Dažnai manoma, kad nuovargis, suprastėjusi atmintis ir negebėjimas susikaupti persirgus Covid-19 yra tik liekamieji ligos padariniai. Vis dėlto mokslininkai pastebi, kad su nemaloniais simptomais gali būti susijęs ne virusas, o pandemijos metu pasikeitęs gyvenimas. Pasak ekspertų, pastaruoju metu pastebimas pandemijos sukeltas fenomenas, kuris dar vadinamas „pandeminio nuovargio sindromu“.
Pasikeitusi realybė
Prasidėjus pandemijai, žmonija susidūrė su daugybe naujų iššūkių. Fizinis kontaktas tapo neįmanomas, apribotos galimybės keliauti, bendrauti ir pramogauti. Pasikeitė ne tik laisvalaikis, bet ir darbo kultūra – daugybė specialistų ėmė dirbti namuose, moksleiviai mokėsi nuotoliniu būdu.
Ištikus pasaulinei Covid-19 viruso krizei, žmonijai teko staigiai prisitaikyti prie naujos situacijos, pakeisti gyvenimo būdą ir bendravimo ypatumus, o tai sukėlė daug streso, nenumatytų finansinių išlaidų, kasdienybė tapo kupina nežinomybės ir neužtikrintumo.
Pokyčiai smegenyse
Mokslininkų tyrimai parodė, kad pandemijos metu kilęs neužtikrintumas, nežinomybė ir ilgalaikis nerimas turėjo neigiamos įtakos smegenims. Daktarė Emma Yhnell teigia: „Daugelyje tyrimų nagrinėjamas neigiamas Covid-19 infekcijos poveikis smegenims, tačiau iš tikrųjų pastebime, kad ne tik virusas, bet ir pats gyvenimas pandemijos metu paveikė mūsų smegenų funkcijas ir sveikatą. Neužtikrintumas daro įtaką mūsų smegenų struktūrai –susidoroti su trumpalaikiu neapibrėžtumo kiekiu mes gebame puikiai, tačiau kuo ilgiau jis trunka, tuo labiau sutrikdoma smegenų veikla.“
Daugybė skirtingų tyrimų analizuoja Covid-19 infekcijos poveikį sveikatai ir gyvenimo kokybei, tačiau, pasak ekspertų, derėtų nenuvertinti ir fakto, kad dvejus metus gyvenome suvaržytame pasaulyje, buvo apribota žmonių laisvė ir bendravimas, o tai neabejotinai paveikė žmonių savijautą, pakeitė smegenų cheminį balansą.
Nemalonūs simptomai
Net ir nesirgusiems Covid-19 infekcija, pandemijai baigiantis, gali pasireikšti nemalonūs pojūčiai, kuriuos sukėlė suvaržytas gyvenimas ir nuolatinis nerimas. Mokslininkai išskiria šiuos pagrindinius simptomus:
· Smegenų rūkas
· Negebėjimas susikaupti
· Suprastėjusi atmintis
· Nuovargio jausmas
· Nuolatinis nerimas
· Depresija
Kaip pasijusti geriau?
Jeigu jus kamuoja pandemijos sukelti simptomai, pats laikas imtis veiksmų ir pasirūpinti savimi. Štai keletas paprastų patarimų, kurie padės pasijusti geriau:
· Laikykitės kasdienės rutinos.
· Stenkitės nesiblaškyti tarp keleto skirtingų užsiėmimų. Vienu metu užsiimkite tik viena veikla.
· Pasistenkite daug bendrauti su kitais žmonėmis.
· Leiskite laiką gamtoje.
· Reguliariai sportuokite. Sportas veikia kaip natūralus antidepresantas, mažina įtampą ir gerina nuotaiką.
· Raskite laiko mėgstamai veiklai, kuri stimuliuoja smegenų veiklą ir gerina atmintį.
· Venkite alkoholio ir nikotino.
· Išmokite valdyti stresą – imkitės meditacijos ir kitų relaksacijos technikų.
· Pasirūpinkite tinkama miego kokybe.
· Praktikuokite sąmoningumą ir išmokite mėgautis dabartimi.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai