Gimdymas vandenyje: ką reikia žinoti

Gimdymas vandenyje: ką reikia žinoti

Gimdymas vandenyje nėra naujas dalykas. Kaip jis vyksta, kokie jo privalumai ir trūkumai? Ką apie tokį gimdymo būdą reikia žinoti?
 
Kas tai yra?
 
Kaip ir sako pavadinimas, gimdymas vyksta vandenyje. Vonia ar kitas vandens rezervuaras užpildomas šiek tiek šiltu vandeniu, būsimoji mamytė jame atsigula arba atsisėda. Tiesa, sakoma, kad į vandenį reikėtų lįsti tik tuomet, kai gimdos kaklelis prasiveria iki 5-8 centimetrų.

Gimdyti vandenyje tapo populiaru nuo septintojo dešimtmečio. Pagrindinis veiksnys, dėl ko moterys renkasi gimdyti vandenyje, yra tas, kad vaikas gimsta lengviau. Moteris jaučiasi daug geriau, be to, vanduo ženkliai sumažina skausmus. Vanduo labai panašus į amniono skystį, kuris moters įsčiose supo vaikelį visus devynis mėnesius, todėl atėjimas į šį pasaulį mažyliui sukelia daug mažiau streso. Be abejo, privalumų yra ir daugiau. Tačiau toks gimdymo būdas nėra idealus ir tinka ne visoms.
 
Ką apie gimdymą vandenyje mano lietuvės?
 
Pasaulyje gimdymas vandenyje yra populiarus. Nors Lietuvoje tokių tradicijų nėra, vis daugiau tėvelių domisi tokia galimybe.  
 
Kodėl situacija Lietuvoje susiklostė būtent taip? Pagrindinės nepopuliarumo mūsų kraštuose priežastys – informacijos trūkumas ir nepagrįstos baimės. Pirmiausiai būsimosioms mamytėms nerimą kelia tai, kad vaikutis gali nuskęsti. Fiziologiškai tai nelabai įmanoma, nes gimdamas vaikas savarankiškai dar nekvėpuoja. Antroji moterų baimės priežastis – galimos infekcijos. Paruošti vandenį gimdymui tikrai nėra sunku, tačiau patį gimdymą stebėti turi apmokyta akušerė.

Gimdymo vandenyje privalumai
 
Gimdymas vandenyje turi savų privalumų ir trūkumų. Privalumai būtų tokie:
 

  • Dauguma gydytojų mano, kad sąrėmiai vandenyje yra ne tokie skausmingi ir trumpiau trunkantys. Vanduo padeda moteriai numalšinti skausmą. Be to, kuo giliau moteris panardinusi kūną į vandenį, tuo labiau tikėtina, kad dėl padidėjusio slėgio kūdikis gims greičiau.
  • Vandenyje žmogaus kūnas tampa lengvesnis, todėl būsimajai mamytei lengviau judėti ir atsižvelgiant į savo norus keisti kūno padėtį, patogiau įsitaisyti.
  • Vanduo skatina kraujo cirkuliaciją, taigi gimdos raumenys ir tuo pačiu kūdikis geriau aprūpinami deguonimi.
  • Medikų teigimu, vandenyje labiau atsipalaiduoja raumenys (įskaitant ir tarpvietės), todėl sumažėja plyšimų rizika ir pažeidimo gylis, rečiau prireikia epiziotomijos ir tarpvietės siuvimo.
  • Panirimas į vandenį dažnai padeda sumažinti dėl streso pakilusį kraujo spaudimą.
  • Nepamirškime ir psichologinių aspektų: gimdymas vandenyje yra šiek tiek privatesnis, nei tiesiog ant gimdymo stalo, todėl moteris jaučiasi geriau ir gali labiau susikoncentruoti į patį gimdymo procesą.
  • Vandenyje gimęs kūdikis nepatiria didelio šoko, nes iš skystos terpės patenka į tokia pat terpę.
  • Šiltas vanduo būsimajai mamytei padeda atsipalaiduoti ir nusiraminti, suteikia papildomų jėgų, kurių prireiks gimdant.

