Pasitelkus kamienines ląsteles, pirmą kartą Lietuvos medicinos istorijoje nuo amputacijos apsaugota 13 pacientų su gangrenuojančiomis galūnėmis. Toks rezultatas pasiektas šalies mokslininkams kartu su medikais atlikus eksperimentinį tyrimą – jo metu kamieninių ląstelių terapija pavyko išgydyti 87 proc. nuo kritinės galūnių išemijos kentėjusių ligonių.
Tyrime, kurio rezultatus neseniai publikavo tarptautinis mokslinis žurnalas „Journal of Translational Medicine”, dalyvavo 15 pacientų nuo 35 iki 77 metų. Visiems buvo diagnozuota kritinė galūnių išemija, kuri dažniausiai atsiranda dėl aterosklerozės sukeltos periferinių arterijų ligos. Sergant ja, susiaurėja kraujagyslės ir periferinės arterijos, kraujui darosi vis sunkiau pratekėti, galūnės negauna pakankamai deguonies ir ilgainiui pradeda gangrenuoti.
„Kamieninių ląstelių terapijos rezultatai puikūs. 13-ai iš 15-os pacientų ji padėjo išvengti galūnių amputacijos. Jauniausias tyrime dalyvavęs pacientas jau po pusės metų gydymo kamieninėmis ląstelėmis galėjo savomis kojomis be jokio skausmo nueiti 200 metrų, o vėliau jau ir puskilometrį. Beveik visų kitų pacientų žaizdos taip pat užgijo ir amputacijos neprireikė“, - apie terapijos naudą pasakoja eksperimentiniame tyrime dalyvavęs kraujagyslių chirurgas Mindaugas Paškevičius.
Pasak mediko, visi atvejai buvo labai sunkūs, neoperuotini, vaistai taip pat nebegelbėjo. Visiems tyrime dalyvavusiems pacientams rengtasi amputuoti gangrenuojančias galūnes, todėl medikai kartu su mokslininkais pasiūlė jiems išbandyti alternatyvų gydymo metodą – kamieninių ląstelių terapiją.
„Dėl sutrikusios kraujotakos šie žmonės kentė skausmus, sunkiai galėjo vaikščioti. Maža to, ligai progresuojant dažniausiai atsiveria negyjančios žaizdos, kurios kelia papildomą diskomfortą. Kyla infekcijų pavojus, o galiausiai neišvengiama tampa ir galūnės amputacija“, - teigia gydytojas.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai