Užčiuopus krūtyje gumbelį, tikriausia, kiekvieną moterį apima išgąstis, jog tai gali būti krūties vėžio požymis. Gydytojai ramina, kad krūtyje galima aptikti ir gerybinius darinius – cistas, kurių pirminiai požymiai dažniausiai būna panašūs į onkologinės ligos simptomus.
Konkrečios cistų susidarymo priežastys iki šiol nėra aiškios, kadangi net 15 skirtingų hormonų daro įtaką šių gerybinių darinių susidarymui. Dėl šios priežasties nėra taikomas ir konkretus cistų gydymo būdas ir iki tol, kol nebuvo pradėti taikyti ultragarsiniai tyrimai, net nebuvo žinoma, kad kas antra moteris krūtyse turi cistų.
Dažnai tarp moterų vyrauja klaidingas požiūris, manant, kad cistos yra liga. Gydytojai tvirtai tikina, kad nieko panašaus. Tai tik krūtų būsena, nereikalaujanti jokio gydymo.
Kas yra cistos ir kaip jos susidaro? Krūties viduje esančiuose latakuose, dėl nežinomų priežasčių, pradeda kauptis skystis, taip formuodamas pavienes, skirtingų dydžių cistas. Ilgainiui, vyktant šiam procesui, gerybinių darinių pradeda daugėti.
Kada reikėtų sunerimti? Svarbu prisiminti, kad cistos nėra pavojingos gyvybei ir nėra mokslinių įrodymų, kad jos gali supiktybėti. Jei krūtyje susidariusi cista būna gana didelė, atliekama punkcija, kurios metu adata iš cistos ištraukiamas skystis. Po šios procedūros cista subliūkšta ir dažniausiai darinys neatsinaujina, kitu atveju – punkcija atliekama dar kartą.
Kada dažniausiai atsiranda cistos? Cistos yra jaunų, vaisingų moterų krūtų būsena. Šie gerybiniai dariniai pradeda nykti moteriai senstant, kadangi tuomet mažėja moteriško hormono funkcija bei liaukinis krūties audinys. Pastarojo vietą užima riebalinis audinys, kuriame cistų nebelieka.
Komentarai