Elektroninių cigarečių žala: daugelis apie tai net neįtaria

Elektroninių cigarečių žala: daugelis apie tai net neįtaria
@ Shutterstock

Įtarimai dėl nelegalios rinkodaros taktikos, daugiau negu 500 sunkios plaučių ligos atvejų, aštuonios mirtys, didėlės pastangos kovoti su jaunimo priklausomybe – tokias kalbas pastaruoju metu galime girdėti apie elektronines cigaretes. Taigi, kas po tuo slepiasi? 

 

Problemos dydis 

 

Elektroninės cigaretės į rinką pateko maždaug prieš dešimtmetį. Dabar jų pramonė verta 2,6 milijardo JAV dolerių. Elektroninės cigaretės ypač išpopuliarėjo tarp paauglių - atlikti tyrimai rodo, kad vienas iš keturių 12-os klasės moksleivių rūko elektronines cigaretes. Tokia statistika gąsdina, kadangi jauni žmonės yra jautriausia visuomenės grupė, linkusi tapti priklausomais nuo nikotino ir ateityje galinti pereiti prie įprastų cigarečių. 

 

Ar elektroninės cigaretės yra saugiau už įprastas cigaretes? 

 

Kurį laiką buvo manoma, kad elektroninės cigaretės yra sveikesnė alternatyva, nes rūkant neišsiskiria dūmai ir degutas. Netgi buvo skelbiama, kad tai puiki pagalba padėti rūkaliui pereiti prie mažiau pavojingos alternatyvos. Tačiau jose visgi yra nikotino, o rūkant jo įkvepiama daugiau. Taip pat niekas, išskyrus pačius gamintojus, nežino ir neskelbia tikrosios kvapiųjų medžiagų sudėties, kurios, vykstant garinimo procesui, tampa kancerogeninėmis medžiagomis. 

 

Jaunų žmonių priklausomybė 

 

Daugelyje elektroninių cigarečių yra jau minėto nikotino, sukeliančio priklausomybę, kuris yra itin žalingas jauniems žmonėms, kurių smegenys vis dar vystosi. Nikotinas gali padaryti negrįžtamą žalą toms smegenų dalims, kurios atsakingos už atmintį, dėmesį ir mokymąsi. Taip pat rūkantys nepilnamečiai tai daro neteisėtai. 

 

Ar vertėtų atsisakyti? 

 

Viso pasaulio sveikatos asociacijos ragina kuo greičiau atsisakyti elektroninių cigarečių – dėl neaiškios produkto sudėties ir tiriamų mirties atvejų. Jie ypatingai perspėja jautrias grupes: nėščiąsias ir jaunus žmones. Taip pat ilgą laiką rūkant elektronines cigaretes reiktų atlikti tyrimus dėl plaučių ligų, ypatingai jeigu jaučiamas krūtinės skausmas arba dažnai varginantis kosulys.

Komentarai

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas