Emocinis ir fizinis išsekimas: kas gali nutikti pervargusiam žmogui?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Emocinis ir fizinis išsekimas: kas gali nutikti pervargusiam žmogui?

Ne paslaptis, jog deguonis mūsų organizmui yra gyvybiškai svarbus. Tačiau apie kitas deguonies funkcijas kalbama ne tiek ir daug. Laidos „Sveikata.lt“ komanda parengė Jums interviu su Gydytojais Mantu Jurkoniu ir Dovile Sungailaite bei hiperbarinės medicinos slaugytoju Mindaugu Ramanausku, apie inovatyvius gydymo metodus deguonimi.

 

Šiandien žodis „nuovargis“ yra suvokiamas visiškai kitaip. Tai ne tik pavargimas nuo darbų, tačiau emocinis, fizinis išsekimas ir iš esmės gana rimta problema. Kas gali nutikti pervargusiam žmogui? Kokios sveikatos problemos gali atsirasti?

 

Nuovargis šiandieninėje visuomenėje yra labai opi problema. Stresas sutinkamas ne tik darbe, bet ir asmeniniame gyvenime. Naujosios technologijos taip pat smarkiai prie to prisideda. Jei nuovargis tęsiasi daugiau, kaip šešis mėnesius, jau galima tai vadinti lėtiniu nuovargiu. Nuo to gali atsirasti net fiziniai skausmai – raumenų, sąnarių, gerklės, galvos, pradėti svyruoti kūno temperatūra. Visa tai veikia žmogaus imunitetą ir žmogus, norėdamas saugoti sveikatą, tikrai turėtų mažinti šį nuovargį. Čia pagelbėti galėtų aktyvus laisvalaikis, mitybos derinimas, vitaminų ir mineralų vartojimas, o taip pat ir kineziterapiniai ir fizioterapiniai gydymai.

 

Papasakokite apie patį veikimo principą, kaip taikomas šis gydymo metodas?

 

Hiperbarinė medicina yra gydymas slėgiu. Šio gydymo metu pacientas patenka į sandarią talpą, kurioje slegiamas deguonis ir tuomet deguonies molekulės yra tirpdomos visuose žmogaus kūno skysčiuose. Kadangi 97 proc. žmogaus organizmo yra sudaryta iš vandens, pasiekiami rezultatai – itin geri.

 

Šis gydymas nėra galimas be išankstinės gydytojo konsultacijos. Pirmiausia reikalinga paciento diagnozė, apžiūra. Yra matuojamas kraujo spaudimas, pulsas, oksigenacija. Baro kameroje pacientams baimintis nereikėtų, kadangi čia visada būna lydintis personalas, o pati kamera prižiūrima vaizdo kameromis iš išorės.

 

Toks gydymo būdas skamba, kaip stebuklas. Ar visi žmonės gali pasinaudoti šia inovacija?

 

Pats deguonis yra vaistinis preparatas ir reikia nepamiršti, jog visi vaistai turi teigiamų ir neigiamų savybių. Visą laiką reikia pasverti, kiek į žmogaus organizmą įterptas deguonis duos teigiamų dalykų ir kiek – neigiamų. Yra tam tikros kontraindikacijos, kurios neleidžia atlikti gydymo pacientui arba jis bus pavojingas gyvybei. Dažniausiai tai yra problemos su ausimis, dėl ko negalima pasiekti reikiamo slėgio. Pacientui gali atsirasti didelis ausies skausmas ir plyšti būgnelis. Mes tai vadiname „baro trauma“. Dar viena kontraindikacija – problemos su sinusais. Tai sukelia skausmą kaulinėje dalyje. Plaučiai taip pat turi būti sveiki. Slėgis veikia visas ertmes, kurios yra uždaros, tad jeigu po kokių nors rimtų ligų arba operacijų plaučiuose yra uždarų ertmių, jie gali plyšti.

 

Kokias pagrindines ligas galima išgydyti pasitelkus hiperbarinę oksigenaciją?

 

Patvirtintų ligų ir būklių yra apie 15. Tai yra tos būklės, kurios patvirtintos ilgalaikiais moksliniais tyrimais. Tiesioginis hiperbarinės oksigenacijos gydymas yra paprastas – gydo tas vietas, kuriose trūksta deguonies. Tačiau šis metodas ypatingas tuo, jog seanso metu pats organizmas pradeda tvarkyti ligas ir problemas ten, kur jų yra. Kelios indikacijos yra mažakraujystė, ūmus neurosensorinis prikurtimas, kuomet staiga dingsta klausa, visos lėtinės žaizdos, trauminiai pažeidimai, po įvairių lūžimų ar patempimų, oftalmologiniai sutrikimai, kuomet dėl pažeisto nervo suprastėja rega. Svarbiausia, jog yra patvirtintos tam tikros indikacijos, kurioms esant, šis gydymo būdas gali būti kompensuojamas.

 

Yra ir teigiamas pašalinis poveikis – po gydymo pagerėja bendra organizmo sveikata, žmogus gauna daugiau energijos, pakyla nuotaika, atsiranda geresnė koncentracija sumažėja nuovargis. Pats, kaip gydytojas esu pastebėjęs, jog kartais po budėjimo lydint pacientus į baro kamerą, po seanso atrodo lyg naktį būčiau normaliai miegojęs.

 

Laida „Sveikata.lt“ – kiekvieną šeštadienį, 9:30, per TV3!

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas