Informacinių technologijų korporacija IBM kartu su Bioinžinerijos ir nanotechnologijų institutu sukūrė naują netoksišką antibakterinį preparatą, kuris efektyviai naikina kitiems medikamentams ir antibiotikams atsparias bakterijas. Sintetinis gelis, kurio daugiau nei 90 proc. sudaro vanduo, tikimasi, taps idealiu sprendimu kovojant su medicinos darbuotojų ir pacientų gydymo įstaigose tykančiais nematomais pavojais.
IBM ekspertų teigimu, naujoji medžiaga gali būti naudojama antibakterinių kremų, įvairius uždegimus ir infekcijas gydančių vaistų gamybai, medicininių prietaisų ar implantų dezinfekavimui.
Proveržį naujojo antibakterinio preparato gamyboje pavyko pasiekti tuomet, kai IBM ir Bioinžinerijos ir nanotechnologijų instituto mokslininkai sukūrė stabilias makromolekules, turinčias teigiamą elektrinį krūvį, sąveikaujančias su organiniais junginiais ir pasižyminčias vandeniui tirpių polimerų savybėmis. Šias molekules sumaišius su vandeniu ir pašildžius iki žmogaus kūno temperatūros gaunamas gelis, kuris antibakterines savybes išsaugo net ir smarkiai kintant aplinkos sąlygoms.
Tradicinės cheminės ir biologinės medžiagos kovai su infekcijas sukeliančiomis bakterijomis tampa vis mažiau efektyvios, nes bakterijos mutuoja ir išsivysto imunitetą antibiotikams. Naujasis antibakterinis tirpalas veikia kitokiu principu nei iki šiol naudoti preparatai. Veiklioji gelio medžiaga nebando paveikti bakterijos dauginimosi mechanizmų jos viduje, bet teigiamu elektriniu krūviu pritraukia neigiamą krūvį turinčias bakterijų ląstelių membranas ir jas išskaido. Tokiu būdu bakterijos ne tik sunaikinamos, bet yra užkertamas ir bet koks kelias bakterijai priešintis medikamento poveikiui ar įgyti
jam atsparumą.
Statistika rodo, kad infekcijos ir užkrečiamos ligos yra viena didžiausių problemų gydymo įstaigose. Ligoninėse plintančios infekcijos yra tarp penkių dažniausių mirties priežasčių JAV ligoninėse. Skaičiuojama, kad dėl antibiotikams atsparių bakterijų Jungtinėse Valstijose kiekvienais metais ligonių gydymo išlaidos išauga 20 milijardų JAV dolerių ir lemia per aštuonis milijonus papildomų dienų, kurias pacientai turi praleisti ligoninėse.
IBM nanomedicinos polimerų programa buvo pradėta vos prieš ketverius metus. IBM ekspertų teigimu, viena iš priežasčių leidusių per tokį trumpą laiką pasiekti didelę pažangą nebrangios ir efektyvios antibakterinės medžiagos vystyme yra daugiametė bendrovės mokslininkų patirtis puslaidininkių technologijose.
JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.
Kitas faktas
Komentarai