Daugeliui iš mūsų patinka kokosai, todėl atrinkome apie juos keletą įdomių faktų.
-
Afrikos gyventojai kokosų palmes naudoja pačioms įvairiausioms reikmėms, pavyzdžiui: iš kokosų gaminami gėrimai, uogienės, vynas, actas; iš lapų – salotos; iš aliejaus daromas muilas ir alyva lempoms; iš plaušų – rūbai, staltiesės, popierius ir virvės; iš kevalų – indai; iš stiebų – baldai; iš pjuvenų – rašalas...
-
Katalikų misionieriai XIX amžiuje praminė kokospalmę „tinginių medžiu“. Baimindamiesi, kad vietiniai pietinių salų gyventojai aptings ir tai neigiamai paveiks jų gyvenimą, misionieriai vertė išpjauti palmes.
-
Kokospalmė gyvena apie 100 metų ir kasmet subrandina apie 450 kg riešutų.
-
Ramiojo vandenyno pakrantėje paplitęs paprotys gimus vaikui pasodinti palmę. Pagal ją čia vertinama augančio mažylio sveikatos būklė.
-
Antrojo pasaulinio karo metu, kai trūkdavo IV grupės kraujo, gydytojai vietoje jo perpildavo kokosų pieną.
-
Botanikai nelaiko kokospalmių medžiais, nes jos neturi žievės, šakų ir kai kurių kitų medžiams būdingų požymių. Teisingiau jas būtų vadinti medėjančiais augalais.
-
Kokosų riešutai – visai ne riešutai, o tik vaisių „kauliukai“ (kaip, pavyzdžiui, slyvų,abrikosų arba persikų).
-
Per metus kokospalmė iš žemės ištraukia apie 1,34 kg druskos – ji šiam augalui tiesiog būtina, todėl jūros pakrantėje augančios palmės brandina didžiausius vaisius, o esančios kelių kilometrų atstumu auga prastai.
-
Pietų Tailande kokosus renka išdresuotos makakos: šie gyvūnėliai užsikaria į palmės viršūnę, numeta kokosą ir nusileidžia, kad gautų skanėstą. Per dieną viena tokia beždžionėlė gali surinkti apie 1000 riešutų.
Komentarai (1)