Nenumokite ranka į dažną pilvo pūtimą – neįmanoma jaustis gerai, kai kamuoja sunkumo ir „išsipūtimo“ jausmas, kartais priverčiantis atsisakyti visų planų. Verta pagalvoti, kokios gali būti pilvo pūtimo priežastys. Gal tiesiog nuryjama per daug oro? O gal tai jau kiti sveikatos sutrikimai, kuriems būtinas profesionalus gydymas? Pakalbėkime apie dvi didžiausias meteorizmo priežasčių grupes – funkcines ir organines priežastis. Žinoma, beveik visiems žinoma, kad pilvo pūtimas dažnai atsiranda dėl tam tikrų maisto produktų valgymo, tačiau ar visi pagalvoja, kad viena dažniausių meteorizmo priežasčių yra būtent didelių oro kiekių patekimas į virškinimo traktą?
Pilvo pūtimas arba meteorizmas – tai nemalonių simptomų visuma, apimanti:
· Skausmingą ir varginantį pilvo sienos tempimą;
· Sunkumo ir veržimo jausmą;
· Pilvo apimties padidėjimą;
· Pilvo dieglius arba raižymą;
· Pilvo gurgėjimą ir valingą arba nevalingą dujų šalinimą;
· Raugėjimą, šleikštulį, pykinimą;
· Vidurių užkietėjimą arba viduriavimą ir kitus požymius.
Pilvo pūtimas įvardijimas kaip vienas dažniausių virškinimo sutrikimų simptomų, tačiau meteorizmas kamuoja ne tik dėl virškinimo trakto ligų
Didelis dujų kiekis žarnyne susikaupti gali sergant ir nervų ar šlapimo sistemos, širdies ir kraujagyslių, kasos ar kepenų ligomis ir t.t. Tai gana nespecifinis simptomas, tad sėkmingam jo gydymui labai svarbu išsiaiškinti galimas pernelyg intensyvaus dujų kaupimosi virškinimo trakte priežastis.
Pagal tai, kokia meteorizmo priežasčių kilmė, jos skirstomos į dvi pagrindines grupes – funkcines ir organines priežastis
Funkcinės kilmės priežastys pagrinde susijusios su gausesniu oro nurijimu, kitaip vadinamu aerofagija. Natūralu, kad su kiekvienu nurytu maisto kąsniu ar išgertu gurkšniu patenka šiek tiek oro, tačiau tam tikri veiksniai daro svarbią įtaką didesnių oro kiekių nurijimui. Be to, vienų asmenų virškinimo traktas į nurytą orą reaguoja jautriau nei kitų. Aerofagijos tikimybę didina kalbėjimas valgant, skubotas maitinimasis, stresas, dažnas skysčių gurkšnojimas, kramtomosios gumos kramtymas, ledinukų čiulpimas, netgi dažnesnis seilių rijimas.
Gausesni oro kiekiai nuryjami ir sergant tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, faringitu ar stomatitu, skundžiantis burnos sausumu, turint tam tikrų psichinių problemų. Priežastis gali būti ir vartojami vaistiniai preparatai. Dažniau skausmingu pilvo pūtimu skundžiasi dirgliosios žarnos sindromo varginami asmenys. Įdomu tai, kad nurytas oras jau per pirmąją valandą pasiekia žarnyną ir ten suformuoja gana tirštos konsistencijos putas, iš kurių orui pasišalinti tampa itin sunku. Toks žarnyno turinio ir oro mišinys ir tempia žarnyno sieneles bei sukelia nemalonius pojūčius – sunkumo, veržimo jausmą, pilvo apimties padidėjimą, dieglių ir raižymo pobūdžio skausmus ir t.t. Dujų burbuliukams iš žarnyno padeda pasišalinti inertiška medžiaga, vadinama simetikonu. Jo savo sudėtyje turi medicinos priemonė Espumisan Easy, kurios vartojimas itin patogus – tirpias granules galima supilti tiesiai į burną ir netrukus sulaukti palengvėjimo. Simetikonas veikia suardydamas dujų burbuliukus – dujos išlaisvinamos iš minėtųjų žarnyno putų ir tokiu būdu joms tampa daug lengviau palikti virškinimo traktą.
Organinės kilmės meteorizmą nulemia tam tikros ligos, sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė, gastroezofaginio refliukso liga, tam tikrų fermentų nepakankamumas, kepenų ir tulžies ligos, mikrofloros disbalansas, virškinimo sistemos kraujotakos sutrikimai ir kitos, nebūtinai su virškinimo sistema susijusios ligos. Šiuo atveju svarbiausia tinkamai gydyti ar bent jau kontroliuoti pagrindinę ligą – tik taip veiksmingai bus slopinamas nemalonus pilvo pūtimas. Daug susirūpinimo turėtų sukelti itin staigus ir gausus pilvo pūtimas, pasireiškiantis kartu su žarnyno nepraeinamumu, vėmimu, temperatūros pakilimu, bendros savijautos pablogėjimu – tokiu atveju derėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai