Jaunatviniai spuogai

Jaunatviniai spuogai

Dr. Eglė Aukštuolienė, VUL SK Dermatovenerologijos centras

Jaunatviniai spuogai arba aknė, yra lėtinė uždegiminė odos liga, kurios negydant, simptomai gali kankinti 10 metų ar net ilgiau. Beria daugiausia veidą, todėl ne visada pavyksta spuogus užmaskuoti. Tai sukelia psichologinių bendravimo problemų, menkina pasitikėjimą savimi.

Aknė yra plačiai paplitusi liga. Jaunatviniai spuogai vargina iki 95 proc. paauglių. Dėl ankstesnio brendimo aknė prasideda vis jaunesniame amžiuje, tačiau po brendimo daugumoje atvejų aknė išnyksta savaime. Nors jaunatviniai spuogai yra laikomi paauglių liga, tačiau šios ligos atvejų daugėja sergančiųjų suaugusių tarpe: iki 60 proc. 20-29 m. asmenų ir iki 40 proc. 30-39 m. asmenų skundžiasi jaunatvinių spuogų simptomais.

Aknė nėra užkrečiamas susirgimas. Tai plauko maišelio ir riebalinės liaukos liga. Daug veiksnių sąlygoja jaunatvinių spuogų atsiradimą. Paauglystėje suintensyvėja lytinių hormonų aktyvumas, ko pasekoje stimuliuojama riebalinių liaukų veikla ir dėl padidėjusios riebalų gamybos oda pradeda blizgėti. Raginėmis odos ląstelėmis užsikemša plauko maišelio latakėlis, formuojasi inkštirai, susidaro palankios sąlygos daugintis acne bakterijai ir išsivystyti uždegimui.

Aknės bėrimų spektras labai įvairus: nuo juodų ir baltų inkštirų, pūlinukų iki skausmingų gilių mazgų ir cistų. Nugijus bėrimams odoje gali likti pigmentinės dėmės ir randeliai. Odos pažeidimai gali atsirasti ne tik veido, bet ir krūtinės, nugaros odoje, t.y. tose vietose, kur daugiausiai riebalinių liaukų.

Jaunatvinius spuogus gali provokuoti pieno produktai, daug riebalų turintis maistas (pvz., traškučiai, bulvytės fri), saldumynai, stresas, rūkymas, labai intensyvus sportas, B grupės vitaminai. Rekomenduojama vartoti omega-3 riebiųjų rūgščių (lašiša, skumbrė) ir daug skaidulų (vaisiai, daržovės, sėlenos) turinčius maisto produktus.

Nors vasarą įdegus saulei odos būklė vizualiai pagerėja, tačiau ultravioletiniai spinduliai skatina inkštirų susidarymą ir sausina odą. Todėl saulės efektas dažnai būna laikinas ir rudens pabaigoje liga paūmėja.

Gydant jaunatvinius spuogus derinami keli vaistai ir veikiamos iš karto kelios spuogų susidarymo priežastys. Lengvesnės aknės formos gydomos vietiniais preparatais (sintetiniais retinoidais, antibiotikais, azelaino rūgštimi ir kt.). Sunkesnės formos – sisteminiais antibiotikais ar kontraceptinėmis tabletėmis. Ypač sunkių formų atvejais, kai lieka randai, skiriami geriami sinetiniai retinoidai. Negalima spaudyti spuogų, kadangi uždegimas gali išplisti į aplinkinius audinius ir liga įgauti dar sunkesnę formą.

Svarbi kasdieninė odos priežiūra. Jai bėrimai yra pavieniai ir paciento nevargina, gali pakakti vien tik specializuotos kasdienės odos priežiūros. Prausimui naudokite švelnius preparatus, skysčius arba gelius, kurių sudėtyje nėra alkoholio, muilus su odai artimu pH. Sunkesniais atvejais dermokosmetika derinama su vaistais.

Rekomenduojama vengti per daug intensyvaus ir dažno odos prausimo bei valymo. Aknė nėra nešvaros pasekmė. Odos riebalai apsaugo odą nuo išsausėjimo ir žalingo aplinkos poveikio. Aknės pažeista oda gamina per daug riebalų, tačiau jei jų bandoma atsikratyti intensyviai šveičiant, valant spiritu, prausiant stipriai sausinančiais prausikliais, galima pasiekti atvirkštinį efektą, t.y., kad oda, netekusi riebalų, ims jų gaminti dar daugiau.

Kovojant su jaunatviniais spuogais reikia apsišarvuoti kantrybe. Gerai toleruojamų priemonių efekto reikėtų laukti 4-6 savaites. Gera žinia ta, kad bėgant laikui, aknės simptomai ima blėsti.


 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų

Kitas faktas