Nė viena šeimininkė virtuvėje neapsieina be druskos. Be šio taip mums įprasto priedo maistas nebūtų toks skanus, tačiau kalbant apie vaikų mitybą, reikėtų žinoti keletą druskos vartojimo taisyklių.
Iki vienerių metukų vaiko virškinamas traktas dar nėra iki galo susiformavęs, todėl druskos ir kitų prieskonių naudojimas gali pakenkti (pavyzdžiui, sukelti alergines reakcijas).
Tai nereiškia, kad druskos ir kitų prieskonių reikia atsisakyti visiškai – jie turi savų privalumų (t.y. stimuliuoja skrandžio sulčių gamybą, gerina virškinimą ir apetitą).
Druska ne tik suteikia maistui malonesnį skonį, bet ir aprūpina organizmą natriu bei chloru. Natrio ir chloro trūkumas gali sukelti galvos svaigimą, nuovargį, alpimą ar net traukulius, todėl žmonės, nuolatos valgantys tik prėską maistą, gali turėti rimtų problemų
Tačiau druskos perteklius organizmą veikia taip pat neigiamai. Jis tampa per didelio inkstų apkrovimo priežastimi, sutrikdo širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, skatina medžiagų apykaitos sutrikimus, padidina centrinės nervų sistemos jautrumą.
Taigi kokiais kiekiais reikėtų naudoti druską vaikų mityboje? Visų pirma reikėtų atsižvelgti į vaiko fizinį aktyvumą, sveikatą, o taip pat ir klimato sąlygas, kuriose vaikas auga. Dauguma pediatrų pataria nesūdyti maisto vaikams iki vienerių metukų amžiaus.
Tokio amžiaus vaikų organizmas per parą laiko reikalauja 0.2-0.35 gramų mineralinių medžiagų. Suaugusiam žmogui druskos reikia 5 gramų per dieną. Visus reikiamus komponentus tokiame amžiuje vaikas gauna kartu su mėsa, daržovėmis ir kitais maisto produktais. O štai vyresniems nei 1 metų vaikučiams druskos poreikis išauga iki 0.5 gramų per parą, taigi maistą galima šiek tiek pasūdyti.
Stengdamiesi užtikrinti visavertę vaiko mitybą, tėvai neretai susiduria su problema: maiste trūksta jodo. Ją išspręsti galima naudojant joduotą druską. Nei spalva, nei skoniu ji niekuo nesiskirs nuo įprastos, tačiau naudoti ją reikia saikingai ir atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
Komentarai