Prieš šimtą metų mokslininkai įrodė, kad pacientui sušvirkštus insuliną sumažėja cukraus kiekis kraujyje. Po šio atradimo, insulinas naudojamas diabeto gydymui visame pasaulyje. Laidos „Sveikata.lt“ komanda parengė jums interviu su gydytoja endokrinologe Birute Kazanavičiene, kuri pasakoja apie naujienas, gydant 2 tipo cukrinį diabetą.
Mokslo dėka, diabetą gydome jau šimtmetį. Gydytoja, kaip diabeto suvokimas pasikeitė per pastaruosius šimtą metų?
Labai stipriai. Pirmi duomenys, apie cukrinį diabetą atsirado dar prieš kelis tūkstančius metų, senovės Egipte. Tuomet tai buvo liga, kurią apibūdindavo, kaip padidėjusį gliukozės kiekį šlapime. Šiandieną turime daugiau cukrinio diabeto tipų, iš kurių dažniausiai išskiriami du pagrindiniai – pirmasis tipas, kuomet suserga jaunesni žmonės, yra autoimuninis kasos pažeidimas, dėl ko kasa nebegamina insulino. Ir antrasis tipas – pacientai dažniausiai suserga vyresni ir nutukę. Abejais atvejais cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs ir dėl padidėjusios gliukozės ir jos svyravimų atsiranda įvairios komplikacijos – inkstų, akių pažeidimai, kartais – galūnių amputacijos, padidėja rizika susirgti infarktu arba insultu.
Insulinas – unikalus medikamentas, kuris mirtiną ligą pavertė kontroliuojama ir išgelbėjo daugybę gyvybių. Ar šiomis dienomis insulinas išlieka toks pats svarbus cukrinio diabeto gydyme?
Insulinas išlieka labai svarbus pirmo tipo diabetu sergantiems asmenims, kol dar yra ieškomi nauji būdai, kaip atitolint šitą ligą. Tačiau sergantiems antrojo tipo cukriniu diabetu, šiandienjau yra atsiradę modernių vaistų, kurie gali insulino terapiją atitolinti.
Ar dėl šių vaistų jau galima pasidžiaugti gera cukrinio diabeto kontrole?
Deja, bet šiandien cukrinio diabeto kontrolė nėra pakankamai gera. Apie 50 proc. sergančiųjų antrojo tipo cukriniu diabetu nepasiekia tikslinių glikemijų. Nors diabeto gydymas skaičiuoja apie 100 metų, mes vis dar nesugebame tinkamai kontroliuoti glikemijos. Modernūs vaistai padeda siekti geresnių glikemijos rodiklių, tik keista, nes Baltijos šalyse, tokiose kaip Estijoje ar Latvijoje, modernių vaistų vartojimo yra gerokai dažniau nei Lietuvoje.
Laiku peržiūrėti ir esant reikalui pakeisti gydymą yra labai svarbu. Tad kaip galima pakeisti situaciją, kai šis faktas yra pamirštamas? Kaip paraginti pacientus laiku kreiptis Jūsų konsultacijai?
Pacientai ligos pradžioje dažniausiai yra labiau motyvuoti. Jie lankosi pas specialistus, domisi savo liga. Vėliau ši matyvacija ima mažėti, cukraus kiekio reguliavimui nebėra skiriama tiek dėmesio, todėl pacientai pradeda sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Paciento motyvacija yra labai svarbu. Jis turi sveikai maitintis , reguliariai sportuoti ir matuoti glikemijas. Jeigu glikemijų rodikliai nesiekia rekomenduojamų normų, reikia kreiptis į specialistą, kad laiku pakeistume gydymą ir spėtume užkirsti kelią komplikacijoms.
Šeimos gydytojai susiduria ir su pacientų nerimu dėl augančio svorio baimės. Ar su šia problema padeda kovoti skiriamas gydymas?
Antro tipo diabetu sergantys pacientai dažnai turi antsvorio problemą. To nereikėtų vertinti, kaip paciento apsileidimo, nes pas tokį žmogų dažniausiai yra sutrikęs alkio ir sotumo jausmas. Dažnai specialistai rekomenduoja didinti fizinį aktyvumą bei koreguoti mitybą, bet tokie sprendimai paprastai turi trumpalaikį poveikį. Todėl dabar išrasti modernūs vaistai, kurie mažina ne tik glikemijas, bet ir apetitą yra itin didelis pagalbininkas – pacientai valgo mažiau riebaus maisto, jiems ima kristi svoris, todėl atsiranda didesnė motyvacija stengtis.
Pagrindinis cukrinio diabeto gydymo būdas yra insulino terapija. Ar susiduriate su pacientų baime skiriant šį gydymo būdą?
Šią baimę pacientai tikrai turi. Tačiau insulinas buvo ir bus vienas iš pagrindinių gydymo būdų, ypač kalbant apie pirmo tipo cukrinį diabetą. Tačiau kalbant apie antrąjį tipą, šiandien mes jau turime modernių vaistų, kurie gali atitolinti gydymą iki insulino.
Ar toks modernus gydymas kompensuojamas Lietuvoje?
Su tam tikromis išlygomis – taip. Mes turime keletą šios klasės atstovų, todėl geriausią variantą parenka specialistas, įvertinęs ligos eigą.
Tai ar galima sakyti, kad cukrinio diabeto gydymo strategija keičiasi iš esmės?
Taip, tikrai. Anksčiau mes parinkdavome gydymą pagal glikemijos rodiklius, o šiai dienai atkreipiame dėmesį į paciento svorį, glikemiją ir į širdies kraujagyslių ligų riziką.
Laida „Sveikata.lt“ – naudingos informacijos šaltinis kiekvieną šeštadienį, 9:30, per TV3!
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai