Yra daugybė būdų, kaip galima gydyti širdies priepuolius (infarktą): tai širdies ir plaučių reanimacija, aspirinas, trombus naikinantys preparatai ir panašiai. JAV mokslininkai pasiūlė naują metodą – gydymą šviesa.
Tyrimai parodė, kad kad stipri šviesa (netgi dienos) gali sumažinti infarkto riziką arba sušvelninti jo padarinius. Koks ryšys tarp šviesos ir miokardo infarkto? Pasirodo, trūkstama grandis – tai paros ritmas. Biologinį paros laikrodį reguliuoja smegenyse esantys baltymai, tačiau jų nėra kituose organuose (įskaitant ir širdį).
Kaip išsiaiškino mokslininkai, vienas iš baltymų, vadinamasis Period 2, atlieka labai svarbią funkciją – jis užkerta kelią infarkto pažeidimams. Širdies priepuolio priežastis – tai sutrikusi kraujotaka dėl trombo arba kraujavimo. Tai, tikėtina, sutrikdo ir organizmo aprūpinimą deguonimi. Be deguonies širdis vietoj įprastinių „degalų“ – riebalų – pradeda naudoti gliukozę. Jeigu šio perėjimo nėra, ląstelės miršta, o žmogų ištinka infarktas.
Period 2 yra labai reikalingas tam, kad įvyktų šis perėjimas, gali padaryti širdies metabolizmą efektyvesnį. Eksperimentai rodo, kad stipri dienos šviesa suaktyvina Period 2 ir mažina infarkto pažeidimus.
Idėjos autoriai mano, kad siekiant suprasti, kaip šviesa veikia žmogaus širdies metabolizmą ir kaip tai galima pritaikyti infarkto gydymui, reikia atlikti dar daugybę rimtų eksperimentų.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai (1)