Endometriozė – mitais apipinta liga

Endometriozė – mitais apipinta liga

Nuo endometriozės kenčia apie 10 proc. vaisingo amžiaus moterų, neretai šis sutrikimas sukelia ir nevaisingumą. Šiai ligai būdingas skausmas mėnesinių, lytinių santykių, šlapinimosi ar tuštinimosi metu. Ji taip pat gali sukelti kitus simptomus, įskaitant pykinimą, nuovargį ir depresiją.

 

Neretai, endometriozė diagnozuojama tik ligai pažengus, o norint nustatyti tikslią stadiją, reikalinga operacija. Gydytojui patvirtinus diagnozę, simptomai gydomi hormonų terapija arba skausmą malšinančiais vaistais. Jei su endometrioze susijęs skausmas yra stiprus arba jei tai turi įtakos vaisingumui, galimas operacinis gydymas. Deja, kol kas nėra sukurtas efektyvus vaistas galintis visiškai išgydyti šį sutrikimą, todėl simptomai linkę kartotis ir laikui bėgant stiprėti. Nors tai nėra nauja liga, vis dėlto endometriozės simptomai ir gydymas yra apipinti daugybe mitų.

 

1. Nėštumas išgydo endometriozę

 

Gydytojų teigimu, dažniausiai sutinkamas mitas yra, kad endometriozę gali išgydyti nėštumas. Tyrimai (aktyvi nuoroda: https://academic.oup.com/humupd/article/24/3/290/4859612#115735132) rodo, kad nors nėštumo metu gali sumažėti nemalonūs endometriozės simptomai, vis dėlto kūdikiui gimus, jie yra linkę sugrįžti. Žinoma, moteriai susilaukus kūdikio, hormonų balansas organizme keičiasi, todėl gali būti, kad endometriozės simptomai sušvelnės arba sustiprės, tačiau pasak specialistų, nuo endometriozės visiškai išgyti neįmanoma.

 

2. Endometriozė pasireiškia tik gimdoje

 

„Medical News Today“ gydytoja Stegmann teigia, kad išties, dažniausiai endometriozė išplinta aplink gimdą, tačiau jos židiniai, gali atsirasti ir bet kurioje kitoje organizmo vietoje, net plaučiuose ar smegenyse. Endometriozės audiniui išplitus į kitas kūno vietas, menstruacijų metu moteris gali patirti stiprius skausmus ar netgi traukulius.

 

3. Endometriozė visada sukelia skausmą

 

2020 metais atliktas tyrimas (aktyvi nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC7573391/) parodė, kad su stipriu skausmu susiduria 60 proc. sergančiųjų endometrioze. Vis dėlto, jeigu endometriozė yra pradinėje stadijoje, o jos židiniai nėra plačiai išplitę, moteris gali skausmo ir nejausti.

 

4. Menopauzė sustabdo endometriozę

 

Dažniausiai prasidėjus menopauzei, endometriozės simptomai pranyksta ir moteris vėl gali džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu. Vis dėlto, tyrimai atskleidžia, kad taip nutinka ne visada, o prasidėjus menopauzei, endometriozės simptomai ir toliau kankina apie 2-5 proc. sergančiųjų.

 

5. Endometriozė = nevaisingumas

 

Tyrimų duomenimis, 30-50 proc. moterų, kurios kenčia nuo endometriozės, susiduria ir su nevaisingumu. Specialistai teigia, kad išgirdus diagnozę, vertėtų nenusiminti ir nenusiteikti blogiausiam, nes nors endometriozė ir gali apsunkinti pastojimo galimybes, bet tai tikrai nėra universali taisyklė tinkanti visiems atvejams.

 

Jeigu sergančioji endometrioze susiduria su sunkumais bandant pastoti, jei siūlomas gydymas – tiek vaistais, tiek operacija. Pritaikius tinkamą gydymą, endometriozės simptomai sumažinami ir padidinamos galimybės pastoti.

 

6. Abortas sukelia endometriozę

 

Šiam mitui pagrįsti nėra jokių mokslinių duomenų. Pasak specialistų, endometriozės tikimybę padidina tik paveldimumas ir genetika. Su ligos atsiradimu nėra susiję jokie išoriniai veiksniai.

 

7. Kontraceptiniai vaistai išgydo endometriozę

 

Ne, tai netiesa, tačiau kontraceptinės tabletės gali padėti suvaldyti nemalonius simptomus ir sustabdyti greitą ligos progresavimą.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas