Atšilus orams, paūmėja daugelis lėtinių ligų. Inkstų ligos – ne išimtis. Tačiau apie tai, kad jomis serga, žmonės dažniausiai sužino visiškai netikėtai. Tipiškas pavyzdys: persirgusi gripu 32 metų moteris nuolat jaučia silpnumą. Atlikus biocheminius kraujo tyrimus, ji gauna siuntimą hemodializei (procedūra skiriama, kai inkstai neatlieka savo funkcijos).
Smūgis į paširdžius
Inkstai – „nebylus“ organas. Pirmieji požymiai atsiranda tada, kai jie nustoja veikti. Nustatyti problemą ankstyvoje stadijoje padeda kraujo tyrimai, apsilankymas pas nefrologą.
Inkstų nepakankamumo atveju kraujyje atsiranda kalcio perteklius – jis nusėda ant kraujagyslių sienelių ir jas susiaurina, todėl inkstų nepakankamumu sergantys 30-40 metų pacientai dažniau miršta nuo širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų – mirštamumas maždaug toks pat, kaip ir 60-80 metų pacientų be jokių inkstų patologijų.
Beje, nefrologijos vystymąsi smarkiai paspartino JAV atliktas tyrimas. Jo metu nustatyta, kad lėtinėmis inkstų ligomis serga net 12 % visų amerikiečių (palyginimui: išemine širdies liga serga 10 % populiacijos). Širdininkus nuolat prižiūri gydytojai, o štai iš sergančiųjų inkstų ligomis į gydytojus kreipiasi tik 20 %. 90 % iš jų miršta nuo infarkto net nesulaukę diagnozės.
Geriausias vaistas – persikraustymas?
Sergančiųjų inkstų ligomis gydymas – brangi paslauga. Tie, kuriems reikalinga dializė, valstybei kainuoja daugiau, negu sergantieji vėžiu. Vienos procedūros kaina – apie 108.8 euro, o per savaitę tokių reikia 3, ir taip – visą gyvenimą. Į stacionarus pakliūna nedaugelis, o gydytis iš savo kišenės gali tik labai turtingi. Kai kuriose šalyse gydymas kainuoja pigiau, todėl kartais vienintele išeitimi tampa persikraustymas svetur.
Gydymas kainuoja pigiau, jeigu liga diagnozuojama ankstyvoje stadijoje. Nutukusiems pacientams ir tiems, kurie serga hipertonija, ateroskleroze, cukriniu diabetu, reikėtų kartą per metus išsitirti šlapimą, kraują, pasidaryti ultragarsinį inkstų tyrimą, skirti sau daugiau dėmesio.
Inkstų ligas provokuoja:
Ligos simptomai
Būkite sveiki!
Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.
Kitas faktas
Komentarai