Ką daryti pajutus pirmuosius peršalimo simptomus?

Ką daryti pajutus pirmuosius peršalimo simptomus?
@ Shutterstock

Kodėl stipriai pašalus ar sušlapus kojas užgula nosį ir pradeda perštėti gerklę? Ko imtis, kad neįsisirgtumėte?
 
Pėdas ir nosiaryklę sieja refleksinis ryšys. Jeigu nesigrūdinate, nesimaudote po šaltu dušu, nelakstote basomis per sniegą, galima būti beveik 100% tikriems, kad sušlapę ir pašalę kojas pasigausite slogą arba susirgsite bronchitu, įsitaisysite kitų su peršalimo ligomis susijusių sveikatos problemų.
 
Pirmoji pagalba sau
 
Imtis veiksmų būtina iš karto – bakterijos ir virusai dauginasi organizme žaibiškai, todėl norint išsisukti ir išvengti ligos delsti negalima. Imkitės veiksmų iš karto, kai tik pajuntate pirmuosius peršalimo simptomus.
 

  • Išgerkite karštos arbatos su medumi, citrina arba avietėmis (taip pat galima įmaišyti arbatinį šaukštelį konjako). Geriausiai šildo imbierų arbata – ją reikėtų gerti mažais gurkšneliais.
  • Pamirkykite kojas karštoje vonelėje. Tai pagerins kraujo cirkuliaciją pėdose. Įrodyta, kad tinkamai pakaitinus kojas (palaikius jas vandenyje 8-10 minučių ir palaipsniui didinant vandens temperatūrą nuo 37 iki 40-45 laipsnių) galima ne tik sušilti, bet ir sumažinti užgultos nosies paburkimą. Po to reikėtų patrinti padus (galima patepti šildomuoju kremu) ir apsiauti vilnones kojines. Jei neturite galimybės pakaitinti kojų, bent jau pašildykite karštame vandenyje rankas.
  • Prieš miegą į kojines galima įberti 1-2 šaukštelius garstyčių miltelių. Juose gausu medžiagų, padėsiančių ilgam sušildyti kojas.
  • Garų inhaliacijos – vienas iš efektyviausių kovos su užgulta nosimi būdų. Įlašinkite į verdantį vandenį kelis lašus eterinio eukaliptų ar mėtų aliejaus, uždenkite galvą rankšluosčiu ir pakvėpuokite garais. Eukaliptai ir mėtos slopina uždegiminius procesus ir palengvina kvėpavimą. Tačiau būkite atsargūs – nelaikykite galvos per žemai, kad nenusidegintumėte garais.
  • Pamasažuokite šnerves. Įtrinkite nedidelį kiekį (maždaug degtuko galvutės dydžio, ne daugiau) šildomojo tepalo – tai greitai išvalys nosį. Akis užmerkite – tokie tepalai jas dirgina.
  • Gerklės perštėjimui sumažinti pakramtykite gabaliuką citrinos su žievele ar medaus su koriu.
  • Apsukite kaklą šiltu vilnoniu šaliku – sausumas ir šiluma yra geriausios pagalbinės priemonės nuo gerklės skausmo ir jo profilaktikai.
  • Jeigu peršalimas apsunkino kvėpavimą, gerai padeda kompresai, įtrynimai. Liaudies medicinos šalininkai gali išbandyti karštus trintų bulvių kompresus, ekstremalių pojūčių mėgėjai – garstyčių. Tokios priemonės sušildo ir pagerina kraujo cirkuliaciją, išplečia kraujagysles. Tinka ir šildomieji pleistrai – jų poveikis švelnesnis, tačiau ilgalaikis.

 

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą

Kitas faktas