl pats laikas juos išsklaidyti ir išsiaiškinti tiesą.

 

  1. Tiksliai žinoma, kas sukelia dirgliosios žarnos sindromą

 

Nors jau atlikta ir toliau atliekama daugybė tyrimų analizuojant, kas sukelia dirgliosios žarnos sindromą, tačiau kol kas tiksli priežastis nėra nustatyta.

 

Pasak medikų, šiuo metu manoma, kad didžiausią įtaką šio sindromo atsiradimui gali turėti trys veiksniai – stresas, netinkama mityba ir tam tikrų maisto produktų netoleravimas.

 

  1. Norint nustatyti DŽS reikalingas specialus tyrimas

 

Kaip neatrasta tiksli dirgliosios žarnos sindromo priežastis, taip nesukurtas ir šią ligą nustatantis testas. DŽS dažniausiai diagnozuojama atmetimo būdu – atlikus įvairius tyrimus ir atmetus krono ligos, opinio kolito, vėžio ir kitų ligų diagnozes, nustatomas dirgliosios žarnos sindromas.

 

  1. DŽS išgydoma

 

Ir taip, ir ne. Paprastai suvaldyti dirgliosios žarnos sukeliamus simptomus pakanka keleto gyvenimo būdo pokyčių – sumažinto streso, pilnavertės mitybos, gerųjų bakterijų kurso ir pakankamo kiekio skaidulų. Vis dėlto, pasikeitus gyvenimo aplinkybėms, iškilus psichologinei krizei ar ėmus netinkamai maitintis, sindromas gali pasireikšti ir vėl.

 

  1. Dirgliosios žarnos sindromas nekenkia gyvenimo kokybei

 

Neretai dirgliosios žarnos sindromas tampa chroniniu sutrikimu ir pacientą kamuoja kasdien,  todėl stipriai nukenčia jo gyvenimo kokybė. Dažnas pilvo skausmas, sutrikęs virškinimas, dažnas tuštinimasis ir vidurių užkietėjimas bei viduriavimas gali priversti keisti planus, atsisakyti pramogų, kelionių, susitikimų su draugais ir kitų malonių patirčių.

 

  1. Sportas padeda įveikti DŽS

 

Ne visai tiesa. Sportas gali padėti sumažinti stresą, o to pasekoje gali sumažėti ir dirgliosios žarnos sindromui būdingi simptomai. Vis dėlto, tiesiogiai sportas niekaip nepalengvina DŽS.

 

  1. Meditacija sumažina nemalonius DŽS simptomus

 

Taip, manoma, kad meditacija tikrai gali padėti žmonėms kenčiantiems nuo dirgliosios žarnos sindromo.

 

Mokslininkai jau kuris laikas stengiasi suprasti ryšį tarp žarnyno ir smegenų. Pasak specialistų, žarnyno mikrofloros balansas turi įtakos mūsų nuotaikai ir atvirkščiai. Medituojant, pacientas nurimsta, smegenyse išsiskiria laimės hormonai, o tai teigiamai veikia žarnyną bei sumažina DŽS pojūčius.

 

  1. Speciali dieta gali padėti įveikti DŽS

 

Ne, kol kas nėra atrasta jokia nuo dirgliosios žarnos sindromo kenčiantiems pacientams tinkanti universali dieta. Pasak mitybos specialistų, kiekvieno paciento atvejis labai individualus, todėl kiekvienas savarankiškai turėtų atrasti, kurie maisto produktai jam padeda, o kurie kenkia.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje kasmet užregistruojama per 100.000 sezoninio gripo atvejų.

Kitas faktas