 
Rizika motinai ir kūdikiui
 
Nors per paskutinius 30 metų gimdymas vandenyje išpopuliarėjo visame pasaulyje, tyrimų, kokia rizika kyla pasirinkus būtent tokį gimdymo būdą, vis dar nėra labai daug.
 
Kai kurių Europoje atliktų tyrimų duomenimis, perinatalinis mirtingumas gimdant vandenyje ir tradiciniu būdu yra panašus. Remiantis Karališkosios akušerių ginekologų akademijos straipsniu, gali kilti teorinė vandens embolijos rizika, kai vandens patenka į moters kraujotaką. Nors Britanijos medicininis žurnalas 95% pasitiki gimdymu vandenyje, jis neatmeta aspiracijos vandeniu rizikos.
 
Jeigu gimdymo kanale vaisius patiria stresą arba persilenkia ar užspaudžiama virkštelė, kūdikis gali bandyti įkvėpti oro ir įkvepia vandens. Tačiau ši komplikacija turėtų būti labai reta, nes kūdikis nebando įkvėpti, kol neiškeliamas į orą. Iki kol pradeda kvėpuoti savarankiškai arba kol nukerpama virkštelė, jis deguonies gauna per virkštelę.
 
Paskutinė rizika yra ta, kad kūdikį keliant į vandens paviršių gali nutrūkti virkštelė. Tačiau to galima išvengti imantis ypatingo atsargumo keliant kūdikį ant motinos krūtinės.
 
Kada gimdyti vandenyje nerekomenduojama?
 
Moteriai gimdyti vandenyje nerekomenduojama:
 

  • Sergant lytinių organų pūsleline: virusas lengvai išplinta vandenyje, todėl šią situaciją reikėtų aptarti su gydytoju;
  • Kai laukiamasi daugiau nei vieno mažylio;
  • Jeigu moteriai diagnozuotas kraujavimas arba infekcija;
  • Jeigu vaisiaus padėtis netaisyklinga (nors yra sėkmingai pagimdžiusių moterų, kai kūdikis gimė sėdynėle arba kojytėmis į priekį, vis dėlto situaciją turi įvertinti sveikatos priežiūros specialistas);
  • Jeigu gimdymas prasideda per anksti (t.y. jeigu vaisius yra neišnešiotas, gimsta ne mažiau kaip dviem savaitėm anksčiau);
  • Kai yra moters širdies kraujagyslių patologija (padidėjęs kraujospūdis, preeklampsija);
  • Jeigu vaisiaus vandenys labai užteršti mekonijumi. Šiek tiek mekonijaus vaisiaus vandenyse yra normalu. Kadangi mekonijus iškyla į vandens paviršių, gimdymą prižiūrintis specialistas stebės, ar jo nepasirodė. Vos tik pastebės mekonijaus, jis jį išgriebs arba padės jums išlipti iš vonios. Mekonijus dažniausiai nusiplauna nuo kūdikio veiduko ir pasišalina iš nosies bei burnos iki tol, kol mažylis iškeliamas į vandens paviršių. Jeigu vanduo užterštas ir gimdymas greitas, moteris gali iškelti dubenį virš vandens ir išstumti vaisių.

 
Kiekviena nėščioji, svarstanti apie galimybę gimdyti vandenyje, turėtų iš anksto pasiteirauti apie galimybę gimdyti vandenyje konkrečioje gydymo įstaigoje ir pasitarti su nėštumą ir gimdymą prižiūrinčiu gydytoju, kuris padės nuspręsti, ar tai bus saugu.
 
Lietuvoje sąlygas gimdyti vandenyje sudaro Vilniaus gimdymo namuose, Lietuvos Sveikatos Mokslų universiteto ligoninėje, Kauno Krikščioniškuose gimdymo namuose, Kauno P. Mažylio gimdymo namuose.

Komentarai

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas